Olimpietė kalnų slidininkė I.Januškevičiūtė vasarą braškes raško Traksėdžiuose

januskeviciute kalnaiŠilutiškiai sporto aistruoliai, stebėdami penktadienį, vasario 7 dieną, prasidedančias Sočio olimpines žiemos varžybas, turi priežasčių dar garsiau šaukti, stipriai kumščius spausti ir taip palaikyti vieną olimpiečių: pasirodo, pirmoji Lietuvos istorijoje kalnų slidininkė, dalyvausianti olimpinėse varžybose, 19-metė Ieva JANUŠKEVIČIŪTĖ turi gan tvirtų šaknų mūsų krašte. Už anūkę prie televizoriaus ekrano Traksėdžiuose karštai sirgs jos močiutė Teofilė.

Nors olimpietė gyvena Vilniuje, o jos treniruočių, varžybų ir pasiruošimo olimpiadai keliai dažnai veda į Italiją, Švediją, Čekiją, Slovakiją, tačiau mažiausiai kartą per du mėnesius, vasarą – ir dažniau, ji atvažiuoja aplankyti močiutės. Traksėdžiuose Ieva buvo ir visai neseniai – apie ilgą kelią į Šilutę ji pasidalijo ir su savo gerbėjais internetiniame dienoraštyje: „Mažiausiai ko norėjau, tai po ilgos kelionės iš Švedijos per šv. Kūčias trenktis 300 km iki Šilutės. Tačiau labai troškau pamatyti močiutę…“

Traksėdžiuose augęs Ievos tėtis Saulius taip pat dažnai aplanko savo mamą – pasak jo, visai Januškevičių šeimai vasarą močiutės daržo braškės – pačios skaniausios.

Startuos dviejose rungtyse
januskeviciute dviraciu
Sočio olimpinėse žaidynėse Lietuvos delegacija bus rekordinė – žiemos žaidynėse mūsų šaliai atstovaus net 9 sportininkai. Sočio žaidynėse startuos biatlonininkai Diana Rasimovičiūtė ir Tomas Kaukėnas, slidininkai Ingrida Ardišauskaitė ir Vytautas Strolia, kalnų slidininkai Ieva Januškevičiūtė ir Rokas Zaveckas, greitojo čiuožimo atstovė Agnė Sereikaitė ir dailiojo čiuožimo pora Isabella Tobias ir Deividas Stagniūnas.

Lapkričio 30 d. per varžybas Italijoje bilietą į Sočį užsitikrinusi Lietuvos čempionė I.Januškevičiūtė tuomet įvykdė slalomo rungties olimpinį normatyvą. Ieva tikėjosi, kad jai pavyks patekti ir į slalomo milžino lenktynes. Pavyko – sausio 18 dieną ji sėkmingai įveikė slalomą milžiną, ir žiemos olimpinėse varžybose startuos abiejose rungtyse.

Į olimpinį traukinį spėjusi įšokti I.Januškevičiūtė pelnė ir garbingą statusą. Ji – pirma istorijoje Lietuvos sportininkė, dalyvausianti olimpinių žaidynių moterų kalnų slidinėjimo varžybose!

„Bilietas į Sočį – tai paskata man dar sunkiau dirbti“, – įsitikinusi jaunoji kalnų slidininkė.

Atostogos – pas močiutę

Merginos treniruočių kelias dažniausiai veda į užsienį, o atostogų – į Traksėdžius, pas močiutę Teofilę. Čia užaugo ir Ievos tėtis Saulius, baigė Šilutės 1-ąją vidurinę mokyklą.

Būtent tėtis, kaip pasakoja olimpietė, ją mažą pradėjo mokyti slidinėti ant kalniuko prie namų Vilniuje. Vėliau kartą per metus šeima išvažiuodavo slidinėti į Čekiją ar Slovakiją.

S.Januškevičius apgailestauja, kad Lietuvoje mažai žiemos sporto centrų. Palyginimui užtenka pažiūrėti į kaimyninių šalių žiemos pramogų vietas.

Ievos tėtis svarsto, kad galbūt tai lėmė mažą lietuvių,  kurie užsiiminėja žiemos sporto šakomis, skaičių. Tačiau tuoj Saulius ir pasidžiaugia – jo manymu, situacija po truputį gerėja, ir sportuojančių žiemą žmonių skaičius auga.

S.Januškevičius nelaukė, kol situacija ims gerėti – jis pats stengėsi ją gerinti. Sužinojęs apie naują kalnų slidinėjimo klubą „Kalnų ereliai“, užrašė į jį dvylikametę dukrą Ievą.januskeviciute braskes

„Kartais galvoju, kad tai vienas geriausių dalykų, nutikusių mano gyvenime. Tuo metu mane treniravo Jennifer Virškus ir Miroslavas Urbonavičius. Šis klubas ir kalnų slidinėjimas iš pradžių man buvo kaip linksmas užsiėmimas. Niekada negalvojau, kad su šia sporto šaka nueisiu taip toli“, – rimtesnių treniruočių pradžią pamena Ieva.

Pasisekimą ir meilę kalnų slidinėjimui lėmė ir tai, kad, pasak olimpietės, klube buvo pilna bendraamžių, kurie suteikė jai daugiau motyvacijos ateiti į treniruotes, konkuruoti, tobulėti.

Karščiausia anūkės gerbėja

Pasakodama apie savo pomėgius, mergina sako, kad jai patinka ne tik kalnų slidinėjimas, bet ir kitos sporto šakos. Taip pat ji mėgsta gaminti, niekada neatsisako geros knygos ar filmo ir kelionių. Tačiau, kad ir kaip būtų keista, Ieva niekada nebuvo šiltuose kraštuose ar prie šiltos jūros.

Pernai baigusi Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnaziją, sportininkė šiuo metu niekur nesimoko. Ji galvojo apie studijas universitete, tačiau mokyklos patirtis skaudžiai parodė, kad į dvi puses persiplėšti – derinti mokslą ir sportą – bus sunku. Mergina įsitikinusi, kad ruošdamasi olimpinėms žaidynėms niekaip nesusitvarkytų su intensyvia treniruočių programa ir studijomis.

„Stengiuosi visus darbus atlikti kuo geriau ir iki galo, todėl manau, kad geriausia susitelkti ties vienu dalyku, šiuo atveju – slidinėjimu. Todėl labiausiai džiaugiuosi, kad turiu šeimą, kuri mane visapusiškai palaiko ir rūpinasi. Be savo artimiausių žmonių tikrai nebūčiau tuo, kuo esu šiandien“, – už skatinimus siekti geriausio olimpietė dėkoja artimiausiems žmonėms.

Ievos tėtis juokdamasis prisimena ir močiutės Teofilės reakciją pradžioje, tik pradėjus Ievai rimčiau domėtis sportu. „Geriau ji tegu mokosi, nei sportuoja…“, patarinėjo močiutė T.Januškevičienė. Tačiau laikas parodė merginos sugebėjimus, ir dabar tokios mintys traksėdiškės galvoje dingusios – prie televizoriaus ekrano per olimpines varžybas močiutė bus karščiausia anūkės gerbėja.

januskeviciute mociuteSvajonės išsipildė

Prieš šventes rašydama savo internetinį dienoraštį Ieva teigė dar ne visai suprantanti, jog vyks į olimpines žaidynes. Jos manymu, ši nesuvokimo būsena bus iki tos dienos, kai atsidurs Sočyje.

„Kai buvau jaunesnė, prieš miegą vis mintyse įsivaizduodavau, kaip lenktyniauju su geriausiomis pasaulio kalnų slidininkėmis.

Nedrąsiai svajodavau apie tai, kad vieną dieną turėsiu progą tai padaryti. Vėliau nustojau apie tai galvoti – pradėjau labiau mėgautis treniruotėmis kaip procesu ir mažiau galvoti apie rezultatus. Aišku, visada galvoji apie rezultatus, kuriuos lemia darbas ir pastangos, tačiau kuomet tikrai pradedi mėgautis tuo, ką darai, kai tikrai myli savo darbą, tik tada gaunasi geresni rezultatai. Šie įsitikinimai pasitvirtino – tikėdama jais patekau į olimpines žaidynes“, – savo sėkmės paslaptį atskleidė I.Januškevičiūtė.

Devyniolikmetė pripažįsta, kad yra laiminga galėdama atstovauti Lietuvai. Prie šios laimės prisideda ir tai, kad kalnų slidinėjimo varžybose bus net du mūsų šalies atstovai.

Jaudulys atsiras prie starto linijos

Kelionės į varžybas, treniruotes Ievai suteikia galimybę pamatyti nemažai šalių. Pernai ikikalėdiniu laikotarpiu kelionės buvo itin intensyvios – grįžusi iš Italijos, 9 valandas ji pasidžiaugė būdama gimtinėje, miegu savoje lovoje ir vėl iškeliavo. Šį kartą – į varžybas Švedijoje.

„2013 metais kalnuose praleidau daug daugiau laiko nei kada nors anksčiau“, – sėkmingais metais džiaugiasi olimpietė.
Į Švediją pernai mergina važiavo dalyvauti 11-oje varžybų: septyniose – slalomo ir keturiose – slalomo milžino. Pasak Ievos, Švedijoje labai geros sąlygos ir treniruotis, ir varžyboms.

januskevicius sauliusIš šios šalies mergina grįžo kaip tik šv. Kūčių išvakarėse. Išvarginta kelionių, ji savo gerbėjams pasakojo, kad grįžus į Lietuvą jos kelionės nesibaigė – 300 km iš Vilniaus reikėjo dar iki močiutės važiuoti. Visas nuovargis nublanko prieš norą pamatyti močiutę…

Šventės be sniego išderino sportininkės ritmą. Slidinėti nebuvo kur, tad ji stengdavosi pabėgioti, lankytis sporto klube, kur vykdavo balanso treniruotės. Šios treniruotės – svarbi slidininkų treniruočių dalis – naudojami specialūs kamuoliai, nestabilios plokštumos, virvės.

Ieva treniruočių neapleidžia ir vasarą – fizinį pasirengimą stiprina stadione, atletikos salėse. Taip pat ji dalyvauja ir dviračių, bėgimo varžybose, važiuoja į ledynus ir treniruojasi Druskininkų sniego arenoje.

„Žiemą treniruotis Lietuvoje sąlygos nėra labai geros. Slidinėjimo centrai dirba gana trumpai, trukdo ir oro sąlygos, trumpos trasos. Todėl Lietuvoje Ieva treniruojasi tik slalomo rungtyje. Slalomo milžino rungties treniruotės būna tik išvykus į kalnus“, – apie slidinėjimo pramogas profesionalams kalbėjo Ievos tėtis Saulius.

Kol kas S.Januškevičius sako jaudulio dėl dukros dalyvavimo Sočio žiemos olimpinėse rungtynėse nejaučiantis, anot jo, rankos, kojos ir širdis virpės, kai dukra stovės prie starto linijos. Jis tikisi, kad ji sėkmingai nučiuoš – be traumų, ir pasieks gerą rezultatą.