Lietuva nepajėgia pažaboti sparčiai plintančio afrikinio kiaulių maro, ir ligos židiniai jau grėsmingai artėja ir prie Pamario. Paskutinysis užkrato židinys užregistruotas Kauno rajono Lapių seniūnijoje, o zona, kurioje taikomi apribojimai, jau atėjo iki Jurbarko rajono Raudonės gyvenvietės.
Šilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojo dar griežtesni biosaugos reikalavimai kiaulių laikytojams, mažuose ūkiuose kiaules auginantiems tik savo reikmėms.
Sugalvoti papildomų apribojimų gali kiekvienas
„Padėtis tokia, kad ūkininkams jau siūlome nebedidinti kiaulių bandų ir nebeplanuoti jų auginti ateityje“, – sako Šilutės VMVT viršininko pavaduotojas Vytautas Jasaitis.
Dabar smulkiuose ūkiuose kiaulių laikymo vieta turi būti aptverta taip, kad į ją negalėtų patekti pašaliniai asmenys ir laukiniai bei valkataujantys gyvūnai. Prie įėjimo į kiaulių laikymo vietą turi būti dezinfekciniai kilimėliai, o įeinantys darbuotojai ar šeimininkai privalo nusiprausti, persirengti ir persiauti specialia apranga ir batais. Išeinant iš kiaulių laikymo vietos vėl reikia persirengti ir nusiprausti.
Laikantieji paršavedes (bent vieną) ir tame pačiame ūkyje laikantys suaugusį kuilį turi žinoti, jog kuilį gali naudoti tik savo ūkyje, išvežti jį į kitus ūkius ar iš kitų parsivežti kuilį ar paršavedes į savo ūkį griežtai draudžiama.
Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis sako, jog niekas nedraudžia kiaulių augintojams susigalvoti net ir dar griežtesnių apribojimų savo ūkiuose. „Kiekvienas ūkininkas turi užtikrinti savo turto apsaugą nuo užkrečiamųjų ligų, ir kuo griežčiau jis tai darys, tuo geriau bus jam pačiam“, – tokia nuostata šiandien vadovautis kiaulių augintojams siūlo E.Ciparis.
Beje, biosaugos reikalavimai jau patvirtinti ir galvijų, avių, ožkų fermoms, o nuo kitų metų gegužės 1-osios jie bus privalomi ir paukštynuose.
Nesilaikantiems įstatymų gresia atsakomybė
Paršavedžių laikytojams nuo lapkričio įsigalioja dar vienas naujas reikalavimas: jiems teks parengti programas, kaip jie ruošiasi likviduoti ligos židinį savo ūkyje. Baimintis, kad nesugebės parengti programos, nereikia, nes kiekvienam ūkininkui tai padės padaryti veterinarijos gydytojai.
V.Jasaitis taip pat primena, kad kiaulių laikytojai privalo registruoti kiaules ir jų bandas. Kartą per ketvirtį, bet būtinai – pirmąjį ketvirčio mėnesį (t.y., sausio, balandžio, liepos ir spalio mėnesiais) jie privalo pranešti Šilutės VMV tarnybai arba privatiems veterinarijos gydytojams kiaulių laikymo vietos duomenis, jų skaičių, užpildydami GZ-1 formą. Duomenis apie kiaulių skaičiaus pasikeitimą (skerdimą savo reikmėms ar išvežimą į skerdyklą, paršelių pardavimą) privalu registruoti per 7 dienas.
Kiaules atsivežti galima tik su ausų įsagais, vežimo važtaraščiu ir gyvūnų sveikatos pažymėjimu. Kitoks kiaulių įsigijimo būdas yra nelegalus, ir šių reikalavimų nesilaikantiems ūkininkams gali tekti atsakyti pagal įstatymus.
Rašyti atsakymą