Niekadėjai jau pradeda deginti pievas

20130329 113904Šilutės rajone jau prasidėjo nenušienautų pievų žolės deginimas. Pirmasis žolės gaisras užfiksuotas vasario 16 d. Sausgalviuose.

Pavojus gamtai ir žmonėms

Degančiose pievose sudega retų augalų sėklos, žūsta vabzdžiai, gyvūnai. Nuo liepsnojančios žolės ugnis dažnai persimeta į miškus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus.

Liūdniausia, kad degančiose pievose kasmet žūsta ir žmonės. Aitrūs dūmai apsvaigina, žmogus praranda sąmonę ir nukritęs ant žemės, užsidegus drabužiams, mirtinai apdega.

Dažnai žolės gaisrus sukelia vaikai bei paaugliai, todėl tėvams ir pedagogams derėtų priminti apie tokių gaisrų padaromą žalą.
Už žolės deginimą yra numatyta administracinė atsakomybė, o už nepilnamečių paauglių nusikaltimus bus baudžiami jų tėvai.

Atsakomybė

Informuojame, kad Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse už nustatytus gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų pažeidimus numatyta administracinė atsakomybė: už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 7 iki 72 eurų bauda, pareigūnai – nuo 28 iki 579 eurų; už priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimus piliečiai gali būti baudžiami nuo 28 iki 57 eurų, pareigūnai – nuo 86 iki 173 eurų; priešgaisrinės apsaugos reikalavimų pažeidimas, sukėlęs miško gaisrą arba jo išplitimą užtraukia baudą piliečiams nuo 579 iki 1158 eurų, pareigūnams – nuo 1158 iki 2316 eurų. Be to, gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kuri kartais siekia ne vieną tūkstantį eurų.

Taip pat yra numatyta atsakomybė ir žemės savininkams, jos naudotojams ir valdytojams, kurie nesiima priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėję savo žemėje žolės gaisrą. Jie taip pat gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn.

Šilutės PGT Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyris skelbia akciją prieš žolės deginimą. Vasario – kovo mėnesiais kartu su Šilutės r. PK pareigūnais, aplinkos apsaugos pareigūnais bei miškininkais bus organizuojami operatyvūs reidai, kurių metu bus nustatinėjami žolės degintojai.

Žolės degintojams bus taikoma administracinė atsakomybė. Duomenys apie išdegintus plotus bus perduoti Nacionalinei mokėjimo agentūrai, ir savininkai gali netekti išmokų.

Patarimai

Pastebėję degančią žolę, nepraeikite abejingai pro šalį, bet pasistenkite patys ją užgesinti, nelaukdami, kol liepsna išplis į didesnius plotus.

Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengvai galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis bei užtrypiant ją kojomis.

Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba smėliu. 

Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad liepsna neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.

Jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks lengvai susidoroti, nedelsdami kvieskite ugniagesius.