Nevaisingumas ir jo gydymas: priežasčių reikia ieškoti tiek vyro, tiek moters sveikatoje

nevaisingumo gydymasBeskaitant paauglių forumus, ima atrodyti, jog vienas neatsargus meilės nuotykis būtinai būna lemtingas – užsimezga nauja gyvybė. Tačiau net kas šešta pasaulio pora tegali liūdnai papurtyti galvą… Eina mėnesiai ir metai tikslingo planavimo, tačiau laukiama antroji juostelė taip ir nepasirodo.

Nevaisingumas šiais laikais – aktuali problema, kurios mastai kasmet auga. Nuleisti rankų neleidžia faktas, jog medicina nuolat žengia į priekį, siūlydama vis efektyvesnius gydymo būdus.

Natūralu, jog vaiko pradėjimas dažnai pareikalauja laiko ir iš visiškai sveikos poros. Jei po poros mėnesių bandymų rezultato vis dar nėra ir tai psichologiškai veikia neigiamai (stresas mažina pastojimo tikimybę), galima keliauti pas specialistus atitinkamų tyrimų atlikimui. Tačiau įprastai nevaisingumas apibūdina būklę, kai pastoti, gyvenant aktyvų lytinį gyvenimą, nepavyksta metus laiko.

Nevaisingumo gydymas, siekiant efektyviausių rezultatų, neretai išeina už valstybinių poliklinikų ribų – kreipiamasi į privačias, specializuotas vaisingumo klinikas (kartais ir užsienyje), siūlančias geriausius profesionalius bei modersniausius gydymo metodus.

Pirmas žingsnis, kurį turėtų žengti poros, tai suvokimas, jog nevaisingumas nepriklauso vien nuo moters bei jos sveikatos. Šis požiūris neretai būdavo klaidingai pagrindžiamas faktu, neva jei moteris gimdo, tad ir visa atsakomybė gula ant jos pačių.

Kūdikis – vyro ir moters kūrinys, jo pradėjime  svarbus abiejų indėlis.

Moteris, pradėjusi nerimauti dėl galimo nevaisingumo, neabejotinai pirmiausia keliaus pas savo ginekologę. Nereikėtų nustebti, jog ši pasiūlys pirmuosius tyrimus atlikti būtent vyrui. Iš pradžių atliekamas spermos tyrimas (neradus priežasties, skiriami tolesni tyrimai) – tai yra kur kas paprasčiausiai nei nuodugni moters sveikatos analizė.

Pagrindinės vyrų nevaisingumo priežastys:
* patologiniai spermos pokyčiai;
* genetiniai sutrikimai;
* patirtos traumos;
* infekciniai susirgimai;
* endokrininės sistemos sutrikimas;
* nežinomos priežastys, trukdančios pastojimui (nustatomos net pusei tiriamųjų vyrų).  

Moterų nevaisingumo tyrimas yra kur kas sudėtingesnis bei įvairiapusiškesnis – pradedant moters šeimos istorijos analize ir baigiant laboratoriniais bei kiaušintakių tyrimais. Rezultatų laukimas gali užtrukti.
 
Sutrikimai, lemiantys moters nevaisingumą:
* patologiniai kiaušidžių pokyčiai;
* patologiniai kiaušintakių pokyčiai (susiaurėjimas, užakimas);
* patologiniai gimdos kaklelio pokyčiai;
* patologiniai lytinių organų pokyčiai;
* endometriozė;
* psichologiniai veiksniai;
* nenustatytos priežastys.

Būtent neaiškios kilmės nevaisingumas verčia labai sunerimti – jokios intervencijos nėra imamasi, kadangi nežinoma, su kokiu sutrikimu reikia kovoti. Specialistai tokiu atveju ragina tiesiog giliai įkvėpti ir atsipalaiduoti – realios medicininės priežasties, trukdančios nėštumui, nėra.

Nevaisingumo gydymas priklauso nuo kliūčių, trukdančių natūraliam pastojimo procesui, pobūdžio. Jei problema slypi vyro sveikatoje, gali tekti:
* vartoti medikamentus, gydančius lytinių organų infekcinius susirgimus, pavyzdžiui prostatos uždegimą;
* spermos kokybės gerinimas tam tikrais metodais;
* spermatozoidų išgavimas iš sėklidžių audinio;
* varikocelės operacija (kapšelio venų išsiplėtimas) ir kita.

Moterims taikomi šie gydymo metodai:
* hormonų kiekio moters organizme subalansavimas ir ovuliacijos skatinimas;
* chirurginė kiaušintakių operacija;
* inseminacija – pagalbinis apvaisinimo metodas, kuomet vaisingiausiomis ciklo dienomis suaktyvinti spertotozoidai sušvirkščiami į gimdą.

Deja, net atlikus visas rekomenduojamas gydymo procedūras, laukiamas rezultatas gali taip ir neateiti. Tokioje situacijoje žmonių priimami sprendimai yra skirtingi – vieni susitaiko su esama padėtimi, kiti, nepajėgdami įveikti užklupusių psischologinių problemų, pasuka skirtingais keliais. Tačiau esama tokių, kurie tiesiog neįsivaizduoja gyvenimo be vaikų ir eina iki galo.

Dirbtinis apvaisinimas – viena iš galimų alternatyvų, reikalaujanti ne tik kantrybės, laiko, bet ir nemažų finansinių išlaidų. Bet juk svajonė, dėl kurios stengiamasi, to verta, ar ne?

http://www.sveikatosgidas.lt/gydymo-centrai/nevaisingumas-jautri-taciau-iseiti-turinti-problema/