Obuolių derlius neįtikėtinas: lūžta ir obelų šakos, ir sulčių spaudyklos

Sultys Naumiestis_3Obuolių – nors vežimais vežk, lūžta obelų šakos, – taip šiųmetį sodų derlių apibūdina ir sodininkai, ir obuolių supirkėjai, ir sultis spaudžiantys smulkieji verslininkai.

Pastarųjų įmonėlėse dabar pats darbymetis: nors sulčių spaudimo metas tik prasidėjo, jų jau išspausta, supilstyta ir perduota klientams tiek, kiek ankstesniais metais būdavo pagaminama iki rugsėjo pabaigos.

Tačiau obuolių supirkėjams, kurie derlių parduodavo įmonėms, tai nelabai naudinga, nes milžiniškos pasiūlos sulaukusios įmonės sumažino supirkimo kainas.

Pamariškiai pamėgsta įvarius mišinius

Šalia šilutės esančiuose Macikuose savo sulčių spaudimo įmonėlę „Obuolių taškas“ prieš 5 metus įkūrė Gintautas Balnis. Vyras pasakoja, kad šiemetinis obuolių sulčių spaudimo darbymetis prasidėjo jau rugpjūčio viduryje. O sprendžiant iš to, ką pasakoja atvykstantys sodininkai, didysis „sulčiaspaudis“, anot jo, laikysis visą rugsėjį.

Gintautas savo sodybos teritorijoje pastatė ir keletą pavėsinių, kuriose su obuoliais ir kitomis daržovėmis atvažiavę žmonės gali susidėlioti savo produkciją, pasiruošti spaudimui.

„Dirbame visu pajėgumu ir darbo  tiek, kad pailsėti nėra kada per visą dieną. O savaitgaliais mažiausiai po 500 litrų sulčių išspaudžiu ir supilstau“, – pasakoja Gintautas. Pasak jo, įdomu tai, kad Pamario krašto moterys labai pamėgo naująsias sulčių pakuotes. Tai patogu, nes iš karto pasterizuojamų ir išpilstomų sulčių nebereikia papildomai kaitinti, o po to pilstyti į taip pat atskirai kaitintus stiklainius.

Tuo tarpu vyrai, akivaizdu, virtuvėse sukasi kur kas rečiau, ir moterų darbus menkai išmano, mat dar vis neretai pageidauja sultis supilstyti į indus.  

Tačiau ne tik obuolių sultis G.Balnis pilsto į 3 ir 5 litrų specialius pakelius su kraneliais. Dažnas sodininkas nori šias sultis pagardinti moliūgų, kriaušių, vynuogių ar net aronijų sultimis. „Taip gaunami originalių skonių mišiniai, kuriuos pamariškiai pamėgsta vis labiau“, – sako Gintautas.  

Sulčiaspaudis prasidėjo anksčiauSULTYS MACIKAI_2

Klientų nuolat pilna ir Žemaičių Naumiesčio pakraštyje, Mindaugo gatvėje įsikūrusios Zitos Mockienės sodyboje, kur ji irgi prieš 5 metus įsirengė sulčių spaudimo įmonėlę.

Tokią pat modernią sulčių spaudimo, pasterizavimo ir vakavimo įrangą savo sodyboje pasistačiusi naumiestiškė visą procesą automatizavo. Ji taip pat pagal klientų pageidavimus obuolių sultis maišo su kriaušių, vynuogių, juodųjų ar raudonųjų serbentų, svarainių sultimis, kiti klientai net pageidauja sulčių, kuriose yra dalis aviečių, morkų, moliūgų sulčių. Pasak Zitos, prie obuolių galima dėti iki 20 procentų kitų vaisių ar daržovių sulčių. Tuos, kurie nori sulčių su moliūgais, Zita iš anksto įspėja šias daržoves atsivežti jau paruoštas – supjaustytas gabaliukais.

Pačiai Zitai visos tos sultys labai skanios, ypač – mišinys su kriaušėmis. Moteris tikina, kad kitais metais ir sau tokių pat išsispaus.

Per šį rudenį iki rugsėjo 5-osios Zita jau buvo savo klientams atidavusi apie 2500 maišelių sulčių. Pasak jos, šiemetinis sulčiaspaudis ir Žemaičių Naumiestyje prasidėjo anksčiau nei pernai. Nemaža dalis jos klientų atsiveža po 8 – 10 maišų obuolių, iš kurių išspaudžiama po 40 pakelių sulčių. Ne vienas atvažiavęs pasakoja, jog sodai net lūžta nuo obuolių, ir šiemet jų tiesiog nebus įmanoma sutvarkyti.

Pernai, pasak jos, derlius buvo žymiai kuklesnis, ir per visą kelių mėnesių sulčių spaudimo sezoną ji išspaudė apie 8000 maišelių sulčių.

Populiariausi obuoliai – „Auksė“

„Žmonės vis labiau pradeda vertinti natūralų, jokių konservantų neturintį produktą, ir tai labai smagu“, – sako Zita, kuriai labai patinka pasidalinti su savo klientais dar ir sveikatos patarimais, pasikalbėti su jais apie sulčių naudą žmogaus organizmui. Pasak jos, tokiu būdu gaminamos ir 78 laipsnių temperatūroje pasterizuojamos natūralios sultys yra labai naudingos žmonėms, nes jose išlieka visi vitaminai. Taip paruoštos sultys, supilstytos į sertifikuotus maišelius su čiaupais, gerai išsilaiko vėsioje patalpoje net dvejus metus. 

„Man smagu, kad žmonės klausosi ir klausimų užduoda. Tai yra paskata dar daugiau pasidomėti sulčių nauda. Džiaugiuosi, kai mano klientai patenkinti, dėkoja ir vis sugrįžta“, – sako naumiestiškė.

Į Zitos sodybą suka ne tik naumiestiškiai, bet ir aplinkiniuose kaimuose bei pačioje Šilutėje gyvenantys sodininkai. Kai kurie jų, pasak šeimininkės, ir 50 – 60, o kartais ir dar daugiau litrų sulčių namo išsiveža.

Patys populiariausi obuoliai, kurių atsiveža jos klientai, pasak Zitos, yra „Auksės“ veislės. „Ir sultys iš jų yra neapsakomai gardžios“, – sako moteris.

Zita ir jos šeima taip pat visus metus geria pačių gamintas sultis, nes turi nemažą sodą.

Superka „Dovega“

UAB „Dovega“ Šilutėje jau gerai žinoma įmonė, kasmet rudenį superkanti obuolius. Jos vadovė Virginija Budrikienė sako, jog šiemetinis obuolių derlius – „superinis“. Tačiau ji pati tuo nelabai džiaugiasi, nes kai toks derlius, tai ir obuolius perdirbančioms įmonėms pasiūla kur kas didesnė. O tai jau leidžia joms mažinti supirkimo kainas.

Taip, pasak V.Budrikienės, šiemet jau  ir padarė Vilkaviškyje esanti „Vaiskona“, kuriai kasmet dalį šilutiškių obuolių derliaus išveža „Dovegos“ sunkvežimiai. Įmonė „Vaiskona“ gamina obuolių koncentratus ir džemus.

V.Budrikienės žiniomis, šiemet obuolių labai užderėjo ir kaimyninėje Lenkijoje. Tad ir tenykščiai perdirbėjai nebepirks lietuviškų obuolių, nes pakankamai turi savų.

„Dovega“ jau šią savaitę pradės obuolių derliaus supirkimą. Pasak V.Budrikienės, parduodamų obuolių plauti nereikia, svarbu tik, kad jie nebūtų supuvę.