Tik 3 mėnesiai ramybės
Seniau erkių sezonas tęsdavosi balandžio-spalio mėnesiais, pastaruosius metus jų suaktyvėjimo sezonas prailgėjo, erkių reikėtų saugotis kovo mėnesį.
„Žiema pas mus nebe tokia stingdanti, rudens metas pailgėjo. Tai nulemia ir išsitęsusį erkių suaktyvėjimo laikotarpį, kuris dabar tęsiasi kovo-lapkričio mėnesiais. Pernai buvo atvejų, kai žmonės įsisiurbusias erkes pastebėjo gruodžio pradžioje. Kovo ir lapkričio mėnesiais mes pamirštame apie erkių grėsmę ir nebe taip saugomės, siūlome pradėti saugotis jau kovo mėnesį“, – pastebi M. Žygutienė.
Vieną dieną – pliusas ir lyja, kitą – sninga ir minusas. Tokie orų pokyčiai erkėms nėra baisūs.
„Jau vasarį turėjome savaičių, kai net kelias dienas išsilaikė pliusinė temperatūra, švietė saulė. Grįžus minusui tai nesukėlė jokio pavojaus erkėms – jos tik sulindo atgal į miško paklotę ir dabar laukia, kol atšils. Kai sugrįš pliusas, išėjus į gamtą reikėtų stebėti augintinius – ar jie neparsinešė erkės. Ant žmogaus kovo mėnesį dar gali būti sudėtingiau rasti erkę dėl tinkamos aprangos, bet reikėtų apsvarstyti pasiskiepijimo nuo erkinio encefalito galimybę“, – sako M. Žygutienė.
Dar ne vėlu
„Skiepijantis įprastąja schema, antroji dozė galima praėjus 1 mėnesiui po pirmosios. Antrą kartą pasiskiepijus po poros savaičių žmogus įgyja imunitetą. Kadangi vakcinacija skirta ne vienam sezonui, svarbu kalendoriuje pasižymėti datą trečiam skiepui – tai yra 3 metai po antrojo. Jeigu tiksliai neprisimenate, kada skiepijotės, galite išsitirti, ar imunitetas erkiniam encefalitui yra pakankamas“, – sako E. Ramaškienė.
Nuo erkių reikia saugotis ne tik dėl erkinio encefalito, bet ir dėl Laimo ligos. Nesvarbu – jūs pasiskiepiję ar ne, būtina erkių aktyviuoju sezonu gamtoje dėvėti uždarą aprangą ir naudoti repelentus.
„Skiepai apsaugo tik nuo erkinio encefalito, tačiau mes turime saugotis ir Laimo ligos. Visada sulaukus klausimų, kaip išvengti erkės įsisiurbimo, atsakymas paprastas – vaikščiojant gamtoje dėvėkite uždarą aprangą. Apsižiūrėkite, ar neliko ant kojų nuogų vietų, dėvėkite kepures, marškinėlius ilgomis rankovėmis, užsisekite apykaklę. Būtinai naudokite repelentus, tik atkreipkite dėmesį, ar jie skirti apsaugai nuo erkių, nes tokiose priemonėse yra didesnė veikliųjų medžiagų koncentracija, įveiksianti ir erkes“, – sako E. Ramaškienė.
Pagal BNS inf.
Rašyti atsakymą