Pradėti sportuoti, numesti svorio, sveikiau maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių – tai dažniausiai išsikeliami pažadai, palydint senuosius metus. Tačiau ne visada pažadai virsta tikslais, kurių kryptingai siekiama ir kuriuos pavyksta įgyvendinti. Ką daryti, kad noras laikytis sveiko gyvenimo būdo pirmosiomis metų savaitėmis neišblėstų?
„Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova sako, jog pirmąją šių metų savaitę pastebimas didesnis žmonių susidomėjimas įvairiais su sveikata susijusiais preparatais, o tai jau rodo, kad tikslai, susiję su sveikesniu gyvenimo būdu, buvo ne tik išsikelti, bet juos ir pradedama vykdyti.
„Pastebime, kad sausio pradžioje gyventojai kur kas intensyviau teiraujasi priemonių, kurios skirtos padėti mesti rūkyti, domisi, kaip jas naudoti. Taip pat ieškoma preparatų, kurie padėtų lieknėti, aktyviam sportui skirtų papildų. Po šventinio maratono su gausiai maistu nukrautais stalais tikslas sulieknėti tampa ypač aktualesnis“, – išskiria vaistininkė.
Tikslas – mesti rūkyti
Išaugusią preparatų, padedančių mesti rūkyti, paklausą rodo ir „Eurovaistinės“ pardavimų statistika. Lyginant su gruodžio mėnesiu, pirmąją šių metų sausio savaitę, tokių preparatų pardavimai išaugo net 35 proc. Pasak R. Molotkovos, šį sausį daugelis norinčių mesti rūkyti į vaistines užsuka patys šiek tiek pasidomėję preparatų įvairove.
„Geriamųjų tablečių, vaistinių pleistrų, kramtomosios gumos ar burnos gleivinės purškalų vartojimo schemos yra pagrįstos mažinimo principu: pradedant nuo didesnių dozių, palaipsniui mažinama iki visiško nutraukimo. Tačiau kiekvienam žmogui jų veikimas gali būti skirtingas, todėl svarbu konsultuotis, o jei kažkas nesuveikia, vieną preparatą reikia pakeisti kitu“, – sako specialistė.
Ji pažymi, kad preparatų veiksmingumui itin svarbu teisingai juos vartoti. Pavyzdžiui, nikotininė guma yra kramtoma ne kaip mums įprasta. Ją kramtyti reikia tol, kol pajuntamas intensyvus jos skonis, tada gumą patariama laikyti tarp dantenos ir skruosto, o kai skonio nebesijaučia, vėl kramtyti. Neteisingai vartojami preparatai gali nesuteikti laukiamo poveikio, o tada ir motyvacija atsikratyti įpročio greitai blėsta.
Dar viena klaida, pasak specialistų, yra bandymas mesti rūkyti savarankiškai. Drastiškas tabako vartojimo nutraukimas gali sukelti dirglumą, nuovargį, galvos skausmą, nemigą, vidurių užkietėjimą, prakaitavimą, kosulį, prastą koncentraciją, depresiją, padidėjusį apetitą. Specialistai gali padėti atsikratyti įpročio palaipsniui, paaiškinant, kas vyksta organizme, pasiūlant, kokios priemonės gali padėti. Taip pat svarbus ir draugų, artimųjų palaikymas.
Padės konkretus tikslas
Metų pradžioje išsikelti tikslai iš tiesų ne visada virsta realybe. Net jei pirmąją metų savaitę esame kupini energijos, neretai noras keisti įpročius netrukus išblėsta, o motyvaciją gali slopinti ir greitai negaunamas rezultatas. Pasak vaistininkės, paprastas būdas, kad taip nenutiktų – konkrečiai suformuluoti tikslą.
„Tikslas turėtų būti ne „numesti svorio“, o reikėtų konkrečiai įvardinti, kiek kilogramų, per kokį laikotarpį norima atsikratyti. Aiškiai reikėtų susidaryti ir rūkymo metimo planą, nes staigiai nustojus rūkyti iš tiesų galite jausti didelį diskomfortą, vadinamąjį abstinencijos sindromą“, – pataria „Eurovaistinės“ vaistininkė.
Ji atkreipia dėmesį, jog nereikėtų rezultatų tikėtis vos po kelių dienų. Daugelis tiki, kad pakeisti įprotį reikia bent 21 dienos, tačiau ir šis terminas veikia ne visiems. Todėl kiekvienam tikslui svarbu susidaryti planą ir nuosekliai jo laikytis, o atrasti, pastebėti ir įsivardinti tai, ką norime keisti, jau yra pirmas stiprus žingsnis siekiant teigiamų pokyčių.
Rašyti atsakymą