Norinčiųjų bendradarbiauti – dvigubai daugiau

 

IMGP9631Lietuvoje yra daugiau kaip 100 tūkstančių smulkiųjų ūkių, kuriuos valdo šeimos nariai, ir jau nebe pirmus metus atsigręžiama į jų bendradarbiavimo stiprinimą. Visą vasarą – nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. – smulkieji ūkio subjektai, t. y. smulkieji ūkininkai, smulkieji miško valdytojai, labai mažos įmonės ir fiziniai asmenys – galėjo teikti paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonėje „Bendradarbiavimas“ numatytą veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“. Jai įgyvendinti iš viso skirta 7,5 mln. eurų, o šių 2018 metų paraiškoms teikti – 3,63 mln. eurų iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.

Rezultatai iš tiesų džiugina – per šį paraiškų priėmimą buvo gauta 33 paraiškos, o per visą ankstesnįjį KPP laikotarpį nuo 2014  metų pagal šią priemonę buvo gauta tik 13 paraiškų.

Planuose – naujas kombainas

Paraišką minėtajai paramai gauti pateikė ir Anykščių rajono ūkininkas Ignotas Šidlauskas, kuris kartu su dviem partneriais – žemės ūkio bendrovėmis UAB „Jorūnas“ ir UAB „Agrita“ – ketina įsigyti naują kombainą. „Kartu išlaikyti ir aptarnauti įsigytą žemės ūkio techniką bus kur kas pigiau ir efektyviau“, – sakė jaunas vyras ir pridūrė, kad naujas kombainas padidins ūkio našumą ir nebereikės skirti papildomų lėšų šios žemės ūkio technikos nuomai.

„Kadangi yra tokia parama, kai gali susijungti keli ūkio subjektai, tai kodėl ja nepasinaudojus? – retoriškai klausė ūkininkas. – Kombaino užteks mums visiems, o jei jis sugestų – remonto išlaidos pasiskirstys visiems trims.“

Parama smulkiųjų ūkių stiprėjimui

Žemės ūkio ministerija nuolat skatina smulkiųjų ūkių bendradarbiavimą, nes tai mažina gamybos kaštus ir suteikia konkurencinį pranašumą. Smulkiųjų ūkių tvirtėjimą ir konkurencingumą neretai stabdo tai, kad dėl finansinių ar kitų priežasčių ne visada pavyksta laiku įsigyti reikiamų išteklių ar įrenginių. Todėl bendradarbiavimas – viena pagrindinių jų stiprėjimo galimybių. Europos Sąjunga numatė paramą smulkiesiems ūkiams, kurie bendradarbiauja, t. y. kartu dirba, dalijasi įrenginiais, ištekliais, kartu ūkininkauja, prekiauja ar užsiima gamtosauga.

Smulkiesiems ūkiams, kurie užsiima gyvulininkyste, sodininkyste, uogininkyste ir daržininkyste, paramos intensyvumas nuo šių metų padidintas iki 70 proc., o maksimali parama vienam projektui, skirtam smulkiųjų ūkio subjektų bendradarbiavimui remti, – 90 tūkst. eurų.

Pretenduoti į paramą gali tie ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, yra ne mažesnis kaip 4 000 eurų ir ne didesnis kaip 15 000 eurų.

Kooperuotis bendrai veiklai ir pasinaudoti minėtąja priemone gali ir smulkieji miškininkai, kurių miško valda ne didesnė kaip 20 ha. Jie gali kartu pirkti naują miško kirtimo, apvaliosios medienos ir biokuro ruošos techniką ir įrangą, išskyrus medienos vežimo keliais techniką; dirvos paruošimo miško želdiniams / žėliniams mechanizmus. Parama gali būti skirta ir labai mažoms įmonėms, ne trumpiau kaip dvejus metus veikiančioms kaimiškose vietovėse, taip pat – fiziniams asmenims, pavyzdžiui, baldžiams, kirpėjams ir kt.

Užsakymo nr. 20181113/2

KPF