Pažangūs metodai
Per pastaruosius dešimtmečius medicina sparčiai progresavo. Odontologija ne išimtis – nuskausminimo metodai išlieka daugmaž tie patys (vietinio nuskausminimo būdai, sedacija, bendrinis nuskausminimas ir t. t.), tačiau keičiasi medikamentai – anestetikai, kurie slopina skausmą ir laikinai sukelia nejautrą.
„Anksčiau turėdavome vieną anestetiką prokainą (novokainą), o šiandien dažniausiai naudojami lidokainas, artikainas ir dar daug kitų. Jie nepavojingi ir sudaro geras sąlygas odontologui dirbti. Vietinė nejautra išlieka skausmo kontrolės pagrindu odontologijoje, o tyrimai vyksta ieškant naujų būdų. Naujosios technologijos kuriamos, kad padėtų odontologui injekcijos metu teikti efektyvesnį skausmo malšinimą, išvengiant neigiamų pasekmių“, – sako specialistas.
Lietuvoje pacientams gydant dantis dažnai į aplinkinius audinius suleidžiama anestetiko, kuris sukelia nejautrą dantyse, žandikauliuose, burnos gleivinėje, veido odoje. Tačiau ima populiarėti ir kiti metodai, kaip antai JAV dažnai naudojama inhaliacinė sedacija, kai pacientas įkvepia linksminamųjų dujų (diazoto oksido). Jos atpalaiduoja, sukelia mieguistumą ir pašalina skausmą.
Ši praktika Lietuvoje dar nėra plačiai taikoma, nes odontologas turi samdyti anesteziologą-reanimatologą. Bet pamažu klinikos tam įgyja teisę, samdydamos reikiamus specialistus ir gaudamos licenciją.
Kita naujovė yra kompiuterinė vietinė anestezija. Naudojami nedidukai aparatai, į pieštuką panašus antgalis, kuriame įmontuota maža adatėlė, antgalis mažiau gąsdinantis nei tradicinis švirkštas. Tuomet maža srovele anestetikas tiksliai sušvirkščiamas į reikiamą sritį. Tai labai praverčia gydant vaikus, nes jie nemato adatos ir dingsta baimė. Tokį metodą taiko LSMU burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinika.
Tyrimai vyksta nuolat, pasaulyje kuriamos vis naujos technologijos, tad ateityje, tikėtina, odontologinės procedūros bus beskausmės.
Verta pasiruošti
Gydytojai daro viską, jog pacientas jaustųsi kuo patogiau. Tačiau ir pacientai turėtų atlikti savo „namų darbus“, kad būtų išvengta nepageidautinų komplikacijų.
„Pacientas turėtų žinoti, ar jis turi didelį jautrumą anestetikui, galbūt jam yra alergija, turėtų pasisakyti, ar serga širdies ir kraujagyslių ligomis, ar jo elektrokardiogramoje yra pakitimų, ir pan. Tuomet gydytojas pasiruoš ir panaudos tinkamus anestetikus“, – sako gydytojas.
Nejautros procedūroms paciento amžius įprastai neturi reikšmės – svarbiausia yra sveikatos būklė.
Jei pacientas jautrus kažkuriam anestetikui, galima parinkti kitą, o jei alergiškas ir jiems, tuomet naudojama bendroji nejautra – narkozė. Pasak profesoriaus, pacientai dažnai sako, kad jų neveikia vietinė nejautra – nors vaistas sušvirkščiamas, skausmas išlieka visos procedūros ar operacijos metu. Taip yra greičiausiai dėl to, kad odontologui nepavyko tiksliai pataikyti ir šalia nervo suleisti anestetiko. Tai gali nutikti dėl žandikaulio ypatumų, kurie trukdo vaistui pasiekti nervą ir sukelti nejautrą. Tačiau šiandien vietiniai anestetikai yra gerokai stipresni, ir pacientai įprastai skausmo nebejaučia.
Kaip visų medikų praktikoje, odontologijoje, gali įvykti netikėtų komplikacijų. R. Kubilius sako, kad, kai anestezijos metu adata praduria burnos gleivinę, iš anksto negali žinoti, kokie ten yra anatominiai ypatumai. Pavyzdžiui, jeigu bus pradurta kraujagyslė, kitą dieną žmogus ateis į darbą su mėlyne ant veido.
Gydant viršutinio žandikaulio dantis, atlikus gumburinę nejautrą, dėl vietinio anestetiko veikimo net gali sutrikti regėjimas, atliekant nejautrą apatiniame žandikaulyje, dėl per giliai prastumtos adatos gali įvykti veido raumenų paralyžius. Bet šie nemalonūs dalykai praeina pasibaigus vietinio anestetiko veikimui.
Abipusio ryšio nauda
Yra žmonių, kurie labai bijo dantų gydymo ar burnos operacijų, maždaug kas dešimtas sunkiai leidžiasi atlikti vietinę nejautrą.
„Pas mane nė vienas pacientas neateina kaip į šventę. Tačiau abiem pusėms norisi, kad procedūros būtų beskausmės. Šiandien tam sukurta aibė priemonių“, – tikina ekspertas.
Odontologo kabineto paniškai bijantiesiems jis pataria likus valandai iki vizito, išgerti valerijono lašų ar jo tabletę. Jeigu tai nepadeda, pacientas gali būti nukreipiamas narkozei arba sedacijai. Svarbiausia, pasitikėti gydytoju, nenuslėpti savo sveikatos problemų ir suprasti, kad specialistas visada nori tik padėti.
Pagal BNS inf.
Rašyti atsakymą