Nuskambėjo paskutinis skambutis, mokyklas palieka abiturientai ir mokytojai

mokyklos paskutinis skambutis su pirmokaisKetvirtadienio rytą Šilutę budino jaunatviškas klegesys ir juokas – miesto gatves užtvindė paskutinio skambučio šventę švenčiantys abiturientai. Su mokykla šiemet atsisveikina 391 šiuos mokslo metus pradėjęs jaunuolis. Iškilmingai paskutinio skambučio šventes švenčiantys abiturientai vienus egzaminus jau laikė, kitiems dar ruošiasi.

Ateinantį rugsėjį į visų rajono mokyklų suolus, preliminariais paskaičiavimais, vėl susės maždaug 100 mokinių mažiau nei šiemet. Numatyta komplektuoti 266 klasių komplektus, t.y. 13 komplektų mažiau nei yra šiais mokslo metais.

Mažėjant mokinių, mažės ir mokytojų. Šilutės rajono švietimo įstaigose – ir mokyklose, ir vaikų darželiuose – nuo naujųjų mokslo metų pradžios bus atsisakyta 34,25 pedagogų ir aptarnaujančio personalo darbuotojų etatų ir 12-os sargų etatų.

Be darbo lieka direktoriai ir mokytojai

Švietimo skyriaus vedėjos Birutės Tekorienės duomenimis, šiais mokslo metais rajono švietimo įstaigose buvo apie 828 etatai ir pareigybės. Kitais mokslo metais ir mokytojų, ir aptarnaujančio personalo reikės mažiau, nes dalis mokyklų reorganizuojama. Planuojama, kad liks 794 šiųdarbuotojų etatai. Iš viso sumažėja 14,25 etatų pedagoginių darbuotojų, 20 etatų – aptarnaujančio personalo. 

Pašyšių pagrindinėje mokykloje darbo netenka visi dalykų mokytojai, nes čia lieka tik pradinės klasės. Tiesa, du čia dirbantys mokytojai jau yra pensininkai, dalis kitų turi darbą ir kitose mokyklose. Tačiau 10 pedagogų čia turės būti atleisti, ir jų likimas, pasak B.Tekorienės, neaiškus, nes kasmet mažėjant mokinių įdarbinti visus mokytojus yra neįmanoma.

Tiesa, gali būti, kad kai kurie mokytojai jau rado darbus kitose mokyklose.

Gardamo ir Traksėdžių mokyklos išlieka pagrindinės, todėl čia lieka ir dalis krūvio dalykininkams. Pamokų skaičius, žinoma, mažės, bet mokytojai nebus atleidžiami.

Vadovaujamo darbo netenka ir trys minėtų mokyklų direktoriai, trys jų pavaduotojai.

Tiesa, Traksėdžių pagrindinės mokyklos direktorė, lituanistė Birutė Morkevičienė dar turės šioje mokykloje šiek tiek pamokų. o Gardamo pagrindinės mokyklos vadovės, rusistės Reginos Tamošauskienės padėtis liūdnesnė, nes rusistų, pasak B.Tekorienės, visuomet buvo per daug. R.Tamošauskienei lieka vos kelios pamokos.

Pašyšių mokyklos direktorė Liudmila Kazlauskienė – taip pat lietuvių kalbos mokytoja, tad galbūt ras darbo kitose mokyklose.

Be darbo lieka ir Inkaklių mokyklos – daugiafunkcio centro direktorius, pagal specialybę – kūno kultūros mokytojas Algimantas Jokšas. Šios specialybės mokytojų niekada netrūko, tad Švietimo skyrius irgi neturi ką pasiūlyti A.Jokšui. Inkaklių mokyklos veiklą kuruos Švėkšnos „Saulės“ gimnazija, o su bendruomene ir toliau dirbs specialistas metodininkas.

Nebeliks sargų, mažės valytojų

Įdiegus aplinkos stebėjimo kameras miesto ikimokyklinėse įstaigose, bus atsisakyta 12 sargų etatų, taip per metus būtų sutaupyta apie 90 000 eurų. Kameros darželiuose jau pradedamos rengti. Kada atsisakyti sargų paslaugų, spręs patys įstaigų vadovai. Bet kokiu atveju, tai įvyks šiemet.

Dviem dešimtimis mažėja ir mokyklų aptarnaujančio personalo. Ypač – Pašyšių pagrindinėje, kur darbo netenka ir direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams, mažėja valytojų, patalpų ir pastatų priežiūros darbininkų.
Šiek tiek šio personalo sumažės ir Traksėdžiuose bei Gardame.

Pareigybių skaičiaus pasikeitimai aptarti su švietimo įstaigų vadovais, suskaičiuota, kad išmokėjus išeitines kompensacijas, per mėnesį būtų sutaupyta: iš mokinio krepšelio – apie 14 500 eurų, iš savarankiškų lėšų – apie 8 800 eurų. O per metus rajono švietimo įstaigoms darbo užmokesčio ir „Sodros“ įmokų reikės apie 280 000 eurų mažiau.

Mažėja ir kitų specialistų poreikis

Švietimo skyriaus vedėjos B.Tekorienės teigimu, 2016-2017 mokslo metais turėtų būti komplektuojami 266 klasių komplektai ir 11 priešmokyklinio ugdymo grupių, t.y. 13 klasių komplektų mažiau negu 2015-2016 mokslo metais.
Pagalbos mokiniui specialistų skaičius kai kuriose mokyklose keičiasi dėl mokinių skaičiaus, kuriems reikalinga specialistų pagalba. Po 0,5 etato mažės Juknaičių ir Rusnės pagrindinių mokyklų direktorių pavaduotojų ikimokykliniam ugdymui, nes ikimokyklinių ugdymo grupių šiose įstaigose yra 3 ir 2.

Pasak B.Tekorienės, kol kas niekas iš darbo netenkančių specialistų nebuvo atėjęs prašyti padėti jį rasti, bet Švietimo skyrius ir be prašymų informuoja visus specialistus apie besikeičiančią situaciją mokyklose.

Nuotraukos iš paskutiniojo skambučio šventės Vydūno gimnazijoje.

Nuotraukos iš paskutiniojo skambučio šventės Pirmojoje gimnazijoje.

Baigiamųjų darbų pristatymas Meno mokykloje.