Ornitologų tinkluose – 49 tūkstančiai paukščių ir… lapiukas

pauksciai lapiukas_is_artiVentės rago ornitologinės stoties darbuotojai šiemet muša rekordus: nuo sausio 1 iki rugsėjo 15 dienos čia jau sužieduota 49 tūkstančiai paukščių, ir tai yra absoliučiai geriausias rezultatas per visą stoties gyvavimo laiką nuo 1929 metų. Rekordinis ir sužieduotų paukščių rūšių skaičius – 131 rūšis.

Tačiau šiemetinė rudeninė paukščių migracija parodė šiemetinės ypač lietingos vasaros padarytą žalą visiems sparnuočiams: į tinklus pakliūna žymiai mažiau nei įprasta vasarinių paukštelių rūšių. Nes jaunikliai, ką tik išsiritę ar net nespėję išsiristi, žuvo lizduose dėl neįprastai vėsių orų.

Šiemet ornitologų tinkluose pabuvojo ir vienas visai neįprastas svečias – jauniklis lapiukas. Lapiuką išpainioję iš tinklų, ornitologai jį paleido.

Lietingomis dienomis paukščiai neskrendapauksciai migracija_gaudykle

Rudeninę paukščių migraciją apžvelgiantis Ventės ornitologijos stoties direk-torius Vytautas Jusys sako, kad ji – gana silpna: prastokas buvo rugpjūtis, ne geresnis ir rugsėjis.

Per rugpjūčio mėnesį Ventės ornitologinėje stotyje daugiausia sužieduota paprastųjų varnėnų – 2819. Į tinklus įkliuvo ir 242 mažosios krakšlės, 224 langinės kregždės, 201 jų šelmeninė giminaitė. Kitos paukščių rūšys – ežerinės nendrinukės, geltonosios ir baltosios kielės, urvinės kregždės, karklinės nendrinukės, ankstyvosios pečialindos – buvo dar retesnės. Tiesa, rugpjūtį sužieduota ir 6 rūšių 212 šikšnosparnių: Natuzijaus šikšniukų, sopraninių šikšniukų, šikšniukų nykštukų.

Iš viso per rugpjūtį į tinklus įkliuvo 4 665 paukščiai, priklausantys 73 rūšims.

Bene darbingiausios rugsėjį ornitologams buvo trys dienos – 11, 12 ir 13-oji, per kurias iš viso sužieduota 2300 sparnuočių. Pirmosios 12 šio mėnesio dienų „dribtelėjo“ vos 700 paukščiukų.

pauksciai laumzirgisPaskutinės praėjusios savaitės dienos irgi nebuvo vaisingos: „Paukščiai neskenda“, – trumpai jas apibūdino V.Jusys. Anot jo, dėl to irgi kalti vėsūs ir lietingi orai. Pasirodo, sparnuočiai savo kelionėms mieliausiai renkasi dienas, kai apie 10 m/s greičiu pučia pietvakarių ir vakarų vėjai.

Šiuo metu pagrindinės „migrantės“ yra mėlynosios zylės ir alksninukai. Pirmosios skrenda iki Prancūzijos, antrieji išsiruošia iki Portugalijos.

Šįmet neįprastai retai ornitologai mato devynbalses ir pečialindas, kurios perėjo vasaros pradžioje. Anot V.Jusio, tikriausiai vėsią vasarą žuvo nemažai šių atvirose vietose perinčių paukštelių kiaušinių ar tik ką išsiritusių jauniklių. Ryškų šių paukščių sumažėjimą pastebėjo ir suomių, latvių bei estų ornitologai.

Lapiukas džiugina turistus
pauksciai cesnake
Užtat liūdėti nei ornitologinės stoties darbuotojams, nei čia užklystantiems turistams neleidžia stoties teritorijoje įsikūrusi lapė. V.Jusio manymu, tai bus vienas iš jauniklių tos vados, kurios olą stoties teritorijoje – vos 100 metrų nuo gaudyklių – jis buvo aptikęs dar vasarą.

Vienas lapiukų buvo net įsipainiojęs į ornitologų tinklus, tad teko mažąjį smalsuolį gelbėti iš jų.

Šiuo metu po stoties apylinkes zujantis lapiukas dar bevardis, ornitologai sako paukščių migracijos metu neturintys laiko jo „krikštynoms“. Drąsus gyvūnas maloniai stebina visus atvykstančius turistus, jie jauniklį ir fotografuoja, ir stengiasi pamaitinti. Tiesa, lapiukas ir pats pasigauna pelėnų, o neseniai vieną V.Jusio vištą nugvelbė, kai šeimininkas nespėjo jos laiku uždaryti.