Netikri varguoliai atsisveikino su pašalpomis

pasalpininkaiJau pusantrų metų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva šalyje įgyvendinamas naujas socialinių išmokų reikalingumo patikrinimo modelis: socialiniai darbuotojai tokių pašalpų poreikį nustato patys apsilankę šeimose, pabendravę su jų kaimynais ir giminaičiais.

Įgyvendinama naujoji tvarka leidžia kontroliuoti, kad paramos pinigai atitektų tik tiems, kam tikrai jų reikia.

Šilutės rajone ši naujovė įsigaliojo prieš metus, ir per tą laiką socialinių pašalpų jau neteko keliasdešimt šeimų ir vienišų asmenų, kurie ir iki tol neturėjo teisės jų gauti, bet ugebėjo pasinaudoti įstatymuose buvusiomis spragomis ir sėkmingai „melžė“ valstybę.

Iniciatorius – Darbo grupė iš ministerijos

Šilutės rajone naujas socialinių išmokų būtinumo tikrinimo būdas pradėtas taikyti pernai nuo rugpjūčio, nes šios naujovės iniciatorius buvo liepos pabaigoje Savivaldybėje apsilankiusi grupė specialistų iš sostinės.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Sodros, Valstybinės darbo inspekcijos (VDI), Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) bei Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos specialistai tuomet su kitose savivaldybėse jau įgyvendinama tvarka supažindino ir šilutiškius. Kartu su Socialinės paramos skyriaus darbuotojais svečiai aplankė 6 šeimas ir įsitikino, kad ir mūsų rajone apgavikų buvo apstu. Tuomet per pusdienį rastos net 4 šeimos, kurios slėpė savo tikrąsias pajamas, todėl gavo valstybės paramą, kuri joms visai nepriklausė.

Beje, visoje šalyje iki pernykštės naujovės įgyvendinimo socialinę paramą gaudavo daugiau nei 7 proc. visų gyventojų. Suskaičiuota, kad tose savivaldybėse, kur buvo įvesta pašalpų skyrimo kontrolės tvarka, valstybės išmokų gavėjų sumažėjo beveik 11 proc.

Pašalpų neteko apie 40 šeimų

Nuo praėjusių metų rugpjūčio iki metų pabaigos Šilutės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistai patikrino dar 61 šeimą ir vienišus asmenis, gaunančius socialines išmokas. Socialinės paramos skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Virginija Paulauskienė sako, jog tik 21-oje šeimoje pažeidimų nebuvo nustatyta ir pašalpų mokėjimas pratęstas.

Kitų tikrintų šeimų materialinė padėtis kėlė įtarimų, todėl 29 šeimoms pašalpų mokėjimas buvo sustabdytas ir pareikalauta pristatyti pajamų deklaracijas iš VMI bei parašyti paaiškinimus. Šios šeimos nurodymus įvykdė ir pašalpas gavo toliau.

7 šeimos ir vieniši asmenys dėl tolesnio pašalpų mokėjimo nebesikreipė, todėl peršasi išvada, kad joms tų pašalpų ir nereikia arba jos pačios žino, kad neturi teisės į jas pretenduoti.

Dar 4 šeimoms teko sugrąžinti jau permokėtus pinigus, tad joms taikytos įvairios sankcijos. Išieškotos sumos, pasak V.Paulauskienės, siekia nuo 100 iki 500 litų.

Šiemet nuo sausio pradžios iki birželio pabaigos patikrinta dar 120 šeimų ir vienišų gyventojų. Įtarimų nesukėlė tik 32 patikrintųjų materialinė padėtis, tad jiems pašalpų mokėjimas iš karto pratęstas. Dar 60-čiai šeimų valstybės pinigų mokėjimas sustabdytas, bet joms pateikus nurodytus dokumentus, iš naujo pratęstas.

17 šeimų dėl pašalpų atnaujinimo nebesikreipė, tad jų ir nebegavo, dar 11-kai šeimų teko grąžinti joms valstybės išmokėtus pinigus.

Taigi iš viso per 11 mėnesių valstybės išmokų neteko apie 40 mūsų rajono šeimų, o beveik pusė iš jų privalėjo dar ir sugrąžinti jau gautus pinigus.

Socialiniams darbuotojams – daugiau galių

V.Paulauskienė pasakoja, kad skyriuje yra sudarytas grafikas, pagal kurį kiekvieną mėnesį patikrinama 10-20 pašalpų gavėjų. Tikrinama atrankos būdu, į šeimas važiuoja du specialistai.

Įtarus piktnaudžiavimą, reikalaujama pristatyti 12-os praėjusių mėnesių pajamų deklaraciją. Skaičiuojama to laikotarpio permoka, ir, jei tokia nustatoma, šeimai tenka ją grąžinti.

Pasak skyriaus vedėjos, pradėjus šios srities pertvarką socialiniams darbuotojams suteikta ir daugiau galių. Dabar jie gali rašyti užklausimus muitinei, VDI ir VMI, ir iš šių institucijų gauna nemažai informacijos apie gyventojų pajamas.

Šiemet birželio 1-ąją įsigaliojo dar viena naujovė: buities tyrimo aktai prilyginti dokumentams, kurie suteikia socialiniams darbuotojams teisę, pasitelkiant VMI, patikrinti asmens pajamas, stabdyti, nutraukti ir vėl atnaujinti socialinių pašalpų mokėjimą.

Be to, šeimos pajamomis susidomėję specialistai apklausia ir kaimynus, gimines, ir iš jų taip pat daug sužino apie šeimos finansinę situaciją.

Yra mintančių oru?

V.Paulauskienė sako, jog mūsų rajone nenustatyta išskirtinai turtingų šeimų, gavusių socialines išmokas. Tačiau tokių pasitaikė kituose šalies rajonuose. Tiesa, pas mus buvo tokių šeimų, kurios pašalpų prašė, nors turėjo kelis automobilius arba vertėsi prekyba automobiliais.

Užtat mūsų rajone yra tokių vienišių, kurie niekur nedirba, bet dėl pašalpų skyrimo nesikreipia. Bet ši gyventojų kategorija – ne socialinių darbuotojų rūpestis. „Jais susidomėti turėtų nebent kontrabandininkus gaudantys pareigūnai, nes vargu ar žmogus būna gyvas oru“, – pasvarsto V.Paulauskienė.