Nuo lapkričio 1 d. – ribojami sandoriai grynaisiais

Gyventojų ir verslo sandoriai grynaisiais nuo lapkričio negalės viršyti 5 000 eurų, didesnės sumos turės būti atliekamos bankiniu pavedimu.

Pixabay.com nuotr.

„TGS Baltic“ teisininkai aiškina, kad atsiskaitymai galės būti atliekami grynaisiais tik kai neviršys 5 000 eurų arba šią sumą atitinkančios sumos užsienio valiuta. Ribojimai taikomi fiziniams ir juridiniams asmenims.

Ribojimas taikomas tiek atsiskaitymams iš karto, tiek dalimis. Susitarus dėl skirtingų prekių įsigijimo ar paslaugų teikimo vienu metu, tai įvardijama kaip vienas sandoris. Teisės aktai nedraudžia dėl skirtingų prekių įsigijimo ar paslaugų teikimo susitarti sudarant atskirus sandorius, tačiau tokio skaidymo tikslas neturi būti siekis išvengti ribojimų atsiskaityti grynaisiais.

Jei iki lapkričio bendrovė sudarydavo vieną sandorį dėl prekių pardavimo ir pristatymo, o po lapkričio 1 d. sudarys atskirus sandorius, pagal kuriuos atsiskaitoma grynaisiais, bus sudėtinga įrodyti, kad sandoriai skaidomi neturint tikslo apeiti įsigaliojusius atsiskaitymo grynaisiais ribojimus.

Kai sandoriai bus sudaryti iki lapkričio 1 d., bet nepradėti ar nebaigti, atsiskaitymai grynaisiais ir kiti mokėjimai galės būti baigiami pagal iki lapkričio 1 d. galiojusias teisės normas, bus galima atsiskaityti grynaisiais net jei suma viršys 5 000 eurų. Sutarus dėl sandorių, sudarytų iki lapkričio 1 d., pakeitimų, pratęsiant sandorio galiojimo terminą, jie bus vertinami kaip nauji sandoriai.

Dar yra laiko supažindinti su ribojimais darbuotojus, įdiegti pakeitimus programinėje įrangoje, kasos aparatuose, pakeisti tvarkas įmonėse.

Nepaisantiems ribojimų grės baudos. Įstatymai numato baudą mokantiems ir mokėjimus priimantiems asmenims nuo 100 iki 500 eurų, o mokančių ir mokėjimus priimančių juridinių asmenų vadovams – 200 – 1 000 eurų. Atsiskaičius grynais virš 7 500 eurų ar pakartotinai, baudos dar didesnės.

Bet atsiskaityti grynaisiais sudarant ir didesnės vertės sandorius bus galima, jei tarpusavio atsiskaitymai negali įvykti negrynaisiais pinigais dėl to, kad mokėjimo paslaugų teikėjai neteikia reikalingų paslaugų, o pagal sandorį būtina atsiskaityti nedelsiant. Tikimasi, kad ribojimai mažins galimybes vengti mokesčių.