Netikėtoje vietoje slypi vaistas nuo daugelio ligų: rusai pametė galvas, trokšta ir lietuviai

 sruogliaiApie bebrų sruoglius galbūt girdėję ne visi, tačiau pastaruoju metu interneto erdvėje vėl ėmė šmėkščioti įvairūs skelbimai, siūlantys pirkti pačius sruoglius arba iš jų pagamintus preparatus. Kalbama, kad Žemaitijoje šiuo metu tikras jų pirkimo bumas. Ką siekia išsigydyti lietuviai ir ar tai saugu?

Rekomenduoja ne vienas

Sruogliai – tai bebrų liaukų sekretas, tirštos ir gličios konsistencijos nemalonaus kvapo išskyros. Ši medžiaga, kurią išskiria bebras, dar kitaip vadinama muskusu (lot. Castorium). Ji iš tiesų jau visą amžių naudojama maisto ir parfumerijos pramonėje ir net maisto gamyboje, o labiausiai žmonėms patraukli dėl daugybės gydomųjų savybių, įskaitant potencijos gerinimą ir nervų raminimą.

Vartojusieji bebrų sruoglių pasakoja, kad preparatas baisaus skonio, jo pavartojus jaučiamas svaigulys, vėliau užlpūsta energijos banga.

Lietuviškų skelbimų internete, siūlančių įsigyti bebro liaukų sekreto, ir dabar esama, vieni siūlo įsigyti sruoglių džiovintų, kiti – jau pagaminto preparato, neretai atvežto iš Rusijos. Tik tiesa ta, kad tradicinė medicina šio vaisto nepripažįsta, nes jis nėra pakankamai ištyrinėtas.

Tačiau rekomendacijų apie bebrų sruoglius apstu: jų naudą pripažįsta ir žolininkai, ir medžiotojai, ir liaudies medicinos žinovai. Apie bebrų liaukų antpilą savo tinklaraštyje net užsimena Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas, teisininkas ir laisvalaikiu – žolininkas Remigijus Žemaitaitis.

Vienoje tinklaraščio publikacijų cituojamas jo patarimas: „Bebro liaukų antpilas vartojamas sergant onkologinėmis ligomis, turint problemų dėl prostatos.“ Tiesa, jas reikia mokėti tinkamai paruošti. Bebrų sruoglių antpilą pati yra vartojusi ir Žolinčių akademijos vadovė Danutė Kunčienė.

„Kinijos, Tibeto medicinoje šis antpilas naudojamas nuo daugybės negalavimų. Jei jis padarytas vaistininko, tuomet viskas gerai, tačiau jei daro mėgėjai, prisiskaitę internete, tuomet tai gali ir pakenkti. Man šį antpilą sunkią gyvenimo valandą ir pačiai yra tekę vartoti. Gėriau lašiukais, kad sustiprėčiau. Tačiau tai turi paskirti specialistas“, – patirtimi dalijosi D.Kunčienė.

Gydo daugelį ligų

Kone pirmas po šalies nepriklausomybės atgavimo apie bebrų sruoglius Lietuvoje pradėjo kalbėti farmacininkas ir liaudies medicinos ekspertas Virgilijus Skirkevičius.

„Ši endokrininė bebrų liauka veikia endokrininę sistemą. Tad joje slypi ir gydomoji galia, ir pavojai. Tai gamtinis antibiotikas, taip pat veikiantis ir hormoninę sistemą, todėl vyrai dažnai šios priemonės imasi impotencijai gydyti, potencijai gerinti. Nors paprastai tai būna psichikos problema, vyrai nevengia išbandyti. Nuo šio vaisto ir imunitetas gali sustiprėti, kartais jis gali net padėti susilaukti vaikų, jei kyla problemų, mat vartojant tokį antpilą padaugėja spermos, o spermatozoidai suaktyvėja. Tai matoma spermą tyrinėjant pro mikroskopą.

Nedidelės muskuso dozės gali skatinti medžiagų apykaitą, ištirpinti akmenis, padėti įveikti cistas, mastopatijas, įvairius išvešėjimus lytinėje sistemoje, polipus, jis naudojamas net grybeliui gydyti ir t.t. Tad ši bebro liauka gali būti naudojama gana plačiai. Rusijoje šis vaistas gana populiarus, parduodamas įvairiomis formomis: tabletėmis, lašais ir pan.

Tyrinėjant XVII a. Vilniaus universiteto farmacininkų receptūrų knygas paaiškėjo, kad kas antras vaistas savo sudėtyje turėjo muskuso. Kilo klausimas – kodėl? Juolab kad tuo metu bebrai Lietuvoje buvo deficitiniai gyvūnai, sruogliai buvo perkami milteliais iš Kanados. Pasirodo, tuo metu buvo vertinama raminamoji šios vaistų sudedamosios dalies savybė. Dėl nervų, streso kyla daug ligų, tad vegetacinės nervų sistemos veikimas – dar vienas bebrų sruoglių pliusas. Be to, prie tokio vaisto negalima priprasti, pavyzdžiui, kaip prie opijaus.

Net Smetonos laikų farmakopėjose nurodoma, kaip paruošti bebrų sruoglius, kaip jie turi atrodyti, kad nebūtų kenksmingi. Vidinis liaukų skystis gali būti žalsvas, gelsvas iki rudumo, bet negali būti juodas, nes net Avicena rašė, kad tai gali būti pavojinga. Sruoglius užpilti reikia 90 laipsnių spiritu. Yra ir kitų taisyklių, pavyzdžiui, dėl vartojimo 21 dieną ir pertraukų darymo, kurių būtina laikytis ruošiant ir vartojant šį vaistą“, – apie seną šio vaisto vartojimo kilmę Lietuvoje pasakojo specialistas.

Lrytas.lt inf.