Pakalnės ir Rusnaitės upės taps vidaus vandens keliais

RUSNAITES ZIOTYS UOSTASRajono vadovai nepamiršo pažado mėnesio pabaigoje surengti „spaudos pusryčius“ ir papasakoti apie svarbiausius mėnesio darbus ir planus. Antradienį spaudos konferencijoje meras Vytautas Laurinaitis ir administracijos direktorius Sigitas Šeputis pranešė rusniškiams ir kitiems laivininkams ypač džiugią naujieną – Rusnės salą perpus skrodžianti Pakalnės upė ir jos deltos pagrindinė atšaka Rusnaitė pagaliau įgis vandens kelio statusą.

Ši upė žvejų laivams nuo seno buvo trumpiausias kelias į Kuršmarių žuvingiausias vietas, o vandens turistai, plaukiodami Pakalnės ir Rusnaitės upėmis, matydavo nuostabius gamtos vaizdus bei vis gražėjančias žvejų ir kaimo turizmo sodybas. Tačiau dabar seklėjančios Rusnaitės žiotys seklumomis užtveria kelią į Kuršių marias. Yra buvę, kad sausringiausiu metu siauro farvaterio gylis tesiekė 60 cm.

Laukia jau 5 metus

Nemažai popieriaus rusniškiai laivininkai ir kaimo turizmo sodybų šeimininkai yra sugadinę prašydami, kad kas nors išvalytų Rusnaitės žiotis. Prašymai pagilinti upės vagą, kad saugiai būtų galima išplaukti į Kuršių marias, daug metų atsimušdavo kaip į sieną: atsakymas būdavo – upė neturi vandens kelio statuso.

Dar viena priežastis, stabdanti upės žiočių valymą, – kairioji jos pakrantė šliejasi su rezervato teritorija.

Kova dėl biurokratinių kliūčių panaikinimo ir galimybės tvarkyti Pakalnės ir jos deltos atšakos – Rusnaitės žiotis pradėta nuo 2011 metų vasaros, kai Rusnėje žvejybos įmonių vadovai ir vandens turizmo verslininkai susirinkime nusprendė kreiptis į Šilutės savivaldybės tarybą, kad ji priimtų sprendimą dėl vietinės reikšmės vidaus vandens kelio statuso suteikimo Pakalnės ir Rusnaitės upėms. Susirinkime dalyvavo ir Lietuvos vidaus vandens kelių direkcijos atstovai.

Šilutės savivaldybės tarybos daug raginti nereikėjo – jos sprendimas priimtas nedelsiant. Bet Susisiekimo ministerijos įsakymo dėl minėtų upių statuso laukiama lig šiol.

Spaudos konferencijoje rajono vadovai paskelbė, jog Susisiekimo ministerija gegužės mėnesį pagaliau pradėjo rengti būtinus dokumentus ir vykdo derinimus su įvairiomis institucijomis, kad Pakalnės ir Rusnaitės upės taptų vietinės reikšmės vidaus vandens keliais.

Uostas dar tuščias

Pasak V.Laurinaičio, suteikus vandens kelių statusą minėtoms upėms, Savivaldybei gali būti skirtos lėšos tiems vandens keliams tvarkyti. Mero nuomone, pirmiausia būtina sutvarkyti Rusnaitės žiotis.

Vienu iš argumentų, kad upėms būtinas vandens kelio statusas, tapo ką tik eksploatacijai priduotas laivų uostas Rusnės miestelyje, Pakalnės upės senvagėje. ES lėšomis statytas apie 1,5 mln. eurų kainavęs uostas lig šiol tuščias.

V.Laurinaitis mano, kad sutvarkius susisiekimą su Kuršių mariomis šis uostas taps paklausus. Ketinama perleisti uostą administruoti Šilutės rajono žuvininkų VVG „Žuvėjų kraštas“.