NVI onkologai sėkmingai išoperavo ponaginę melanomą

22 metų Nora buvo įpratusi profilaktiškai tikrintis keletą nerimą kėlusių apgamų. Vilnietei nerimą kelti pradėjo įtartinas, nežinia iš kur atsiradęs brūkšnys ant nykščio nago. Galiausiai moteriai nustatyta ponaginė melanoma. Norai pakako operacijos, kreipimąsis į medikus ligą leido diagnozuoti anksti.

Brūkšnys ant nago

Moteris pripažįsta bandžiusi nekreipti dėmesio į ant kairiojo nykščio nago atsiradusį brūkšnį, bet visgi ėmė ieškoti priežasties. „Ant nago vidurio pastebėjau brūkšnelį per visą nago ilgį. Iš pradžių nekreipiau dėmesio, bet laikydama telefoną tą brūkšnį pastebėdavau. Pradėjau ieškoti informacijos internete. Visur buvo rašoma tas pats: nagams gali trūkti tam tikrų medžiagų, tai gali būti grybelis, kraštutiniu atveju – melanoma. Mano šeimoje melanomos atvejų nebuvo, tačiau turiu porą padidėjusių apgamų, kuriuos reguliariai tikrinuosi, todėl pradėjau galvoti, kad gal melanoma išsivystė ant nago? “ – pamena p. Nora.

Ji ne kartą apsilankė pas gydytojus, tačiau niekas onkologinės ligos neįtarė, nago vaizdas buvo aiškinamas trūkusia kraujagysle. Tačiau nago išvaizda keitėsi, atsirado taškelių, nagas įskilo per vidurį ir neataugdavo sveikas.

„Kreipiausi į privačią kliniką. Gydytojai atkreipė dėmesį, kad palyginus prieš porą metų mano darytas nago nuotraukas, buvo matyti nerimą keliančių pokyčių. Man buvo atlikta biopsija. Kai sulaukiau atsakymo, sužinojau, kad yra struktūrinių pakitimų, klinika nurodė kreiptis į Nacionalinį vėžio institutą (NVI). Čia man buvo pašalintas nagas, gydytojas patvirtino, kad sergu melanoma,“ – pasakoja moteris.

Nuspręsta pašalinti dalį nykščio. Liga buvo neišplitusi, todėl medikamentinio gydymo neprireikė. Dabar Nora pas gydytojus lankosi dėl stebėsenos. „NVI manimi rūpinosi labai geri žmonės, jie matė, kad bijau, bet kiekvienas dėjo pastangas, kad viskas vyktų kaip įmanoma sklandžiau. Mane operavo gydytojas Ignas Karnas. Esu labai dėkinga medikams,“ – sako Nora.

Vilnietė žmones ragina būti atidžiais savo sveikatai ir saugoti save.

Reta liga

„Atvejai kai jaunam pacientui diagnozuojama onkologinė liga, sunkūs. Chirurginis gydymas turi būti agresyvus, norint pilnai pašalinti melanomą, reikia atlikti dalinę piršto amputaciją. Operacija buvo sėkminga, radikaliai pašalintas navikas bei sarginis limfmazgis iš kirkšnies. Ligos stadija buvo ankstyvoji, pakako chirurginio gydymo. Todėl prognozė nebloga,“ – sako NVI gydytojas I. Karnas.

Ponaginė melanoma pavojinga tuo, kad gali būti supainiota su trauma. „Dauguma žmonių jau yra įpratę atkreipti dėmesį į savo apgamus. Ponaginės melanomos atveju žmonės negalvoja, jog nagų pokyčiai gali būti pavojingi, kad tai gali būti melanoma, todėl uždelsia. Tokie atvejai sudėtingesni, chirurginis gydymas turi būti agresyvesnis. Melanomos forma, kuri atsiranda ant delnų, padų ar po nagais vadinama akraline melanoma, tai reta forma, kuri skiriasi nuo kitų. Ponaginės melanomos atveju būdinga naujai atsiradusi tamsi juostelė ar linija po nagu. Kartais vaizdas panašiai atrodo ir esant nago traumai ar įgimtam ponaginiam apgamui, tačiau jei tai yra naujai atsiradęs pakitimas – reikėtų kreiptis į specialistą.

„Kalbant apie šio tipo melanomą – tai pati rečiausia melanomos lokalizacija – akralinė melanoma sudaro tik 2-3 % visų atvejų. Nors tarp juodaodžių ir azijiečių tai dažniausias melanomos tipas – sudaro net 40-60 % atvejų. Šios diagnozės rizika didėja su amžiumi, akralinė melanoma vidutiniškai nustatoma apie 60 gyvenimo metus,” – sako I. Karnas.

Kaip gydoma?

Akralinė melanoma dažniau yra blogesnės prognozės, nustatoma labiau pažengusios stadijos.

„Gydymo pradžia dažniausiai yra chirurginis gydymas – plati naviko ekscizija. Neužtenka pašalinti tik paties pakenkto ploto, reikia pašalinti ir 1-2 cm aplinkinių audinių. Jei melanoma yra ant nugaros ar ant pilvo – tai nesukelia didelių problemų, tačiau jei tai yra plaštaka ar pirštai – dažnai tenka atlikti amputaciją norint pasiekti šį 1-2 cm atstumą. Jis reikalingas norint išvengti atsinaujinimo. Jei reikia, papildomai skiriamas gydymas vaistais. Tikrintis pacientai turi pradžioje kas 3-4 mėnesius, vėliau tarpai tarp patikrinimų retėja”, – sako gydytojas.

Žinoma, kad odos melanomą gali sukelti nesaugus buvimas saulėje ir ultravioletiniai spinduliai, tikslios ponaginės melanomos atsiradimo priežastys nėra aiškios. „UV spinduliai neturi didelio poveikio. Randamos tam tikrų genų mutacijos, kurios greičiausiai atlieka svarbų vaidmenį šio tipo melanomos atsiradimui. Viena iš priežasčių – prieš tai buvusi tos vietos trauma.

Pagal NVI inf.