Pakrantes užgrobusiems ūkininkams surašyti įspėjimai

nelegali tvoraIMG 2685Pirmadienį visos šalies aplinkosaugininkai vėl pakilo į kovą su vandens telkinių pakrantes užsitvėrusiais tautiečiais. Į visuotinę akciją „Tvora“ įsijungė ir Šilutės aplinkosaugininkai.

Reido po rajoną metu aptiktos dvi vietos, kurių gyventojai buvo „prichvatizavę“ priėjimus prie vandens telkinių – Minijos upės ir Kniaupo įlankos kanalo. Pažeidėjams surašyti privalomieji nurodymai tvoras pašalinti iki mėnesio pabaigos. Nepaklususiems teks gerokai patuštinti pinigines.

Aplinkosaugininkams įkliuvo du ūkininkai

Balandžio 13-oji buvo išties nesėkminga maždaug šimtui visos šalies privačių valdų savininkų, į kurių sodybas tądien užsuko reidų dalyviai. Iš viso tądien patikrinta daugiau kaip 200 vandens telkinių, jų pakrantes vandeniu ir sausuma tikrino arti 100 aplinkosaugininkų ekipažų. Aplinkosaugininkams talkino neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai, Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos, Valstybinės miškų tarnybos pareigūnai ir saugomų teritorijų direkcijų darbuotojai.   Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Šilutės r. agentūros inspektoriams Pranui Sirtautui ir Valentinui Ščerveninui į pagalbą atėjo Nemuno deltos regioninio parko vyr. specialistas Robertas Kubilius.

Vyrai apvažiavo Minijos, Tenenio, Veiviržo, Upaitės ir Kniaupo įlankos kanalų pakrantes ir nustatė du pažeidimus.
Šalia Minijos, Bundalų kaime, gyvenanti pilietė J.A. pernai savo sodybos teritoriją ribojančia tvora nebuvo priartėjusi iki pat upės. Bet šiemet, akivaizdu, šią „klaidą“ moteris nutarė „ištaisyti“ – vielos tvorą nuvedė iki pat upės.

Šalia Kniaupo įlankos kanalo gyvenantis ūkininkas T.M. irgi taip sumanė palengvinti gyvenimą sau ir savo galvijams – spygliuotos vielos tvorą aptvėrė iki pat vandens.

Abiem šiems piliečiams surašyti privalomieji nurodymai, raginantys pašalinti tvoras iki balandžio 27 dienos. Baudų kol kas nelegali tvora Kniaupo ilankos kanalasneskirta, bet jei J.A. ir T.M. šio raginimo neįvykdys iki nurodytos datos, jiems bus skirtos baudos ir skaičiuojama gamtai padaryta žala.

Pagal įstatymus, už tvoras, ribojančias priėjimą prie vandens telkinio, gyventojams gresia iki 289 eurų administracinės baudos. Jei privalomieji nurodymai nevykdomi, už kiekvieną tvoros tiesinį metrą pažeidėjui skaičiuojama 145 Eur dydžio žala aplinkai. Už kiekvieną mėnesį, kol nepašalinami žalos aplinkai padariniai, žalos dydis didinamas dar po 145 Eur už 1 tiesinį tvoros metrą.

Tikisi geranoriškumo

Pirmadieninio reido metu visos šalies aplinkosaugininkai užfiksavo apie 100 neleistinų tvėrimų prie vandens telkinių.

Daugiausia tokių nustatyta Kauno (18) ir Utenos (14) regionų aplinkos apsaugos departamentų teritorijose.

Reido metu nustatyta ir apie 50 kitų pažeidimų, tarp jų – neteisėtų miško tvėrimo atvejų.

„Nors po pernykštės akcijos „Tvora“ Lietuvos žmonėms grąžinta daug pakrančių, dalis jų visgi dar yra neleistinai užgrobta. Ir toliau nenuleisime rankų – vandens telkinių pakrantės turi priklausyti visiems. Labai raginame tvoras nugriauti patiems – taip ir aplinkosaugininkų savo valdoje nesutiksite, ir baudos negausite“, – sakė aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

„Tikimės, kad ūkininkai tvoras išardys neberaginami, tad vasarą turėsime dar daugiau visiems prieinamų ir praeinamų pakrančių“, – sako Šilutės r. agentūros vadovė Galina Misevičienė.

Laukiama ir gyventojų informacijos

Pernykštės akcijos „Tvora“ metu patikrinta daugiau kaip 400 vandens telkinių ir apie 1 000 žemės valdų. Akcijos metu iš vandens telkinių pakrančių valdų šeimininkai pašalino 250 tvorų. Nelegaliems tvėrėjams skirta daugiau kaip 5 500 eurų baudų, surašyta apie 170 privalomųjų nurodymų pašalinti neteisėtus tvėrimus.

Apie pastebėtas neteisėtas tvoras miškuose ar prie vandens telkinių gyventojai raginami pranešti naudojantis Aplinkos apsaugos kontrolės informacine sistema. Ši sistema leidžia pažymėti tikslią vietą ir pateikti papildomos informacijos.

Apie neleistinus tvėrimus taip pat galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 nurodant konkrečius duomenis: miestą ar gyvenvietę, vandens telkinio ar miško pavadinimą, kuo tikslesnę vietą, tvoros atstumą nuo vandens ir savo telefono numerį, kad prireikus pareigūnai galėtų pasitikslinti pranešimą ir informuoti skambinusį žmogų apie patikrinimo rezultatus.

Griežta pakrančių tvėrimų kontrolė tęsis visą balandį.