Odontologinė pagalba vaikams teikiama nemokamai

vaiku dantysKiekvienais metais Lietuvoje vykdoma vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa. Nors valstybė skiria pakankamai lėšų vaikų dantų priežiūrai, dėl tėvelių nežinojimo dalis pinigų lieka nepanaudota.

Kas yra dantų silantai?

Tai karieso profilaktikai skirta medžiaga, naudojama vaikų nuolatinių dantų paviršiams dengti.

Ką tik išdygęs dantis ypač jautrus išoriniams faktoriams. Emalis nevisai mineralizuotas, todėl būtent vaikų dantims silantai teikia didžiausią naudą.

Pagrindinės vaikų amžiaus grupės, kuriems atliekamas dantų dengimas silantais, yra 6-7 metai, kuomet išdygsta pirmi krūminiai dantys, ir 8-14 metų – kada išdygsta kapliai bei antri krūminiai dantys.

Ką tik išdygusiuose dantyse yra gausu vagelių, duobučių, kur užsilaiko maisto likučiai.  Būtent tokios apnašos sunkiai pašalinamos net valant dantis šepetėliu su dantų pasta. Apnašų pilnos vagelės tampa idealia terpe daugintis bakterijoms, išskirti rūgštis, kurios tirpdo emalio mineralus ir formuoja kariozines ertmes.

Norint išvengti ankstyvų nuolatinių dantų kariozinių pažeidimų, rekomenduojame dantis dengti silantine medžiaga. Skysta plombine medžiaga užpildomos nuolatinių dantų nemineralizuotos vagelės. Tuomet juos lengviau valyti, neužsilaiko apnašos. Laiku padengus dantis silantais, karieso tikimybė sumažėja 80-90 %.

Ar padengus dantis silantais reikės rečiau ir ne taip kruopščiai juos valytis?

Klaidinga taip manyti. Būtina valyti dantis kaip įprasta – du kartus per parą, tinkamai maitintis, reguliariai lankytis pas odontologą. Blogai prižiūrint dantis, bakterijos ir rūgštys ištirpdo ne tik dantis, bet silantus bei plombas.

Tėveliai turėtų žinoti, jog apytiksliai iki 6-7 metų vaikai nesugeba tinkamai atlikti burnos higienos patys ir vaikams dantis išvalyti yra tėvelių pareiga.

Ar danties dengimas silantais yra nemalonus?

Taip nėra. Dantuko gręžti nereikia, jo paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas skysta plombine medžiaga, kuri sukietinama ultravioletine šviesa per keletą sekundžių.

Ar ši paslauga mokama?

Silantų programą nemokamai teikia įstaigos, sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa.

Nesudarę sutarčių privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.

Gaila, tačiau pastaruoju metu į odontologus kreipiasi vis daugiau vaikučių su daugybe kariozinių pažeidimų. Tuomet net atlikus kompleksinį endodontinį, periodontologinį bei karieso gydymą, nebeįmanoma dantų tinkamai atstatyti plombuojant – dažnai prireikia protezavimo paslaugų, siekiant išlaikyti dantuką ateičiai.

Dauguma tėvelių žino, kad protezavimas yra labai brangus, ir neišgali padėti savo atžaloms.

Norėtume informuoti, jog vaikams iki 18 metų dantų protezavimas (siekiant išvengti tolimesnės adentijos, netaisyklingo sąkandžio formavimosi ir panašių sutrikimų) yra finansuojamas teritorinės ligonių kasos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (šiuo metu – iki 3560 litų).

Šiuo metu odontologinis gydymas yra stipriai pažengęs. Siekiant išvengti sąkandžio sutrikimų vyresniame amžiuje, net pieniniai dantys po endodontinio kariesologinio gydymo yra atstatomi specialiais standartiniais plieno vainikėliais.

Nuolatiniai dantys, atsižvelgiant į restauracijų ilgalaikiškumą, atstatomi įklotais, užklotais, lietais metalo plastikos, keramikos ir kt. vainikėliais.

Kur kreiptis dėl dantų protezavimo paslaugų, kompensuojamų iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų?

Vaiko, kuriam reikalingas protezavimas, tėvai ar globėjai turi kreiptis į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios yra prisirašę, odontologą. Tuomet odontologas įvertina dantų būklę, sudaro gydymo ir protezavimo planą.

Pirma atliekamas kariesologinis gydymas. Kuomet burnos ertmė yra sveika, vaikas įrašomas į laukiančiųjų dantų protezavimo paslaugų sąrašą.

Kokius dokumentus būtina pateikti, kad vaikas būtų įrašytas į laukiančiųjų dantų  protezavimo paslaugų sąrašus?

Būtina pateikti:
prašymą, kuriame nurodoma deklaruota asmens gyvenamoji vieta,
asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą,
gydytojo odontologo išvadą, patvirtinančią dantų protezavimo būtinybę,
pažymą iš vaiko ugdymo įstaigos, kurioje jis mokosi.

Vaikams dantų protezavimo paslaugos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto yra kompensuojamos be eilės ir yra teikiamos Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre, Rusnės g. 1, Šilutėje.

Vaiko atstovas iš Klaipėdos teritorinės ligonių kasos pažymą apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas gauna per 30 dienų nuo prašymo išsiuntimo dienos.