Pagrindinė vaikų apsinuodijimo priežastis – neatsakingumas

apsinuodijimai vaiku_vaidilute_intienePagal statistinius duomenis vaikų apsinuodijimai užima antrą vietą pagal dažnumą tarp nelaimingų atsitikimų, kurie sukelia grėsmę gyvybei ir reikalauja skubios pagalbos. Per metus Lietuvoje apsinuodija daugiau kaip 4000 vaikų. Iš jų du trečdaliai gydomi ligoninėse, neretai -reabilitacijos ar intensyviosios terapijos skyriuose.

Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriaus gydytojai taip pat skaičiuoja ne vieną apsinuodijimo atvejį, kai vaikai paragavo žiurkių nuodų, vaistų, buityje naudojamos chemijos ar svaigiųjų gėrimų.

Pagrindinė priežastis – tėvų aplaidumas

Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriuje apsinuodijusių vaikų iki 4 metų amžiaus sulaukiama kas savaitę. Sveikatos specialistai sako, jog tokio amžiaus vaikai yra smalsūs: jie viską liečia ar kiša į burną, todėl tabletės jiems atrodo panašios į saldainius, o įvairūs skysčiai – į gėrimą.

Pasak Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėjos, gydytojos – pediatrės Vaidilutės Intienės, pirmoji priežastis, kodėl vaikai apsinuodija, – tėvų neatsakingumas. Tėvai kaupia vaistus, laiko juos vaikams prieinamose vietose, o smalsuoliai, jų prisiragavę, atsiduria Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje.

Gydytoja pateikia ir kitų pavyzdžių, kai tėvai, sulaukę svečių ar patys apsilankę svečiuose, nebestebi savo atžalų. Vaikai tuo metu iškrausto stalčius, rankines ar net užsiropštę ant stalo suranda medikamentų. Gydytoja akcentuoja, jog būtent nepakankamas dėmesys vaikui ir gali išprovokuoti tokius atsitiktinius nelaimingus atsitikimus.

Žiurkių nuodai vilioja labiausiai

Gydytoja fiksuoja didžiausią apsinuodijimą žiurkių nuodais vasarą. Jie yra gražios švelniai rusvos spalvos, kuri ir traukia mažuosius. Ne tik žiurkių nuodai, bet ir įvairių tablečių dydis, spalva masina mažuosius. Vaikai jų randa bet kur, kiša į burną ir ragauja.

V.Intienė sako, jog apsinuodijusį vaiką atvežę tėvai ginasi, jog šis nežinia iš kur gavo ir paragavo vaistų. „Atlikę reikiamus tyrimus, mes tėvams pateikiame išvadas, jog vaikas tikrai apsinuodijo vaistais ar kitokiu preparatu. Aš rekomenduoju gerai apieškoti visus kambarius, žaislų dėžes, rankines, tas vietas, kuriose vaikas galėjo rasti tablečių. Nors tėvai ir neigia, tačiau apieškoję namus aptinka praplėštų pakelių ar išbarstytų medikamentų“, – pasakoja gydytoja.

Dažnai vaikai apsinuodija ir įvairiais buitiniais chemikalais, valikliais, skalbimo, dezinfekavimo priemonėmis, kurie irgi laikomi vaikams lengvai pasiekiamose vietose.

Sveikatos specialistai sako, kad suaugusieji įvairias chemines medžiagas kartais perpila į įvairių gėrimų indus, stiklainius. Nors tėvai ir užrašo, kas ten, tačiau visa tai gali atsirasti ir nemokančio skaityti vaiko rankose.

Pasak skyriaus vedėjos, tėvai patys turi rūpintis vaikų saugumu. Tėvai, seneliai nepagalvoja, kad vaistai, palikti ant spintelės prie lovos, padėti lentynoje, yra lengvai pasiekiami mažiesiems. Gydytojos praktikoje buvo ne vienas atvejis, kai ant kėdės užlipęs vaikas tikrino, kokios tabletės slepiasi lentynoje…

Liūdniausia, kad apsinuodijimas gali baigtis tragiškai. Pasak specialistų, apsinuodijimo vaistais sunkumą lemia, kokių vaistų ir kiek suvalgė vaikas. Vieni jų praryja, o kiti, pajutę kartumą, išspjauna.

Kiekvienas vaistas gali tapti nuodu, jei vartojamas ne pagal paskirtį, ar per didele doze. Vienas tokių vaistų – paracetamolis, kuris yra baisus nuodas kepenims.

Gydytoja pabrėžė, jog tėvai turi suprasti, kad vaistas nėra uoga, jį reikia vartoti pagal paskirtį, tinkama doze ir būtinai pasitarus su gydytoju.

Pasikeičia vaiko elgesys

Svarbu, kad vaikų organizme nuodai įsisavinami kur kas greičiau nei suaugusiųjų, todėl požymiai gali pasireikšti labai greitai. Pasak sveikatos specialistų, svarbu atkreipti dėmesį į vaiko elgesį. Jei mažylio nuotaika, elgesys buvo normalus, bet po kurio laiko pasikeitė: sutriko jo eisena, jis svirduliuoja ar yra mieguistas, o gal pasidarė neramus, šaukia, tai galima įtarti apsinuodijimą ir reikia skubiai vežti mažylį į gydymo įstaigą.

Pasikeitimai matomi iš karto, neretai po valandos ar kelių. Mat išgėrus buitinių chemikalų ar vaistų, organizmas juos įsisavina gana sparčiai. Deja, ne visada pakanka laiko mažuosius beišgelbėti. V.Intienė pabrėžia, jog pirmoji valanda po apsinuodijimo, yra bene svarbiausia: „Svarbu laiku pristatyti apsinuodijusį vaiką į ligoninę, kad būtų galima kuo greičiau iš organizmo pašalinti nuodus. Tai didina tikimybę, jog vaiko gyvybė bus išgelbėta“.

Daugelio panašių buitinių atsitikimų buvo galima išvengti, todėl kovo 20-26 dienomis Lietuvoje vyko apsinuodijimų prevencijos savaitė. Jos metu buvo patariama, kaip ir kur laikyti įvairias buityje naudojamas chemines medžiagas, kad apsaugotume save ir kitus. Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų biuras, bendradarbiaudamas su visuomenės sveikatos biurais, platino informaciją, kaip apsaugoti ir vartoti medžiagas, kurios gali tapti vaikų apsinuodijimo namuose priežastimi.