Nuovargis prie vairo organizmą veikia kaip alkoholis

Asleep-at-WheelNuovargis ilgai vairuojant gali būti beveik taip pat pavojingas, kaip ir alkoholis. Abiem atvejais žymiai sumažėja vairuotojo dėmesio koncentracijos ir reakcijos galimybės.

Per didelį nuovargį patyrę vairuotojai, kaip ir alkoholio vartoję žmonės, per daug gerai vertina savo galimybes. Deja, vairuotojo dėmesys po 17 valandų be miego prilygsta 0,5 promilės girtumui, vairuojant be pertraukos 24 valandas – net 1 promilei. Šias išvadas po tyrimų ADAC užsakymu pateikė Regensburgo (Vokietija) miego klinikos specialistai, analizuodami saugaus eismo ekspertų pateiktus duomenis.

Vairuotojams patariama nesėsti prie vairo anksti ryte dar gerai neišsimiegojus. ADAC ekspertų analizės duomenimis, važiuojant apie 100 km/val. greičiu ir praradus dėmesį tik dviem sekundėms, nekontroliuojama transporto priemonė nuvažiuoja beveik 60 metrų.

Pirmieji požymiai apie tai, jog vairuotojui gresia momentinis užmigimas, yra akių perštėjimas, apsunkę akių vokai, padažnėjęs žiovulys, sapnams prilygstančios fantazijos ir apatiška nuotaika.

Be to, didelį nuovargį patyrusiam vairuotojui dažnai pasirodo, jog kelias ima siaurėti, jis dažnai nebepastebi kelio ženklų ir išvažiavimų arba įvažiavimų į automagistrales.

Toks nuovargio kamuojamas vairuotojas nedelsdamas privalo užsukti į artimiausią stovėjimo aikštelę ir šiek tiek pamiegoti arba perduoti transporto priemonės vairą savo porininkui.

Išgėrus kavos ar kito kofeino turinčio gėrimo, taip pat nepatartina tuoj pat sėsti prie vairo, kadangi organizmo būseną žvalinantis tokių gėrimų poveikis labai trumpalaikis. Kofeinas gali sužadinti pavargusio vairuotojo žvalumą tik pusvalandžiui, tad kavos poveikis dažnai pervertinamas.

Jeigu vairuojama be porininko, išgėrus kavos ar kito gaivinančio gėrimo, rekomenduojama šiek tiek pamiegoti, kadangi kofeino ar kito organizmą raminančio gėrimo poveikis ir miegas užtikrins nors ir trumpalaikį, bet visavertį poilsį.