Padėkime stokojantiems: prasideda „Maisto banko“ akcija

Penktadienį ir šeštadienį didžiuosiuose prekybos tinkluose vyksta tradicinė 33-ioji „Maisto banko“ akcija. Renginys vyks 73 Lietuvos vietovėse, 379 parduotuvėse, paramą savo globojamiems žmonėms rinks 332 skirtingos organizacijos ir 7000 savanorių. Planuojama, jog suaukota parama pasieks 35 tūkstančius sunkiau gyvenančių žmonių.

Aukoja ir patys gavusieji paramą

Daugiau nei 20 metų vykstantis didžiausias Lietuvoje dosnumo renginys kilniam tikslui sutelkia šimtus nevyriausybinių organizacijų, tūkstančius savanorių ir aukotojų. „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius pastebi, kad su šia akcija jau užaugo ištisos kartos. „Pastebime, kad dažnai aukoja jaunos šeimos, tėvai pasakoja, jog puikiai atsimena, kaip patys akcijoje dalyvaudavo dar būdami vaikais, todėl gebėjimą padėti nori įskiepyti ir savo atžaloms. Akciją dar labiau įprasmina žmonės, kurie aukodami produktų padėkoja ir prisipažįsta, kad parama maistu kažkada buvo teikiama jiems patiems ar artimiesiems.“

Jau 8 metus „Maisto banke“ savanoriaujančiam Miroslavai Baranovui labiausiai įsiminė aukojantys senjorai, kurie dažnai ne viską gali įsigyti, o kartais ir patys skursta. „Kartą vykstant akcijai, prie parduotuvės įėjimo stovėjo senyva, skurdžiai atrodanti moteris, kuri prašė iš žmonių pinigų. Mes, savanoriai, girdėjome, kad daug kas pro ją praeidami mėtė skaudžias replikas, svarstė, kur ji dės surinktus pinigus. Jau vakarėjant moteris nuėjo į prekybos centrą, prikrovė pilną krepšelį maisto, už jį sumokėjo ir atnešė paaukoti mums. Visi buvome apstulbę, juk buvo akivaizdu, kad jai pačiai reikia pagalbos, tačiau ši pasakė: „Tegul niekas daugiau neatsiduria tokioje situacijoje kaip aš, prašau paimkite tai“. Tai tik vienas iš pavyzdžių, bet manau, kad jis puikiai atsako į klausimą, kodėl svarbu susitelkti ir aukoti – kad nei vienas neatsidurtų skurstančiųjų vietoje“.

Prašančių pagalbos daugėja

Per metus „Maisto bankas“ stokojantiems išdalina 9000 tonų maisto, daugiau nei pusė – nuo iššvaistymo išsaugotas geras maistas, kurį organizacija surenka iš prekybos tinklų, gamintojų, logistikos įmonių, maitinimo įstaigų. „Nors per metus surenkamo ir išdalinamo maisto skaičiai atrodo dideli, pastaruoju metu iš prekybos tinklų gaunamų paskutinės dienos galiojimo maisto produktų kiekiai labai sumažėjo, o poreikis maistui nuolat auga. Prasidėjus šaltajam sezonui ir išlaidų patiriama daugiau – reikalingi šiltesni drabužiai, tenka mokėti už šildymą, žmonės priversti rinktis maistas ar šiltesni batukai vaikui, maistas ar vaistai, ir net darant tokį pasirinkimą tenka prašyti pagalbos. Be to ne visi turi galimybes dažniau atvykti iki mūsų paramos dalinimo punktų, todėl prašo ilgiau galiojančių maisto produktų, o jų savo rezerve jau nebeturim,“ – sako S. Gurevičius.

Šakių organizacijos „Namai visiems“ vadovė Giedrė Šedbarienė sako: „Maistu remiame apie 300 žmonių. Vieni gauna paramą kasdien valgydami labdaros valgykloje, kitus maistas pasiekia paramos paketais. Kadangi labiausiai remiame vyresnio amžiaus žmones ir neįgaliuosius, už juos paramos dažnai paprašo kaimynai, socialiniai darbuotojai, kiti nepriteklių pastebėję žmonės. Tokių prašymų skaičius didėja, todėl iš „Maisto banko“ akcijoje žmonių suaukotų produktų ruošiame atsargų rezervą keliems mėnesiams ir sulaukę pagalbos prašymo padėti tai darome. Tad „Maisto banko“ akcija mūsų organizacijai ypač reikšminga pagalba“.

Apie poreikį pasakos savanoriai

Nors aukoti prašoma įvairių ilgo galiojimo maisto produktų, akcijos organizatoriai informuoja, kad apie konkretų kiekvienos organizacijos poreikį papasakos parduotuvėje esantys savanoriai. „Neįgaliesiems dažniau reikia lengviau pagaminamo maisto, pavyzdžiui, įvairių konservų, tačiau jų daug mažiau gali suvartoti vaikus globojančios organizacijos, todėl atėjus į parduotuvę apie reikalingiausius maisto produktus geriausiai papasakos akcijoje paramą renkančios organizacijos savanoriai,“ – sako S. Gurevičius.

„Maisto banko“ akcija parduotuvėse vyks penktadienį nuo 15 iki 20 val. ir šeštadienį nuo 10 iki 20 val. Pirkėjai kviečiami aukoti ilgo galiojimo maisto produktus arba lėšas skambinant tel. 1343 (auka 3 eurai), taip pat prekybos tinkluose „IKI“ ir „Maxima“ nuskenuojant savanorio įteiktą skrajutę.
Praėjusios akcijos metu surinkta 342 tūkstančiai vienetų maisto produktų, kurie išdalinti 3 3613 stokojančių šalies gyventojų ir nuo karo pabėgusių ukrainiečių.

Šilutėje „Maisto banko“ akcijoje dalyvaus šios organizacijos:
Savivaldybės Socialinės paramos skyrius ir Usėnų seniūnija – „Maxima XX“, Lietuvininkų g. 58: spalio 14 d., 15.00–20.00 val., spalio 15 d. 10.00–20.00 val.
Šilutės socialinių paslaugų centras – „Maxima XX“, Miško g. 7: spalio 14 d., 15.00–20.00 val., spalio 15 d. 10.00–20.00 val.
VšĮ Šilutės krizių, pagalbos ir informacijos centras – „IKI ECO-Guboja“, H. Šojaus g. 4: spalio 14 d., 15.00–20.00 val., spalio 15 d. 10.00–20.00 val.
VšĮ „Gabrielius“ – „IKI-ŠILUTĖ“, Dariaus ir Girėno g. 11: spalio 14 d., 15.00 – 20.00 val., spalio 15 d. 10.00 – 20.00 val.
VšĮ „Taikos kelias“ – „LIDL“, Tilžės g. 22A: spalio 14 d., 15.00–20.00 val., spalio 15 d. 10.00–20.00 val.
Savivaldybės administracija, siekdama, kad maisto produktai pasiektų mažas pajamas gaunančius asmenis visose seniūnijose, į akcijas įtraukia vis naujas seniūnijas. Šių metų pavasarinėje akcijoje kovo 25 – 26 dienomis dalyvavo Gardamo seniūnija. Seniūnija kartu su savanoriais surinko 857 vnt. įvairių maisto produktų ir higienos prekių. Surinkti produktai buvo išdalinti Gardamo seniūnijos nepasiturintiems gyventojams bei Ukrainos gyventojams, pasitraukusiems iš Ukrainos dėl karo.