Ornitologo V. Jusio darbai: beveik milijonas paukščių, 21 knyga ir V. Bergo premija

Jusys 1Birželio 5-ąją, minint Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, buvo pagerbti ir apdovanoti geriausi Aplinkos ministerijos sistemos darbuotojai ir aplinkosaugai itin nusipelnę žmonės. Vieną garbingiausių apdovanojimų aplinkosaugos srityje – Viktoro Bergo premiją – pelnė ir mūsų kraštietis, ilgametis Ventės rago ornitologijos srities darbuotojas ir vedėjas, daugelio knygų apie gamtą autorius Vytautas Jusys.

Ornitologas pripažįsta, kad įvertinimas buvo netikėtas, bet malonus, tačiau nemano, kad tai ką nors pakeis jo gyvenime. „Mes ornitologai – patys labai panašūs į paukščius, bet aš nedirbu, – aš gyvenu“, – sako jis. Ir tuo nesuabejoji, kai žinai, kad ornitologu jis dirba nuo… septintos klasės.

Geriausiems aplinkosaugininkams – apdovanojimai ir padėkos

V. Bergo premija skiriama kas dveji metai Aplinkos ministerijos sistemos darbuotojams už reikšmingus darbus arba ilgametę rezultatyvią veiklą aplinkos formavimo ir apsaugos srityje. Tiesa, šis apdovanojimas vertinamas itin nevienareikšmiškai, mat V. Bergas kaltinamas ir aktyviu bendradarbiavimu su sovietiniais okupantais.
Ministras Kęstutis Mažeika Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga už gerus tarnybos rezultatus pareiškė padėkas ir įteikė apdovanojimus daugiau kaip 20-čiai visos Aplinkos ministerijos sistemos darbuotojų: tausaus žuvų išteklių naudojimo propaguotojams, nacionalinių parkų ir gyvosios gamtos inspekcijų specialistams, aplinkosauginių pilietinių akcijų iniciatoriams ir kt.Jusiui premija
Be kitų, ženklu „Už visuomeninę veiklą“ pagerbtas ir žinomas šalies gamtininkas, rašytojas ir fotografas Selemonas Paltanavičius.

Žiedavimo ėmėsi dar… 8 klasėje

Pasaulinę Aplinkos dieną rengiamiems apdovanojimams V. Jusį pristatė Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus. Keletą dienų iki renginio jis sužinojo, kad ir jam teks vykti į sostinę, tad suprato, kad greičiausiai bus apdovanotas. V. Bergo premijos laimėtojui įteiktas diplomas ir 3000 eurų premija.
„Aš nedirbu, aš tiesiog gyvenu“, – taip nė sekundės nepagalvojęs atsako V. Jusys, kai klausiame kiek metų jis dirba šį darbą. Ir tuo nesuabejoji, kai sužinai, jog sparnuočiai šio vyro gyvenime karaliauja nuo septintos klasės, o juos žieduoja – nuo aštuntosios…

Tą savo „darbą“ Vytautas tuomet pradėjo Molėtų krašte, kur ir gyveno. Peržengęs 8 klasės slenkstį ji jau atsisiųsdavo žiedelius iš T. Ivanausko zoologijos muziejaus, tad jau rimtai ėmėsi sparnuočių žiedavimo.

Vos baigęs vidurinę, 1981-aisiais būsimasis Ventės ornitologijos stoties vedėjas atvyko į Šilutę, ir čia pasiliko. Tad po poros metų jis švęs savo ornitologinio darbo stotyje 40-ies metų jubiliejų.

Nuo 2013-ųjų V. Jusys stoties vadovo pareigas perėmė iš ilgamečio kito šio krašto ornitologo Leono Jezersko, kuris prieš metus, birželio 8-ąją, būdamas jau 93-ejų, iškeliavo anapilin.

780 000 paukščių ir 21 knyga

„Mes, ornitologai – kaip paukščiai Juk jie į laikrodį nežiūri – skrenda ir sekmadieniais, ir pirmadieniais. Mes irgi nei savaitgalių, nei švenčių dienų neskaičiuojame: reikia žieduoti, einame ir žieduojame“, – sako jis.

„Bet kitame darbe aš savęs nė neįsivaizduoju“, – čia pat priduria. Ir jo žodžius neabejotinai patvirtina ir sužieduotų paukščių, kurių jau yra apie 780 tūkstančių (vien besimokant mokykloje sužieduota apie 8000), ir išleistų, jo paties žodžiais tariant, „knygų, knygelių ir knygiūkščių“ apie sparnuočius skaičiai, kurių autorius arba bendraautorius jis yra. Vos prieš savaitę dienos šviesą išvydo jau 21-asis toks leidinys. O parengtų straipsnių, padarytų gamtos fotonuotraukų ir žurnalistams duotų interviu apie gamtą jis jau nė už ką nebesuskaičiuotų nė pats…