Pagaliau aiškėja Žemaičių Naumiesčio sinagogos likimas

Sinagoga DSCN9976Niekam ne paslaptis, kad Žemaičių Naumiesčio sinagoga jau daug metų yra vadinama miestelio, o taip pat – ir viso rajono skauduliu. Šis pastatas – vienas iš dviejų išlikusių žydų maldos namų Šilutės rajone, kasdien vis labiau nyksta ir yra kaip uždelsto veikimo bomba: gali bet kada nugriūti ir ką nors sužaloti.

Neapsikęsdami miestelį darkančio vaizdo Žemaičių Naumiesčio seniūnija ir bendruomenė ne kartą žodžiu ir raštu kreipėsi į aukštesnes instancijas, primindami, kad jiems šis pastatas, priklausantis kultūros paveldo vertybėms, yra nereikalingas, prašė imtis kokių nors veiksmų. Ir štai po kelerių metų bevaisių pastangų jau sužibo viltis, kad pagaliau bus imtasi konkrečių darbų ir šis pastatas nebebus grėsmė visuomenei.

Neramus sinagogos likimas

Prieš 200 metų statyta sinagoga 1929 metais buvo sudegusi, po to atstatyta. 1954 m. joje buvo įrengta sporto salė, vėliau pertvarkyta ir pritaikyta kultūros namams. Vyresnio amžiaus žmonės pamena, kad sovietmečiu čia vykdavo koncertai, susirinkimai, buvo demonstruojami kino filmai. Kai 1991 m. kultūrinė veikla buvo perkelta į naujuosius rūmus, sinagogos pastatas liko tuščias ir tylus.

Nuo tada Šilutės savivaldybės perimtas avarinės būklės pastatas ir kelia didelį susirūpinimą.

Tuo pačiu metu prasidėjo Savivaldybės diskusija dėl Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogų su žydų bendruomene. Pirmaisiais nepriklausomybės metais tuometinė Klaipėdos regioninė žydų bendruomenė atsiuntė raštą Šilutės rajono savivaldybei, kuriame buvo prašoma inventorizuoti išlikusį žydų turtą ir grąžinti jiems priklausiusius pastatus. Tiesa, Šilutės rajono savivaldybės administracijoje nėra išlikusių duomenų, kad Lietuvos žydų religinės bendruomenės būtų pareiškusios norą susigrąžinti Žemaičių Naumiesčio sinagogą.

2003 metais šis pastatas buvo įtrauktas į Šilutės rajono privatizuotinų pastatų sąrašą. Tačiau Lietuvos žydų bendruomenei išreiškus poziciją inventorizuoti išlikusį žydų turtą ir jį grąžinti, pastatas buvo išbrauktas iš to sąrašo. 2010 metais vėl kilo privatizacijos klausimas, bet situacija pasikartojo kaip ir 2003-iaisiais. Galiausiai  2014 m. gegužės 26 d. šis pastatas buvo įtrauktas į Kultūros paveldo vertybių sąrašą.

Rengiamas tvarkybos projektasSinagoga DSCN9986

Dar neseniai paklaustas apie griūvančius buvusius žydų maldos namus Žemaičių Naumiesčio seniūnas Virginijus Stasiulis pripažino, jog šiuo metu šis pastatas – didžiausia votis ir artėjančios nelaimės šauklys.

Naumiestiškiai ne be reikalo nerimauja – sinagogos griūvančiame pastate bet kada gali įvykti mirtina nelaimė: aplink atviros kiaurymės, pro kurias gali bet kas patekti į vidų, kiauras stogas, keliose vietose įlūžusios lubos, nuardytos išorinės sienos. Tiesa, pastarosios paveiktos ne tik ilgapirščių ir vandalų, bet ir nenumaldomai bėgančio laiko. Žvelgiant į pastatą iš išorės, rodos, tereikia stipresnio vėjo gūsio ir jis sugrius, užgrius bei virs sudūlėjusių plytų krūva.

„Ką nors daryti, kad būtų pradėtos tvarkyti avarinės būklės sienos, kurios, rodos, pūstelėjus smarkesniam vėjui, bet kada gali užgriūti gana judrų kelią, neturime jokios teisės. Tai – ne mūsų kompetencijoje ir ne mūsų finansinėms galimybėms“, – sakė V.Stasiulis, primindamas, kad sinagogos pastatas yra saugomas valstybės, vadinasi, jo savininkas privalo laikytis visų paminklosauginių reikalavimų ir įpareigojimų. Savininkas, šiuo atveju – Šilutės rajono savivaldybė, o laikytis paminklosauginių reikalavimų reiškia rasti lėšų tam pastatui sutvarkyti.

Neseniai redakciją pasiekė žinia, jog Šilutės rajono savivaldybės administracija kartu su Kultūros paveldo departamentu baigia rengti Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastato tvarkybos (avarinės grėsmės pašalinimo), darbų supaprastintos sudėties projektą. Jame numatytos priemonės sakraliniam objekto autentiškumui išsaugoti, jo fizinei būklei stabilizuoti, šalinant griūties grėsmę bei apsaugoti nuo galimų vandalizmo apraiškų.

Projekte numatomos konstrukcijų stiprinimo, parėmimo ir laikinos dangos įrengimo, pastato apsaugos nuo kritulių priemonės, projektuojama apsaugos nuo žaibo sistema.

„Turint projektą reikės ieškoti papildomų programų ar fondų jam įgyvendinti. Manome, kad sprendžiant šią problemą aktyviai dalyvaus ir Žemaičių Naumiesčio seniūnas, bendruomenė, kitos suinteresuotos institucijos“, – sako Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis.