Nuo kitų metų – nemokami pietūs priešmokyklinukams ir pirmokams

nemokamas maitinimas_mokykloseNuo kitų mokslo metų visi priešmokyklinukai ir pirmokai gaus nemokamą maitinimą. Ši naujovė nuo sausio įsigalios tik atrinktose mokyklose, o nuo kitų metų rugsėjo – visose.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad apsisprendimą dalyvauti pirminiame etape buvo pareiškusi ir Šilutės savivaldybė, šiuo metu informacija tikslinama.

„Šilutės naujienų“ kalbinti tėvai, darželių ir mokyklų vadovai naujovę vertina palankiai ir sako, kad mokiniams tai bus tik į naudą, svarbu, kad maistas būtų kokybiškas.

Nuo sausio – atrinktose mokyklose

Gruodžio 5 d. Seimas priėmė Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisą, kuri įsigalios nuo kitų metų rugsėjo. Pagal ją, mokiniai, kurie mokosi mokyklose pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar pagal pradinio ugdymo programą pirmoje klasėje, turės teisę į nemokamus pietus nevertinant tėvų gaunamų pajamų.

Pasak ministerijos atstovų, nuo sausio 1 d. iki rugpjūčio 31 d. nemokami pietūs skiriami priešmokyklinukams tik savivaldybių atrinktose bendrojo ugdymo mokyklose, kuriose maitinimas organizuojamas taikant savitarnos (pilno ar dalinio švediško stalo) principą. Nuo 2020 m. rugsėjo 1 dienos nemokami pietūs skiriami visose mokyklose, įskaitant ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas, visiems priešmokyklinukams ir pirmokams.
Šiuo metu nemokamą maitinimą mokyklose gauna tik vaikai iš nepasiturinčių šeimų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtino, jog nemokamas maitinimas svarbus ne tik socialiniu, bet ir sveikatingumo aspektu. „Labai svarbi dedamoji ir sveikatos. Ugdymo įstaiga yra ta vieta, kur kai kurie vaikai, ypatingai, kurių tėvai gal turi mažiau sveikatos žinių, mažesnes pajamas, gali gauti sveikatai palankų maistą“, – pažymėjo A. Veryga.

Kaip yra minėjęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, sprendimą dalyvauti šiame etape jau pareiškė 49 savivaldybės ir 251 mokykla, kuriose mokosi apie 4,5 tūkst. mokinių. 2020 metais nemokamus pietus papildomai gaus apie 49,6 tūkst. mokinių. Preliminariais skaičiavimais, 2020 metais priešmokyklinukų ir pirmokų nemokamiems pietums papildomai reikės apie 8,6 mln. eurų, vėliau kasmet apie 17,4 mln. eurų.

Vertina palankiai

Mažametes dukras auginanti Tatjana nemokamo maitinimo naujovę vertina palankiai ir sako, kad jeigu valstybė sudaro galimybes, jomis reikia naudotis. Anot moters, svarbu, kad maistas būtų kokybiškas, nes jai teko girdėti, kad nemokamai valgantys mokiniai gauna kitokį, prastesnį maistą, negu pietus perkantys bendraklasiai.

Teigiamai priešmokyklinukų ir pirmokų maitinimą vertiną ir Ilona. Dviejų dukrų mama sako, kad tai ypač gerai daugiavaikėms šeimoms. Juk jeigu nori, kad vaikas pavalgytų pietus mokykloje, turi mažiausiai įdėti 2,5 Eur. O jeigu augini ne vieną vaiką, ši suma per mėnesį kaip reikiant išauga.

„Jeigu tai kokybiškas, sveikas maistas, mes už, nes tai yra vaiko gerovei“, – sakė Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė. Pasak direktorės, į Švėkšnos gimnaziją atvažiuoja vaikai iš kaimų, tad šiltas ir kokybiškas maistas, patiektas laiku, gerina ugdymo kokybę. Tokiu būdu būtų patenkinti pirminiai mažųjų moksleivių poreikiai. „Mažas vaikas turi būti globojamas, mes už tai“, – sakė ji.

Teigiamai D. Dirgėlienė vertina švediško stalo principą, nes maistą vaikams pasirinkti yra gerai. Tai, anot direktorės, skatina ugdymo bei mokytojo ir mokinio bendravimo kultūrą. Gimnazijos vadovė neatmeta, kad gali iškilti ir problemų. Visų pirma, nemokamas maitinimas pareikalaus daugiau laiko, todėl greičiausiai reikės ilginti pertraukas.

Šiuo metu nemokamą maitinimą „Saulės“ gimnazijoje gauna apie 30 proc. pradinukų.

Surengė sveikos mitybos renginį

Lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ bendruomenei kilo idėja organizuoti ir sukviesti visas ikimokyklinio ugdymo įstaigas sveikatai palankaus maisto propagavimui. Šiame darželyje renginys „Valgykim sveikiau – mes galim“ vyko lapkričio 27 d.

Pasak direktorės Stasės Viršilienės, bendradarbiaujant su šeimomis, visą mėnesį darželiuose vyko mitybos banga: pokalbiai, paskaitos, diskusijos, sveiko maisto gaminimas, ragautuvės, receptų knygos kūrimas.
Šilutės lopšelyje – darželyje „Žvaigždutė“, įstaigų komandos pristatė galutinį produktą – sveiko maisto receptų knygą ir vieną iš pasirinktų pristatė gyvai: vieni rodė filmus, kiti vaidino, dainavo ir deklamavo, o dar kiti gamino renginio metu. Labiausiai visus džiugino vykusi patiekalų degustacija: daržovių ir vaisių mišrainės, salotos, moliūgų saldainiai, obuolių traškučiai, sveikuoliški sausainiai ir saldainiai. Visi patiekalai atitiko sveikos mitybos principus, mitybos piramidės rekomendacijas. Sukurti receptai aprašyti knygose bus eksponuojami Švietimo pagalbos tarnyboje 2020 metų sausio mėnesį.