Padeda… gamta, bet reikia ir visuomenės pagalbos

policija22Pirmąjį šių metų pusmetį Šilutės rajono žmonės gyveno šiek tiek ramiau nei pernai: rajone užfiksuota mažiau nusikalstamų veikų, o policijai pavyko išaiškinti daugiau nusikaltimų ir nusižengimų nei per tą patį 2016 metų laikotarpį.

Apie kriminogeninę situaciją rajone pasakoja Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas.

Vagysčių sumažėjo

3860 įvairių pranešimų per 2017-ųjų pirmąjį pusmetį Bendrasis pagalbos centras adresavo Šilutės policijai. Pagal šiuos pranešimus pradėta 320 tyrimų, ištirti 223 (69,7 proc.).

Pernai per tą patį laiką buvo gauti 3883 pranešimai, pradėti tyrimai dėl 341 nusikalstamos veikos, ištirta 189 (55,4 proc.). Tai statistiniai skaičiai, kuriuos pirmiausia pateikia PK viršininkas.

Kasmet daugiausia būna vagysčių, tad nuo jų ir pradedame.

2016 m. Šilutės r. PK dėl vagysčių buvo pradėta 140 tyrimų, ištirti 39 (27,9 proc.). Buvo užregistruota 19 įvairių transporto priemonių vagysčių, ištirta 6 (31,6 proc.), išaiškintos 6 iš 8 automobilių vagysčių (75 proc.). Buvo užregistruota ir 14 vagysčių, kurios įvykdytos įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, ištirtos 3 (21,4 proc.). Pradėti 4 tyrimai dėl plėšimų, išaiškinti 3 (75 proc.).

Šiemet per pusmetį pradėti 96 tyrimai dėl vagysčių, ištirtos 36 (37,5 proc.). Tirtos 10-ies transporto priemonių vagystės, išaiškintos 5 (50 proc.), taip pat  7 automobilių vagystės, ištirtos 3 (42,9 proc.).

Įtarimą kelia metalo supirkėjai

Pasak A.Mikalausko, mūsų rajone svetimas mašinas „priglaudžia” ne kokia nors siaučianti organizuota grupuotė. Vagiamos paprastai senos – dažniausiai 15-20 metų senumo mašinos, o jų neretai pasigviešia net savininkus pažįstantys ar su jais kartu išgertuvėse dalyvaujantys asmenys. Pasivažinėję jie paprastai tokį automobilį kur nors pameta ir palieka, arba priduoda į metalo laužo supirktuvę.

Pasak A.Mikalausko, įtariama, kad per metalo supirktuves realizuojama daug vogtų daiktų. Nemažai šio „verslo” atstovų netgi važinėja per namus, taip ieškodami sau uždarbio. Nemažai tų supirkėjų yra ne mūsų rajono gyventojai, daugelis dirba „šešėlyje” – nėra įteisinę metalo supirkimo veiklos, neturi licencijų.

Todėl policija prašo gyventojų pagalbos – laukia pranešimų apie tokius atvykusius metalo „supirkėjus”.

„Jei gyventojai pasižymėtų tokių atvykusių supirkėjų mašinų numerius ir nedelsdami paskambintų telefonu 112 arba savo bendruomenės pareigūnui, mes galėtume patikrinti daugiau tokių „verslininkų”, ir kartu grąžintume nukentėjusiems žmonėms daugiau iš jų pavogto turto”, – sako PK viršininkas.

Arkliavagis dar neprisipažįsta

Šiemet per pusę metų užregistruota tiek pat kaip ir pernai – 14 -vagysčių, kurios įvykdytos įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, o išaiškintos 7 (50 proc.) tokios vagystės.

Vasaros metu kasmet registruojama daugiau vagysčių paplūdimiuose ar švenčiant gamtoje, nes poilsiautojai neįpranta saugoti savo rankines ar telefonus – palieka juos nerakintuose automobiliuose ar eidami maudytis – tiesiog ant kranto be priežiūros. O šalia švenčiantys ar besideginantys poilsiautojai nepraleidžia progos pasinaudoti kaimynų neatsargumu.
Tiesa, šiemetinė vasara šia prasme ilgapirščiams itin nepalanki, mat ir paplūdimiuose, ir gamtoje poilsiautojų – vos vienas kitas, tad ir tokių vagysčių dar neužfiksuota.

Dar viena „vasarinių” vagysčių grupė – vagystės iš ganyklų. Vagiami ne tik gyvuliai, bet ir akumuliatoriai, generatoriai, girdyklos. Pareigūnai pastebi, kad ūkininkai stengiasi saugoti šį savo turtą, bet visai apsaugoti nepavyksta: vagys įsigudrina nupjauti visas spynas, įsilaužia į metalines dėžes ir ryte į ganyklą atėjęs ūkininkas savo turto jau neberanda.

Šiemet Šilutės rajone ūgtelėjusio prieauglio vagysčių iš ganyklų dar nebuvo. „Bet dar – ne ruduo,” – primena Veiklos skyriaus viršininkė Jurgita Nausėdienė, gerai žinanti, kad išalkę vagišiai į ganyklas patraukia, kai prieauglis gerai įminta – rudeniop.
Užtat buvo pavogti 3 arkliai – po vieną Traksėdžių, Saugų ir Kintų ganyklose. Du iš jų pavyko rasti, kai buvo sulaikytas šiais nusikaltimais įtariamas vyras. Pareigūnai įtaria, kad vieną gyvulį jis jau spėjo realizuoti.

Kitame rajone gyvenantis ir į Šilutės rajoną atvažiuojantis įtariamasis kaltu vis dar neprisipažįsta. Ši byla dar tiriama.