Notarinius veiksmus galima atlikti ir nuotoliu būdu    

Teisingumo ministerija primena, kad nuo 2021 m. liepos 1 d. atsirado galimybė pasinaudoti notarų paslaugomis nuotoliniu būdu. Įvairūs įgaliojimai, nekilnojamojo turto, hipotekos ir įkeitimo sandoriai, pareiškimai dėl palikimo priėmimo ar atsisakymo vis dažniau notarų tvirtinami nuotoliniu būdu. Dabar notarai atlieka per 500 nuotolinių notarinių veiksmų kas mėnesį.

Šių metų rugsėjį atlikta rekordiškai daug nuotolinių notarinių veiksmų – 1 136, rugpjūtį – 807. Iš viso nuo 2021 m. liepos 1-sios, kai įteisinti nuotoliniai notariniai veiksmai, jų atlikta 6 749. Dažniausiai nuotoliu atliekami nekilnojamojo turto perleidimas ir su tuo susiję veiksmai – 110; įgaliojimų tvirtinimas – 97; hipotekos sandoriai ir jų pakeitimai – 78; įkeitimo sandoriai ir jų pakeitimai – 23.

Lietuva viena pirmųjų Europos Sąjungoje, sudarė sąlygas notarinių paslaugų teikimui nuotoliniu būdu ir gyventojai vis aktyviau naudojasi paslaugomis, kurios leidžia sutaupyti laikot ir yra puikus pasirinkimas išvykus į užsienį. Atliekant notarinius veiksmus nuotoliniu būdu nebesvarbu, ar asmuo yra didmiestyje, ar atokiausiame regione, nes bet kurio Lietuvos notaro paslaugos tampa prieinamos neišėjus iš namų.

Lietuvos notarų rūmų sukurtoje sistemoje eNotaras atsirado funkcionalumai, leidžiantys notarui tvirtinti sandorį, kuriame viena iš šalių gali būti prisijungusi nuotoliniu būdu, o kita – dalyvauti „gyvai“ biure.

Asmenys, siekdami gauti notarines paslaugas nuotoliniu būdu, suderinę laiką su notaru, gauna prisijungimo nuorodą portale https://www.enotaras.lt/. Norint prisijungti prie vaizdo konferencijos, būtina turėti kvalifikuotą elektroninį parašą arba asmens tapatybės nustatymo internete kvalifikuotą įrankį „Smart-ID“.

Notarai nuotoliniu būdu gali atlikti beveik visus notarinius veiksmus, negali tik tvirtinti testamentų, priimti jų saugoti ar patvirtinti fakto, kad asmuo yra gyvas. Sudaryti elektroniniai dokumentai prilygsta notarų išduotiems popieriniams dokumentams, duomenys yra perduodami valstybės registrams ir informacinėms sistemoms.

LR Teisingumo ministerijos inf.