Pagerbti amerikiečių karo lakūnai, žuvę Macikų lageryje

DSC 0009Jungtinės Amerikos valstijos turi seną tradiciją: nuo valstybės suvienijimo karo pabaigos (1778 metų) gegužę pagerbiami žuvę kariai, kritę už šalies nepriklausomybę ir laisvę.

Pasak JAV ambasados gynybos atašė skyriaus tarpvalstybinių karinių pajėgų karininko Stefeno Timonso (Stephen Timons), dabar ši tradicija puoselėjama visur, kur yra palaidoti amerikiečių kariai – paskutinį gegužės mėnesio pirmadienį pasirūpinama, kad ant žuvusių karių kapų būtų padėtos gėlės.

Tokia ceremonija pirmadienį vyko ir Šilutės rajone buvusio Macikų lagerio kapinėse.

Lietuvoje amerikiečių karių kapai yra tik Šilutėje, Macikų lagerio kapinaitėse. Čia palaidoti trys JAV armijos aviacijos korpuso lakūnai – seržantai Džordžas Valkeris (George B. Walker), Valteris Niesas (Walter Nies) ir Viljamas Tifas (William F. Teaff). Jų lėktuvas Antrojo pasaulinio karo metu buvo pašautas, o įgula suimta ir laikyta nacių karo belaisvių stovykloje Macikuose.

Svečius pasitiko Lietuvos karinių jūrų pajėgų garbės kuopa. Prie simbolinio paminklinio akmens atminimo vainiką padėjo DSC 0011minėtas JAV karininkas S.Timonsas, ambasados karinio bendradarbiavimo specialistė karininkė Sintija Muskevič (Sinthia Musskevic), Lietuvos karinių jūros pajėgų vadas Kęstutis Macijauskas bei Šilutės savivaldybės mero pavaduotoja Stasė Skutulienė.

Svečiai dėkojo, kad mūsų žemėje saugomas karių atminimas.

Po pagerbimo ceremonijos buvo surengta mini spaudos konferencija. S.Timonsas pasakojo, kad iš Antrojo pasaulinio karo į savo šalį negrįžo 291 tūkstantis amerikiečių karių.

S.Skutulienė sakė, kad Macikų lagerio kapinaitėse yra palaidota daug įvairių šalių ir Lietuvos žmonių, kurie žuvo vokiečių, o vėliau – rusų valdomoje šioje karo belaisvių stovykloje.

Vicemerė priminė, kad Šilutės savivaldybė turi parengusi studiją apie galimą kapinaičių rekonstrukciją, tačiau ji mananti, kad išlikusios kapinaitės turėtų būti kuo mažiau paliestos, pertvarkomos, nes visa buvusio lagerio teritorija yra sulaistyta kankinių krauju.

Amerikiečių karininkai aplankė išlikusį Macikų koncentracijos stovyklos karcerio pastatą, kuriame dabar įkurtas muziejus.