Nuteistieji bus stebimi elektroninių apyrankių pagalba

tvoraNuo liepos 1 d. teismai galės nurodyti lygtinai paleidžiamus nuteistuosius bei tuos, kuriems bausmės vykdymas buvo atidėtas, stebėti naudojant elektronines apyrankes, praneša Teisingumo ministerija.

„Tai modernus ir saugus būdas užtikrinti patogų ir efektyvų asmens stebėjimą, kurio dėka probacijos pareigūnams, stebintiems kaip nuteistieji laikosi teismo nurodymų laisvėje, nebeteks važinėti į šių asmenų namus ir tikrinti ar jie tikrai nurodytu laiku yra juose. Jiems pakaks prisijungti prie kompiuterinės programos, kuri nuolat fiksuos ir rodys ar asmuo nurodytu metu yra namų teritorijoje“, – sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Kalėjimų departamentas šią savaitę pasirašė dviejų metų sutartį su elektroninės įrangos tiekėjais dėl 100 elektroninių apyrankių komplektų nuomos ir priežiūros. Per dieną nuteistojo stebėjimas tokios apyrankės pagalba kainuos apie 13 lt. Tai gerokai pigiau ir patogiau, nei pareigūnui fiziškai vykti į nuteistojo namus ir tikrinti ar jis tikrai yra ten.

Nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojus naujam Probacijos įstatymui, lygtinio paleidimo sąlygos tapo daug griežtesnės, taip siekiant užtikrinti kuo didesnį visuomenės saugumą. Pretenduoti į lygtinį paleidimą bus galima tik jei asmuo noriai stengiasi grįžti į visuomeninį gyvenimą, jau atliko didžiąją dalį bausmės ir nekelia grėsmės visuomenei.

Iki šiol teismui siūlyti kurį asmenį paleisti anksčiau galėjo tik įkalinimo įstaigų vadovai, be to nebuvo nustatyta aiškių kriterijų į ką turi būti atsižvelgiama, tad buvo palikta atvira landa galimiems neleistiniems susitarimams. Nuo šiol kurį asmenį paleisti lygtinai spręs ir teismui sankcionuoti teiks specialios komisijos, sudarytos iš visuomenės, savivaldybių, vaiko teisių apsaugos tarnybos, asociacijų, religinių bendruomenių, švietimo įstaigų, Kalėjimų departamento, probacijos tarnybų, psichologų atstovų.

os atsakingai vertins kiekvieno nuteistojo, kuris pagal įstatymus turi teisę prašyti išeiti į laisvę anksčiau laiko, elgesį įkalinimo įstaigoje bei jo riziką pakartotinai nusikalsti.

Statistika rodo, kad pastaruosius metus probacijos įstaigų stebimi asmenys rečiau pažeidžia jiems nustatytus apribojimus, daugiau jų (trečdalis visų stebimųjų) užsiima darbine veikla. Iš viso šiuo metu Probacijos tarnybų įskaitoje yra 8100 nuteistųjų. Lietuvoje jų priežiūra rūpinasi Probacijos tarnybos.