Opozicija rodo iniciatyvas ir balsuoja kojomis

BALSAVO KOJOMSusiformavusi opozicija, kurios lyderiu tapo Liberalų frakcijos narys Arvydas Jakas, jau parodė, kad valdančiai daugumai neleis atsipalaiduoti.

Ekonomikos ir finansų komiteto posėdis buvo sužlugdytas vien dėl to, kad į darbotvarkę nebuvo įtrauktas prieš savaitę  A.Jako pateiktas sprendimo projektas „Dėl Šilutės miesto istorinės Šilokarčemos senamiesčio pastatų ir viešosios infrastruktūros rekonstrukcijos bei renovacijos darbų programos patvirtinimo“.

Opozicijos politikai paliko posėdžių salę, tai yra – balsavo kojomis. Posėdyje dėl ligos nedalyvavo Vaidas Pavilonis, todėl valdantieji pritrūko kvorumo ir turėjo nutraukti posėdį.

Valdantieji ignoruoja opozicijos iniciatyvas

Ekonomikos ir finansų komiteto posėdžio pradžioje A.Jakas nusistebėjo, kad į darbotvarkę neįtrauktas jo paties paruoštas ir prieš savaitę pateiktas sprendimo projektas „Dėl Šilutės miesto istorinės Šilokarčemos senamiesčio pastatų ir viešosios infrastruktūros rekonstrukcijos bei renovacijos darbų programos patvirtinimo“.

Tarybos sekretorius Jonas Jaunius paaiškino, kad A.Jako sprendimo projektas neįtrauktas į posėdžio darbotvarkę dėl kelių trūkumų: projekte nėra finansinio pagrindimo, nėra aiškinamųjų raštų, papildymų.

Tokie argumentai dar labiau supykdė A.Jaką. Mat pateikdamas sprendimo projektą, A.Jakas nurodė, kad, remiantis rajono Tarybos reglamento 18 skyriaus 178 punktu, administracijos direktorius turėjo paruošti aiškinamąjį raštą. „Jeigu tokio rašto nėra, atsakomybė tenka valdančiosios daugumos paskirtiems administracijos vadovams“, – teigė A.Jakas.

Be to, opozicijos politikai pasigedo dar vieno sprendimo projekto: socialdemokratas Vladas Kainovaitis buvo pateikęs projektą dėl atliekų tvarkymo rinkliavos mažinimo atliekas rūšiuojantiems sodybų šeimininkams.

A.Jakas, supratęs, kad jo sprendimo projektas nebus įtrauktas į darbotvarkę, paskelbė, jog palieka posėdį ir pakvietė tai padaryti kitus opozicijos politikus. Paskui A.Jaką išėjo Edvardas Vitkauskas, Daiva Žebelienė ir Alfonsas Vanagas. Posėdis buvo sužlugdytas.

Beje, balsavimą kojomis mūsų rajono politikai išpopuliarino prieš bemaž trejus metus – šios kadencijos pradžioje. Tuomet tokio balsavimo iniciatorius buvo būtent Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų politikas, dabartinis rajono meras Šarūnas Laužikas. Tuomet jis meistriškai skaičiavo Virgilijaus Pozingio vadovaujamos valdančiosios daugumos politikus ir bent porą mėnesių žlugdė Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininko rinkimus. Akivaizdu, kad pamokos buvo gerai išmoktos ir dabar sugrįžta bumerangu.

Atliekų rūšiuotojams didesnių lengvatų neplanuoja

A.Jako sprendimo projekto nesvarstė nei Teritorijų ir kaimo reikalų, nei Socialinių reikalų komitetai. Vis dėl tos pačios priežasties: sprendimo projektas dar neparuoštas – be aiškinamojo rašto. Tačiau tuose komitetų posėdžiuose opozicijos politikai balsavimo kojomis negalėjo pakartoti, nes valdančiosios koalicijos politikų buvo pakankamai, kad būtų išsaugotas kvorumas.

V.Kainovaičiui dėl jo parengto projekto galėjo pasisekti Socialinių reikalų komitete, kurio narys yra ir jis pats. Komiteto pirmininkas Juozas Sauspreškis V.Kainovaičio parengtą projektą su aiškinamuoju raštu įtraukė į posėdžio dienotvarkę.

V.Kainovaitis politikams paaiškino, kad jis siūlo 25 procentais sumažinti minėtos rinkliavos mokestį sodybų šeimininkams, įsipareigojusiems rūšiuoti atliekas. Jo teigimu, iki šiol galiojantis rajono Tarybos sprendimas dėl atliekų rūšiavimo skirti tik 15 proc. nuolaidą yra neefektyvus, nes nuolaida – per maža.

Pasak V.Kainovaičio, prieš porą metų minėta lengvata pasinaudojo 60 sodiečių, o praėjusiais metais – tik 8. Dabar, kai atliekų tvarkymo rinkliavos mokestis padidintas iki 324 litų, V.Kainovaičio nuomone, bemaž 80 litų nuolaida jau galėtų žmones sudominti.

Siūlymą, kad reikia skatinti žmones rūšiuoti atliekas, palaikė ir valdančiosios daugumos atstovė Stasė Skutulienė.

Tačiau sprendimo projektui nepritarė ir vadino dar neparuoštu Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Budrikis. Jis sakė, kad nėra galimybės kontroliuoti, kaip gyventojai laikysis įsipareigojimo rūšiuoti atliekas, todėl neverta didinti rinkliavos nuolaidos.

Socialinių reikalų komiteto politikai, priklausantys valdančiajai daugumai, nusprendė, kad rajono Tarybos posėdyje, kuris įvyks sausio 30 dieną, klausimas apie rinkliavos lengvatą dar nebus svarstomas.