Nuo birželio neliko centralizuotos šilumos ir karšto vandens lengvatų

toddler-hand-1893255 960_720UAB „Šilutės šilumos tinklai“ svetainėje jau paskelbta informacija apie centralizuotai tiekiamos šilumos kilovatvalandės kainas birželio mėnesį.

Kadangi LR Seimas nuo birželio 1 dienos panaikino centralizuotai tiekiamos šilumos ir karšto vandens pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą gyventojams (PVM buvo 9 proc., dabar bus 21 proc.), tai ir UAB „Šilutės šilumos tinklai“ klientai už centralizuotą šilumą ir karštą vandenį birželio mėnesį mokės 12 procentų daugiau.

Karšto vandens kubinis metras gyventojams birželio mėnesį kainuos 6,22 euro – 0,69 Eur brangiau nei gegužės mėnesį.

Šilumos kaina gyventojams buvo 5,18 ct/kWh, dabar su 21% PVM bus 5,75 ct/kWh.

Pabrangs ketvirčiu milijono eurų

UAB „Šilutės Šilumos tinklai“ direktorius Vaidotas Mačiulis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad bendrovė per 2016 m. pagamino 48,885 megavatvalandės šilumos energijos, kuri buvo skirta gyventojų pastatų centralizuotam šildymui ir karštam vandeniui tiekti. Už šias paslaugas bendrovė gavo 2,354 mln. Eur pajamų (pridėjus 9 proc. PVM – 2,566 mln. Eur).

Dabar įmonės klientai už šilumą ir karštą vandenį mokėdami 21 proc. PVM, per metus „Šilutės šilumos tinklams“ sumokės maždaug 282,48 tūkst. Eur. daugiau.

Nerenovuotame name vidutinio 60-70 kv. m dydžio butą turintys gyventojai, kuriems nepriklauso šilumos ir karšto vandens lengvatos, praėjusį šildymo sezoną už šilumą mokėjo apie 40-50 eurų per mėnesį. Nesudėtinga suskaičiuoti, kad kitą žiemą už šilumą turės kas mėnesį mokėti 5-6 eurus daugiau. Pridėjus dar 2-3 eurus už brangesnį karštą vandenį, šeima per vienerius metus dėl padidėjusio PVM papildomai sumokės apie 50-70 eurų.

V.Mačiulis paslaugų vartotojus prašo suprasti, kad pinigai dėl didesnio PVM atiteks ne bendrovei, bet tiesiog į Valstybės biudžetą.

Padaugės kompensacijos gavėjų

Seimas ne tik panaikino PVM lengvatą, bet ir sumažino ribą, nuo kurios atsiranda teisė į kompensaciją. Iki šiol kompensacijas už šilumą gaudavo šeimos, kurių išlaidos už suvartotą šilumą ir karštą vandenį viršijo 25 proc. šeimos pajamų, dabar kompensaciją galės gauti šeimos, kurių išlaidos už karštą vandenį ir šilumą viršija 10 proc. šeimos gaunamų pajamų.

Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sako, kad tokios sąlygos labai padidins kompensacijų gavėjų skaičių. Iki šiol Šilutės rajone kompensacijas gaudavo apie 1700 žmonių, dabar  kompensacijos gavėjų gali padaugėti 700-ais. Kompensacijoms mokėti per metus Šilutės r. savivaldybė išleisdavo apie 300 tūkst. Eur valstybės skiriamų pinigų. Dabar papildomai gali prireikti dar apie 100 tūkst. Eur.

Pasak A.Šimelionio, paradoksalu, tačiau Vyriausybė nekalba apie tai, jog reikėtų padidinti Savivaldybei skiriamą pinigų sumą kompensacijoms mokėti. Šalies valdžia teigia, kad savivaldybės turės išsiversti iš sutaupytų lėšų, skiriamų socialinėms pašalpoms mokėti.