Nuo rugsėjo 1-osios – nauji nemokami skiepai mergaitėms

skiepaiNuo 2016 m. rugsėjo 1 d. Lietuvoje nemokamai bus skiepijamos vienuolikos metų mergaitės (gimusios 2005 m. po rugsėjo 1 d.) nuo žmogaus papilomos viruso, kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį. 

Gimdos kaklelio vėžys kasdien Lietuvoje diagnozuojamas dviem moterims. Kas antra susirgusioji miršta.

Europoje į nacionalinius vaikų profilaktinius skiepijimų kalendorius mergaičių skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso yra įtraukusios 26 šalys.

Didžiausias mergaičių skiepijimo apimtis nuo žmogaus papilomos viruso yra pasiekusi Jungtinė Karalystė – 92 proc., o kitose šalyse siekia 60-80 proc.

Lietuvoje pagal statistinę ataskaitos formą Nr. 8 „Profilaktinių skiepijimų ataskaita“, kasmet savo lėšomis pasiskiepija nuo 500 iki 700 mergaičių iki 18 metų amžiaus.

Mergaičių skiepijimai Lietuvoje bus vykdomi pagal dviejų arba trijų dozių schemą, priklausomai nuo mergaičių amžiaus. Bus skiepijamos būtent tik 11 metų mergaitės, kurios nėra pradėjusios lytinio gyvenimo.

„Šis amžius pasirinktas pagal tai, kada skiepijimas yra efektyviausias“, – motyvavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Skiepas nėra privalomas, todėl, ar saugoti savo dukras nuo papilomos virusų (vakcinoje yra keletas žmogaus papilomos viruso tipų), ar nesaugoti, spręs patys tėvai.

ŽPV vakcina pasaulyje naudojama mažiau nei dešimtmetį, tačiau Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija šalims jau yra rekomendavusi įtraukti ją į skiepų programas. Manoma, kad, vykdant skiepus nuo ŽPV, galima išvengti 70 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų.

Medikai savo ruožtu pabrėžia, kad šių skiepų efektyvumo įrodymai yra visuotinai pripažinti – tai įrodantys mokslo tyrimai, nuolat publikuojami aukščiausio lygmens moksliniuose žurnaluose, o jų atlikimas įdėmiai prižiūrimas.

Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2012 m.

pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 000 moterų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir registruojama apie 33 000 susirgimo atvejų. Lietuvos vėžio registro duomenimis, kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys nustatomas nuo 400 iki 500 moterų, o mirtingumas siekia 10 atvejų 100 000 gyventojų ir tai vienas iš aukščiausių rodiklių Europos regione.

Vertinant aukštus gimdos kaklelio vėžio sergamumo ir mirtingumo rodiklius pasaulyje, Europoje ir Lietuvoje ir žinant, kad apie 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų nulemia žmogaus papilomos virusas, labai svarbu informuoti visuomenę apie šio viruso grėsmes ir galimybę apsisaugoti – skiepijant paaugles mergaites vakcina nuo žmogaus papilomos viruso.

Prognozuojama, kad Lietuvoje pradėjus taikyti visuotinę ŽPV vakcinaciją, ženkliai sumažės sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio.

Specialistai primena, kad skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio prasminga beveik visoms moterims. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau. Ši vakcina taip pat efektyvi ir vyresnio amžiaus moterims, net ir tada, kai jos jau turi ŽPV. Net jeigu moterisužsikrėtusi ŽPV, maža tikimybė, jog užsikrėtė visais vakcinoje esančiais ŽPV tipais. Tai reiškia, kad ŽPV vakcina gali padėti apsaugoti nuo ŽPV tipų, kuriais moteris nėra užsikrėtusi.

Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Sveikatos apsaugos ministerijos, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.