Jau 7 metai daug sunkią negalią turinčių mūsų krašto žmonių ir jų artimųjų pajuto didelį palengvėjimą, nes Šilutės socialinių paslaugų centras (SPC) tiek laiko teikia tokioms šeimoms pagalbos namuose paslaugas. Projektą „Dienos socialinė globa ir slauga asmens namuose“, kurio bendra vertė 490 747,00 eurų, 2013-aisiais pradėjęs centro kolektyvas per tą laiką pelnė begalę padėkų, nes daug neįgalius artimuosius turinčių žmonių išlaisvino nuo pareigos budėti prie jų ištisą parą. Iki tol jie neturėjo kam bent trumpam palikti neįgalių ligonių priežiūros. Be to, projektas suteikė galimybes jiems ne tik ramiai sutvarkyti daugelį reikalų valdiškose įstaigose, bet ir dirbti, gyventi įprastą socialinį gyvenimą. O patys ligoniai patiria daug mažiau streso, nes gali ir toliau gyventi savo namuose, įprastoje jiems aplinkoje.
Statistika rodo, jog Šilutės rajone yra labai didelis socialinių paslaugų poreikis seniems bei sunkią negalią turintiems žmonėms. Jis kasmet dar ir auga, mat jauni žmonės emigruoja, tad nebelieka kam rūpintis jų garbaus amžiaus tėvais.
Tad SPC specialistai jau parengė tęstinį projektą, kurį vykdys iki 2021 metų gruodžio 31 dienos.
Artimojo liga keičia įprastą gyvenimą
2013-ųjų ruduo buvo tas laikas, kai SPC pradėjo vykdyti projektą „Dienos socialinė globa ir slauga asmens namuose“, Nr. 08.4.1-ESFA-V-418-01-0003. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis, pagal 2014 – 2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.1-ESFA-V-418 „Integrali pagalba į namus“. Projekto vertė – 490 747,00 Eur, pinigai gauti dalimis: už laikotarpį nuo 2016-05-16 iki 2019-10-31 gauta 209 350,00 Eur; už laikotarpį nuo 2019-10-31 iki 2020-01-31 gauta 62 805 Eur, o už laikotarpį nuo 2020-01-31 iki 2021-12-31 bus gauta 218 592,00 Eur.
Jau pirmaisiais metais paaiškėjo, kad į sunkių ligonių namus vykstančios mobilios komandos labai palengvino jų artimųjų gyvenimus. Ne vienas jų jau po kelių mėnesių prisipažino nebeįsivaizduojantis, kaip reikėtų gyventi negaunant šios pagalbos.
Išties šių šeimų gyvenimus įsivaizduoti gali tik tas, kas pats patyrė, ką reiškia namuose metų metus turėti iš lovos nepakylantį ligonį. Sunkią negalią turinčius vaikus ar senatvės negalių sukaustytus tėvus slaugantys šilutiškiai pasakojo, jog tokios situacijos labai greit priverčia atsisakyti įprasto gyvenimo. Dažnam tenka ne tik mesti darbą, bet sudėtinga būna ir nuvykti pas gydytojus, sutvarkyti reikalingus dokumentus, nes nėra kam net trumpam patikėti ligonio priežiūrą.
Ne vienas žmogus prisipažino, jog ir specialių žinių apie sunkių ligonių slaugą ir priežiūrą pristigo. Be to, daug dienų ir naktų negalėdami gyventi įprasto gyvenimo kai kurie sunkių ligonių artimieji sakė ir patys kone ligoniais tapę, neslėpė, kad jiems ir patiems psichologo pagalbos prireikė.
Prižiūri ligonį, moko artimuosius
Ligonių artimieji pasakoja, jog kuomet į jų namus po kelis kartus per savaitę pradėjo važinėti mobilios socialinių darbuotojų ir slaugos specialistų komandos, jų gyvenimas pasikeitė iš esmės. Specialistės neįgalius žmones prižiūri keturias, o kai kuriuos net ir 8 valandas per parą.
Atvykę specialistai ligoniui suteikia tikrai profesionalią pagalbą: jį prausia, apžiūri ar nėra pragulų, jei yra – jas sutvarko, jei reikia – suleidžia vaistus ar pastato lašines. Be to, jie pamoko ir pačius artimuosius prižiūrėti ligonį.
Vienų ligonių šeimos sako apie tokį projektą sužinoję iš žiniasklaidos, kitus informavo socialinės darbuotojos ar medikai.
„Kad šios paslaugos labai palengvino daugelio šeimų gyvenimą, rodo ir atsiliepimai. Jau sulaukėme ne vieno žmogaus skambučio, kuris dėkojo už tokį gyvenimo palengvinimą“, – sako SPC direktorė Reda Urbaitytė.
Sunkią negalią turintį sūnų Anatolijų prižiūrinti šilutiškė Jovita Vingienė sako net neįsivaizduojanti, kaip reikėtų gyventi, jei nebūtų šios paslaugos. Slaugytojo padėjėja Vaida Milerienė Vingių namuose lankosi kasdien, neretai kartu su socialinio darbuotojo padėjėja Svajone Knašiene, ir ligoniu rūpinasi po 8 valandas.
„Labai džiaugiuosi šia pagalba, tai didžiulis palengvinimas ir ne tik fizinis, bet ir moralinis. Moterys be galo pareigingos, švelnios ir atsakingos“, – sako J. Vingienė.
Šį darbą šiuo metu iš viso dirba 26 darbuotojai: slaugytoja ir kineziterapeutė, 8 slaugytojo padėjėjos, socialinė darbuotoja, 15 socialinio darbuotojo padėjėjų. Paslaugos teikiamos 30-čiai žmonių.
Reikėjo ir įrangos, ir automobilių
SPC direktorė Reda Urbaitytė ir padalinio socialinėms paslaugoms vadovė Lina Linkytė pasakoja, jog 2013 m. pradėjus vykdyti projektą buvo įkurtos kelios mobiliosios komandos. Jose – slaugytojos ir jų padėjėjos, kineziterapeutas – masažuotojas. Paslaugos teikėjams teko įsigyti ir transporto priemones, nes komandos važiuoja ir pas atokiausiuose kaimuose gyvenančius neįgaliuosius.
Žinoma, reikėjo ir įvairių techninės pagalbos priemonių, tokių kaip vonios, kuriose neįgalieji maudomi, darbą palengvinančios slankiosios lentos, keliamieji diržai, reikėjo ir funkcinių lovų, specialių paklotų ir čiužinių pragulų profilaktikai, dezinfekcinių priemonių. Be to, reikėjo darbuotojams nupirkti ir aprangą, juos siųsti į mokymus, pinigų reikėjo ir kurui – visko ir neišvardinsi.
Tai buvo pirminės investicijos, be kurių darbo iš viso nebuvo galima pradėti. Nuo 2016 metų gegužės 16 d. vykdomas projekto tęsinys, tad išlaidų jau buvo mažiau.
Planuoja ir naują paslaugą
„Mūsų rajone visada trūko dienos socialinės globos ir pagalbos į namus paslaugų, tas poreikis kasmet tik auga, paklausa viršija pasiūlą. Per 2019 metus įvairiu metu šios paslaugos laukė 44 žmonės, 9 iš jų paslauga pradėta teikti. Šiuo metu eilėje laukia 21 žmogus“, – pasakoja Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis.
Savivaldybė tokias paslaugas kasmet perka įvairiose globos įstaigose ir ten apgyvendina ligonius. Bet Savivaldybė neturi pakankamai lėšų tokioms problemoms spręsti, todėl ir buvo inicijuotas šis projektas.
„Džiaugiamės, kad rajono Taryba praėjusį rudenį leido didinti SPC etatų skaičių – papildomai įsteigta dar 18 etatų. Dalis naujų žmonių jau dirba, dar yra ir laisvų etatų. Kol turėsime galimybę vykdyti šį projektą, tol daug neįgalių žmonių galės gauti pagalbą tiesiai namuose, o mūsų skyriui nereikės tų paslaugų pirkti kitose įstaigose“, – sako A. Šimelionis.
Pasak A. Šimelionio, dar didesnis pliusas yra tai, jog taip sunki našta nuimama nuo daugelio darbingų žmonių – ligonių artimųjų, kurie dėl to gali gyventi visavertį gyvenimą, neiškrenta iš darbo rinkos.
Savivaldybėje jau planuojama dar pagerinti šią paslaugą. Šiuo metu rekonstruojamuose Saugų vaikų globos namų pastatuose planuojama teikti vadinamąją laikino atokvėpio paslaugą. Tuomet, prireikus ligonį čia būtų galima palikti kelioms dienoms ar savaitėms, ir jis būtų prižiūrimas.
Tikimasi, kad tai įgyvendinti pavyks jau šiemet.
Rašyti atsakymą