Ornitologai pagavo trečią žvirblinę pelėdą per 7 metus

 

Peleda 2Ventės rago ornitologinėje stotyje antradienį sužieduota pirmoji šiais metais žvirblinė pelėda – mažiausia iš Lietuvoje aptinkamų pelėdų.Tačiau, pasak ornitologų, didysis rudeninės migracijos bumas čia dar neprasidėjo, ir šiemetiniai sužieduotų sparnuočių skaičiai kol kas gerokai atsilieka nuo pernykščių.

Šių paukščių pradėjo daugėti

Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys pasakoja, kad pasaulyje iš viso yra apie 30 rūšių mažųjų pelėdų, bet Lietuvoje gyvena tik vienintelė žvirblinė pelėda. Lietuvoje ji iki šiol buvo labai reta, per pastaruosius maždaug 7 metus ornitologinėje stotyje sugautas vos trečiasis paukštelis.

Bet, pasak V. Jusio, pastaruoju metu šių paukštelių pradėjo daugėti, ir manoma, kad Lietuvos miškuose jau galėtų perėti iki 2000 porų. Tai todėl, kad paukštis labai mažas – sveria vos apie 70 gramų. Jis mažiausias iš Lietuvoje sutinkamų pelėdų, net šiek tiek mažesnis už varnėną. Tokiam mažyliui nereikia ieškoti didelių drevių, užtenka mažų uoksų, kuriuos kasmet iškala, o po to palieka geniai. Juos mielai ir užima žvirblinės pelėdos. Todėl jai plisti svarbu, kad miške būtų nors nedaug minkštųjų lapuočių (ypač drebulių), kuriuose geniai nesunkiai iškala uoksus.

Žvirblinė pelėdžiukė patikli, žmones prisileidžia arti. Minta ji daugiausia smulkiais žvirbliniais paukščiais ir žinduoliais. Stebėdama galimą grobį dažniausiai tupinėja eglių viršūnėse. Būdinga, kad kartkartėmis kraipo uodegą, ją kilnoja. Žvirblinės pelėdos yra sėslūs gyvūnai ir visus metus nesitraukia iš savųjų miškų.

Šiemetiniai skaičiai mažesni

Šiemet ornitologinėje stotyje migruojančių paukščių žiedavimas dar neįsibėgėjo. V. Jusys sako, kad viena iš priežasčių – ir labai vėjuotos dienos, kuriomis skrenda mažiau paukščių. Štai pernai šiuo metu ornitologai jau buvo suskaičiavę apie 5000 rudeninės migracijos metu sužieduotų sparnuočių, o šiemet kol kas skaičiuoja vos pusantro tūkstančio. O nuo sausio 1 dienos iš viso jau sužieduota apie 31 000 paukščių.

Tačiau migracijos pradžia ir pabaiga kasmet svyruoja savaitę ar dvi į vieną ar į kitą pusę, tad ornitologai dėl to visai neišgyvena. Anot jų, tai normalu.

Šiuo metu daugiausia sužieduojama išskrendančių liepsnelių, pilkųjų ir ankstyvųjų pečialindų, kiek mažiau – devynbalsių. Per dieną sugaunama Apie 10 – 20 rūšių paukščių, ir tai, pasak V. Jusio, yra nedaug.

Tikro, prasidedančios migracijos masto, laukiama jau šią savaitę. Juolab, kad į Ventę jau važiuoja kasmetiniai mūsų ornitologų talkininkai iš Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos. Kasmet jų čia sulaukiama iki 10 žmonių būrio. Vieni mūsiškiams talkina kelias dienas, kiti ir porą savaičių. Tiesa, ventiškiai priima tik tuos, kurie patys gali savarankiškai žieduoti paukščius.