Pakelkime akis į dangų – paukščiai grįžta

pauksciukaiGamtos mylėtojai, nepatingintys joje pasivaikščioti, jau stebisi, kai jų ausis pasiekia parskrendančių gervių klegesys. Pranešama ir apie pastebėtus pirmuosius varnėnus.

Ornitologai tvirtina, kad artimiausiomis dienomis galime išvysti ir sugrįžusius gandrus – tereikia dažniau pakelti akis į dangų.

„Ar ne per anksti joms grįžti? Juk dar tik vasaris!“ – tokių klausimų viešojoje erdvėje uždavė ir gerves matę palangiškiai, ir vilniečiai, pranešę, kad praėjusią savaitę sostinėje jau pastebėti varnėnai. Šiems paukščiams grįžti dar irgi lyg ankstoka?..
Tačiau Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys nustebina sakydamas, kad išties šiemet paukščiai grįžta bemaž dviem savaitėm vėliau, negu pernai.

Pavyzdžiui, pempės pernai parskrido jau vasario 7 dieną, o šiemet – tik 19, taigi kone dviem savaitėm vėliau. Kai kurie kiti paukščiai irgi pernai anksčiau buvo grįžę, nes praėjusiais metais pavasaris buvo ankstyvesnis – jau sausio pabaigoje oras sušilo.

Tai, kad jau grįžta gervės, irgi nieko keista.

„Paprastai gervės grįžta kovą, bet dabar pastaruosius kelerius metus jas vis pamatome vasarį. Tad, palyginti su pastaraisiais metais, tai, kad gervės jau grįžo, galima sakyti yra normalu“, – teigė V.Jusys.

Pasak ornitologo, kai kurie paukščiai šiemet jau spėjo grįžti iš savo žiemaviečių. Lietuvoje jau pasirodė želmeninės ir pilkosios žąsys, pempės, taip pat karveliai keršuliai, uldukai, jau minėtosios gervės.

Kad varnėnai būtų pastebėti, V.Jusiui neteko girdėti, bet ornitologas neabejojo, kad kai kurie jų galėjo grįžti, nes sniego jau beveik nebėra, oro temperatūra – teigiama. Taigi paukščiai kalendoriaus nepaiso, o grįžta tuomet, kai patys pajunta ateinantį pavasarį.

„Pempės diena – kovo 19-oji, bet visą laiką jos grįžta vasario vidury, antroj pusėj. Gal anksčiau tik kovo mėnesį pradėdavo šilti ir ta pempės diena sutapdavo su sugrįžimu?“ – spėliojo V.Jusys pempės dienos, nuo senų laikų minimos tik kovo antroje pusėje, atsiradimo priežastis.

Beje, netoli Lietuvos yra ir gandrai, kurie iš tolimosios Afrikos į perimvietes pradėjo skristi vasario pradžioje. Tikimasi, kad pirmieji gandrai Lietuvoje pasirodys kovo pradžioje.

Kad parskristų į mūsų kraštus, gandrams reikia įveikti nemažą atstumą. Pietų Afriką, kur jie žiemojo, ir Lietuvą skiria bent 10 tūkstančių kilometrų, o paukščiai juk tiesiai neskrenda. Tad pradėkite dažniau žvalgytis į dangų – gal kaip tik jums nusišypsos laimė pirmiems išvysti parskridusius gandrus.