Nėščiosios rūpinasi, kaip prižiūrėti dantis

gum-disease-during-pregnancyGyvenimo prasmės toli ieškoti nereikia. Vienos moterys kaip tik šiuo metu nešiojasi po širdimi, kitos jau vedasi už rankos. Kad gyvenimu būtų galima iš širdies pasidžiaugti, svarbu nepamiršti pasirūpinti savo ir mažylio dantimis.

Gydytoja odontologė Dalia Daraškevičienė papasakojo, su kokiomis dantų priežiūros problemomis susiduria nėščios moterys.

Nėštumo metu atliekamos tik būtinos procedūros

Anot gydytojos odontologės, dažniausiai nėščioms moterims pakinta dantenų audiniai. Tą lemia hormonų kiekio padidėjimas.

„Dantenų pakitimai pasirodo antrą nėštumo mėnesį ir tęsiasi iki aštunto mėnesio, kol didėja hormonų kiekis. Įprasta, kad pakitimai išnyksta iškart po gimdymo, tačiau gali išlikti ir ilgesnį laiką“, – teigia D.Daraškevičienė.

Viena iš pavojingiausių besilaukiančioms moterims dantų problemų yra gingivitas (dantenų uždegimas). Ši dantenų liga atsiranda dėl blogos burnos higienos, nes ant dantų ir dantenų esančios apnašos dirgina audinius, ar hormonų ir bakterijų pakitimų organizme, kurie irgi sukelia dantenų audinių pažeidimus.

Nėščioms moterims gali atsirasti ir izoliuotas (lokalus) dantenų išvešėjimas, dar vadinamas „nėštumo tumoru“.

„Tai nėra auglys, o paprasčiausias išvešėjimas, būnantis ne tik nėščioms moterims, bet kartais net vyrams. Šis pakitimas vadinamas epuliu arba nėštumo granulioma“, – dažniausiai pasitaikančias dantų problemas komentavo gydytoja odontologė pridurdama, kad rytinis pykinimas ir vėmimas nėštumo metu gali paskatinti audinių demineralizaciją, ypač gomuriniuose paviršiuose.

Pasak specialistės, nėštumo metu pykinimas sumažėja valgant dažniau, bet mažesniais kiekiais, o norint išvengti dantų ėduonies reikėtų pasirinkti labiau subalansuotą maistą.

Nėštumo metu moterims atliekamos tik būtinos burnos gydymo procedūros: šalinami visi infekcijos židiniai, galintys sukelti pavojų tiek motinos, tiek vaisiaus sveikatai (burnos gleivinės uždegimas, ėduonis, dantį supantis kaulo uždegimas, abscesai ir pan.).

„Kitos planines procedūros (implantacija, sinuso pakėlimas, kaulo bloko operacijos ir t.t) neatliekamos, nes sukelia papildomą stresą motinai ir vaisiui. Be to, procedūrų metu ir po jų būtini medikamentai, rentgeno nuotraukos, o to besilaukiančiai moteriai reikia vengti“, – sakė D.Daraškevičienė.

Infekcija burnoje gali lemti persileidimąduring-pregnancy

Nėštumo metu moterys renka įvairią informaciją: ką vertėtų daryti arba ko nereikėtų daryti po širdimi auginant mažą gyvybę.

Įvairūs leidiniai, žiniasklaida, mamos, kolegės ir neseniai pagimdžiusios draugės kaip įmanydamos stengiasi patarti, taip karta iš kartos vis skleisdamos įvairiausius mitus, kurie nėra visada klaidingi.

Vienas iš jų – prieš pastojant būtinai reikia susitvarkyti dantis, nes nėštumo metu atsiradusi infekcija burnoje gali lemti persileidimą.

„Tikrai, moteriai planuojant nėštumą, būtina išgydyti visus ėduonies pažeidimus. Negydomas kariesas gali komplikuotis į danties nervo uždegimą, dantį supančio kaulo uždegimą ar pūlinį. Tuomet, norint išgydyti komplikacijas, būtina atlikti rentgenologinius tyrimus, vartoti skausmą malšinančius, antibakterinius medikamentus. Kartais net reikalingos chirurginės procedūros, dantų šalinimas. Visa tai kelia pavojų vaisiaus sveikatai ir gyvybei“, – sako gydytoja odontologė.

Pasak D.Daraškevičienės, svarbu, kad besilaukiančios moters mityba būtų visavertė, nes augantis vaisius visas augimui ir vystymuisi reikalingas medžiagas ir mikroelementus gauna iš motinos. Norint išvengti dantų jautrumo, ėduonies pažeidimų, būtina valgyti daug kalcio turinčių produktų.

Pagimdžius burnos higiena dar svarbesnė

Pagimdžiusioms ir maitinančioms moterims taip pat labai svarbi asmeninė burnos higiena. Šiuo periodu vertėtų atkreipti dėmesį į mitybą, nes maitinančios moters organizmas pieno gamybai sunaudoja daug svarbių medžiagų.

„Apsilankykite pas odontologą, jis atliks profesionalią burnos higieną, apžiūrės dantis ir, jei būtina, paskirs specialių priemonių (jautrumą mažinančių, atkuriančių kalcio kiekį dantyse ir pan.)“, – patarė gydytoja odontologė D.Daraškevičienė.

Kaip prižiūrėti kūdikių dantukus?

Ir kūdikių burnyte svarbu rūpintis nuo pirmųjų dienų, net kol nėra dantukų.

„1-2 kartus per dieną su vandeniu ir medvilniniu tamponėliu reikėtų perbraukti alveolines ataugas  (tas vietas, kur dygs dantukai). Tą būtina daryti ir pradėjus dygti dantukams. Jiems išdygus, tėveliai turėtų naudoti specialius kūdikiams skirtus šepetėlius ir dantų pastas. Negalima naudoti suaugusiems skirtų pastų, nes jose esantis fluoro kiekis pavojingas kūdikio sveikatai“, – aiškina gydytoja odontologė.