Pagėgiškiai šešiose savivaldybės vietovėse įkūrė vaikų užimtumo kambarius

Untitled-1 copy„Europos burių“ konkurse puikiai įvertintas Kaimyninės Pagėgių savivaldybės Socialinių paslaugų centro įgyvendinamas projektas „Dirbdami kurkime šeimos gerovę!“, už kurį balsavo 1881 Lietuvos žmogus.

ES 2007-2013 metų finansinės paramos laikotarpio Europos socialinio fondo parama – daugiau kaip 3,8 mln. litų – sudarė galimybes Pagėgių savivaldybės kaimiškose vietovėse sukurti vaikų ir neįgalių asmenų priežiūros įstaigų tinklą, padėti jaunoms šeimoms lengviau integruotis į darbo rinką, asmenims, dalyvaujantiems projekte, gauti socialinę ir psichologinę pagalbą ir galimybę tobulinti bendruosius įgūdžius.

Pagėgiškiai projektą vykdo nuo 2009 m. rugsėjo ir numato baigti iki 2014 metų gegužės pabaigos.

Kaimuose – vaikų užimtumo kambariai

Pagėgių savivaldybė, pasinaudojusi Europos socialinio fondo lėšomis, įkūrė užimtumo kambarius ribotas galimybes derinti šeimą ir darbą turintiems asmenims. Juose savo mažus vaikus palieka dirbantys ar besiruošiantys į darbo rinką įsilieti tėvai, kurių mėnesio pajamos vienam šeimos nariui nesiekia daugiau nei 1050 litų.

Vaikų užimtumo kambariai buvo įkurti šešiose Pagėgių savivaldybės vietovėse, iš kurių tik vienas – Pagėgių mieste, kiti – kaimiškose vietovėse: Vidgiriuose, Natkiškiuose, Šilgaliuose, Vilkyškiuose, Lumpėnuose.

Iš viso vaikų užimtumo kambariuose buvo prižiūrima apie 230 Pagėgių savivaldybės vaikų. Mažieji juose miegojo, valgė, buvo ugdomi, lavinami: mokėsi piešti, dainuoti, šokti, vaidinti, daryti įvairius darbelius. Vyresni vaikai ruošė namų darbus, užsiėmė kita naudinga veikla, kol juos į namus pasiimdavo tėveliai. Švenčių metu vaikų užimtumo kambariuose vyko įvairūs renginiai.

Vaikų užimtumo kambariai įrengti mokyklų patalpose, o jaunuoliai su negalia buvo vežami tuo tikslu įsigytu autobusu į Tauragės apskrities socialinės pagalbos ir neįgaliųjų reabilitacijos centrą, iš kurio vakare jie parvežti atgal.

Suteikiamos galimybės gyventojams gauti socialines, psichologines konsultacijas, specialistų pagalba sprendžiamos įsidarbinimo ir darbo išlaikymo problemos, konsultuojama teisiniais klausimais.

Užimtumo paslaugomis džiaugiasi vilkyškiečiai

Pagėgių socialinių paslaugų centrui projektą „Dirbdami kurkime šeimos gerovę“ įgyvendinti padeda partneriai. Pavyzdžiui, Vilkyškiuose Socialinių paslaugų centro  partneriu tapo AB „Vilkyškių pieninė“, nes dauguma Vilkyškių miestelio gyventojų dirba Vilkyškių pieninėje. Tad įmonė apsisprendė padėti vilkyškiečiams geriau integruotis į darbo rinką, sudaryti galimybes lavinti savo vaikus.pagegiu projektas miega vaikai

Dar visai neseniai jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, kildavo daug sunkumų – Vilkyškiuose nebuvo vaikų darželio, todėl nebūdavo kur palikti vaikų, kol tėveliai dirba.

Dalyvaudama projekte „Dirbdami kurkime šeimos gerovę“, 2010 m. pradžioje prie AB „Vilkyškių pieninės“ įkurtas vaikų užimtumo kambarys, vilkyškiečių vadinamas vaikų darželiu. Šį darželį lankė 24 vaikučiai iš 20 šeimų: 15 vaikučių iki 7 metukų amžiaus čia praleido visą dieną, o 9 pradinukai nuo 7 iki 10 metukų amžiaus lankė popietinę grupę.

Darželis įsikūręs šalia pieninės, mokyklos patalpose. Atokiau nuo Vilkyškių gyvenantys vaikučiai į darželį atvežami autobusiuku. Labai patogus darželio darbo laikas, leidžiantis tėveliams ramiai dirbti – nuo 7 iki 19 valandos. Vaikučius prižiūrėjo ir ugdė dvi darbuotojos – vaikų užimtumo specialistė ir socialinio darbuotojo padėjėja.

Vilkyškių darželyje vaikučiai ugdomi kaip ir kituose darželiuose, keturis kartus maitinami, miega popiečio miego. Tėveliams už darželį mokėti visiškai nereikia. Tai didžiulė parama šeimai.

Šio kambario veikla nuo 2013 m. kovo mėnesio tęsiama ir pasibaigus šios veiklos finansavimui, tai yra iš kitų finansavimo šaltinių. Projekto metu įsigyti šio užimtumo kambario veiklai baldai, patalynė bei kita įranga perduoti Vilkyškių vidurinei mokyklai, kuri toliau tęsia vaikų priežiūrą bei ugdymą. Prie šio darželio išlaikymo prisideda ir AB „Vilkyškių pieninė“.

Rūpinamasi ir mažyliais, ir mokyklinukais

Vaikų užimtumo kambarius puikiai vertino tėvai, nes nereikėjo sukti galvos, kur nemokamai darbo dienomis palikti vaikus, kaip juos nuvežti bei pasiimti iš darželio.

„Vaikų užimtumo kambariai yra dvejopi. Vieni dirba 11 valandų per dieną, kiti – 5 valandas. Tas kelias valandas užimtumo kambariuose praleidžia mokyklą lankantys vaikai, atvyksta čia po pamokų ir būna iki tol, kol juos pasiima tėveliai. Abi grupės dirba kiekvieną dieną 5 dienas per savaitę, o vaikai lavinami pagal sudarytas programėles, gauna kokybiškas užimtumo ir priežiūros paslaugas. Amžiui griežtų reikalavimų netaikome. Jeigu tėvai patiki galime priimti ir 2 metukų mažylį, nors daugiausia čia trimečių, nes jų mamytėms baigiasi vaiko auginimo atostogos, jos pradeda dirbti. Vienoje grupėje yra nuo mažiausiųjų iki 6 metų amžiaus vaikų, kitoje nuo 7 iki 10 metų“, – pasakojo Pagėgių socialinių paslaugų centro direktorė Nijolė Kovaliova.

Prižiūrimi ir senoliai

Projektas „Dirbdami kurkime šeimos gerovę!“ padėjo sudaryti palankias ne tik vaikų, bet ir senyvo amžiaus žmonių priežiūros sąlygas.

Socialiniai darbuotojai prižiūri senus dirbančių asmenų tėvus jų namuose. Senjorams suteikiama ne tik visa reikalinga priežiūra, bet ir dėmesys. Be to, už šias paslaugas artimiesiems irgi nereikėjo mokėti. Nuo projekto pradžios 40 asmenims buvo teikiamos paslaugos jų namuose.

Projekto teikiamomis paslaugomis neįgaliesiems galėjo pasinaudoti dirbantys ES logo su trim fondais spalvotas copyasmenys ar šeimos, kurių vidutinės pajamos, kaip minėta, neviršija 1050 litų per mėnesį vienam šeimos nariui. Būtina sąlyga – žmogus turėjo gyventi Pagėgių savivaldybėje.