Pagalba namuose neįgaliesiems ir seniems žmonėms nenutrūks

projektas socialinis automobiliaiLengviau atsikvėpti gali tos Šilutės rajono šeimos, kurios prižiūri senus arba sunkią negalią turinčius savo artimuosius, o juos slaugyti šeimoms jau beveik 3 metus padeda specialistų brigados. Neseniai paaiškėjo, kad tokia pagalba nenutrūks, nes Šilutės socialinių paslaugų centro (SPC) specialistai gavo šios paslaugos finansavimą dar ilgesniam nei 3 metų laikotarpiui.

Paslaugos teikimą tęs trejus metus

Šilutė buvo viena iš trečdalio Lietuvos savivaldybių, kurioms prieš kelerius metus buvo leista rengti projektus Europos Sąjungos fondams senolių ir neįgaliųjų globos ir slaugos paslaugoms namuose teikti. Tai tapo tikru išsigelbėjimu daugybei šeimų, kurios iki tol buvo pririštos prie neįgaliųjų lovos, nes neturėdavo kam net trumpam patikėti artimo žmogaus priežiūros.
Tokią paslaugą Šilutės SPC rajone pradėjo teikti 2013-ųjų rudenį, o skirtų europinių lėšų užteko iki praėjusių metų rudens. Bet ir gautiems projektiniams pinigams išsekus neįgaliųjų šeimos nebuvo paliktos likimo valiai – visą pusmetį paslaugos teikimo kaštus prisiėmė rajono Savivaldybė.

Dabar jau įgyvendinamas pirmojo projekto tęsinys – projektas „Dienos socialinė globa ir slauga asmens namuose“, Nr. 08.4.1-ESFA-V-418-01-0003. Jis finansuojamas pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.1-ESFA-V-418 „Integrali pagalba į namus“. Projekto tikslas – kokybiškos integralios pagalbos asmens namuose senyvo amžiaus bei neįgaliems asmenims tęstinumas bei plėtra, konsultacinės pagalbos jų šeimų nariams užtikrinimas.

Tai reiškia, kad šilutiškiai trejiems metams – nuo 2016 metų gegužės 16-osios iki 2019 metų spalio 31-osios – užsitikrino šios paslaugos tęstinumą.

Apie specialistes – tik šilti žodžiai

Ką reiškia namuose turėti iš lovos nebepakylantį žmogų, supras tik tas, kas pats tai patyrė. Sunkią negalią turinčius vaikus, darbingo amžiaus artimuosius ar senatvės negalių sukaustytus senolius slaugantys šilutiškiai pasakoja, jog tokia situacija priverčia dalinai ar visai atsisakyti ne tik galimybės dirbti, bet ir įprasto socialinio gyvenimo.

Dažnai neįmanoma net išvykti į įstaigas sutvarkyti būtinus dokumentus, jau nekalbant apie elementarų poilsį ar atostogas.
Neretai artimieji pritrūksta ir žinių apie tokių žmonių slaugą ir priežiūrą, ne vienam šeimos nariui pačiam prireikia ir psichologų pagalbos.

„Nebeįsivaizduoju, kaip be jų gyvenčiau, kai atsirado šios merginos, man neapsakomai palengvėjo“, – sako Kūlynų kaime gyvenanti ir jau septintus metus iš lovos nebepakylančią mamą slauganti Regina.

Apie atvykstančią slaugytoją ir jos padėjėjas moteris pasakoja tik šiltais žodžiais. Anot Reginos, pastaruosius porą metų, kai jos mamai buvo paskirta ši paslauga, ji pati jau gali nuvažiuoti pas gydytojus, sutvarkyti reikiamus dokumentus, pagaliau – ir pailsėti, jei naktį nepavyksta pamiegoti.projektas socialinis jonaitis

„Merginos mamą ir pamaitina, ir perrengia, ir kambarį sutvarko, net maisto Šilutėje nuperka ir pas gydytoją nuėjusios receptą vaistams man atveža“, – sakė Regina.

Jau beveik 3 metus šio centro darbuotojos lanko ir šilutiškį Joną Jonaitį. Tėtį prižiūrinti dukra Renata sako, jog ši pagalba jai yra tikras išsigelbėjimas.

Slaugytojos padėjėja Aušra Sakalauskaitė ir socialinio darbuotojo padėjėja Toma Mockutė šioje šeimoje seniai tapo savos. „Merginos ir mane pačią pas gydytojus išleidžia, su tėčiu pabūna, ir padaro viską, ko tik paprašau“, – pasakoja Renata.

Įrangos pirkti nebereikėjo

2013-aisiais pradėjus įgyvendinti pirmąjį projektą didelė dalis sunkią negalią turinčių mūsų rajono gyventojų ir jų artimųjų lengviau atsikvėpė. Į šių šeimų namus pradėjo važinėti mobiliosios socialinių ir slaugos specialistų komandos, kurios neįgalų žmogų prižiūri keturias, o kartais – net aštuonias valandas per dieną.

Pradėjus vykdyti projektą buvo įkurtos dvi mobiliosios komandos, vėliau – dar viena. Įdarbinti slaugytojų padėjėjai, slaugytojos ir kineziterapeutas – masažuotojas, kurie ir teikia dienos socialinės globos ir slaugos paslaugas. Reikėjo įsigyti ir transporto priemones, tad šiuo metu pas neįgaliuosius specialistai jau važinėja trimis automobiliais.

Už gautas projektines lėšas nupirkta techninės pagalbos priemonių, speciali apranga specialistams, vonios, kuriose neįgalieji namuose maudomi, slankiosios lentos, kurios labai palengvina tą darbą, keliamieji diržai, elektrinės funkcinės lovos, specialūs paklotai ir čiužiniai pragulų profilaktikai, dezinfekcinės priemonės ir kt. Finansuotos ir degalų išlaidos.

Iš viso susidarė ir buvo gauta 504 tūkst. litų suma (apie 146 tūkst. eurų).

Pažangi paslauga ir profesionali pagalba

Antrąjį projektą rengusi Šilutės SPC direktorė Rasa Jakienė sako, jog dabar daugelio dalykų (pavyzdžiui, automobilių) pirkti jau nebereikia, bet vis tiek viską suskaičiavus susidarė 209 350 eurų suma. Sutartis tokio projekto finansavimui ir administravimui tarp Šilutės socialinių paslaugų centro ir Europos socialinio fondo agentūros buvo pasirašyta gegužės 16 dieną, o birželio 1-ąją paslaugos tęstinumą iš Savivaldybės perėmė SPC.

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Audra Barauskienė įsitikinusi, jog tokie projektai – didelė pažanga socialinių paslaugų teikimo srityje.

„Naujos globos ir slaugos paslaugos žymiai palengvino daugelio neįgaliųjų ir senų žmonių, o taip pat ir jų šeimų gyvenimą. Ne vienas sunkų ligonį slaugantis žmogus mums skambino ir dėkojo už tokį gyvenimo palengvinimą“, – sakė ir R.Jakienė.
Atvažiavę specialistai ligoniui suteikia profesionalią integralią pagalbą: jį prausia, apžiūri, ar nėra pragulų, ir, jei reikia, jas sutvarko, nurodo, kaip ligonį prižiūrėti artimiesiems. Jei reikia, kartu atvyksta ir kineziterapeutas.

Iš viso šį darbą dabar dalijasi 23 žmonių komanda, kuri prižiūri 30 sunkią negalią turinčių žmonių. Specialistų darbą koordinuoja padalinio vadovė Reda Urbaitytė.

Paslaugų poreikis auga

Šilutės rajone yra labai didelis socialinių paslaugų poreikis senyvo amžiaus žmonėms bei asmenims su negalia. Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus duomenimis, iš viso 2014 metų liepos 1-ąją rajone gyveno 3715 pensinio amžiaus neįgaliųjų, 3518 darbingo amžiaus neįgaliųjų, 890 senyvo amžiaus asmenų ir 249 neįgalūs vaikai.

Be to, visoje Lietuvoje, Šilutės rajone – taip pat, nuolat augantį nestacionarių socialinių paslaugų poreikį skatina emigracija ir gyventojų senėjimas. Todėl dabar tokie projektai jau vykdomi visose šalies savivaldybėse, išskyrus Neringos.

Mūsų rajone visada trūko dienos socialinės globos paslaugų ir pagalbos paslaugų į namus, Savivaldybė kasmet perka paslaugas globos įstaigose ir ten apgyvendina neįgalius žmones. Bet Savivaldybė neturi pakankamai lėšų šioms problemoms išspręsti, todėl ir inicijuotas minėtas projektas „Dienos socialinė globa ir slauga asmens namuose“.

„Kol vykdysime šį projektą, daug neįgalių žmonių galės likti savo namuose, čia ir gaus visą reikalingą pagalbą, o Socialinės paramos skyriui nebereikės pirkti jiems slaugos paslaugų gydymo įstaigose. Taigi nuo Savivaldybės nuimsime nemenką finansinę naštą net iki 2019 metų spalio pabaigos. Be to, žymiai laisvesni bus tų žmonių artimieji, jie galės gyventi visavertį gyvenimą, galbūt – net ir dirbti“, – sako R.Jakienė.zenklas 2015 04 13