Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius – kai jau išbandyta viskas

Slaugos skyriusSpalio 11-ąją pasaulis mini Paliatyviosios pagalbos dieną. Paliatyviosios pagalbos tikslas – padėti žmogui lengviau kęsti nepagydomos ligos skausmus. Visomis priemonėmis stengiamasi ne pratęsti gyvenimą, o palengvinti likusias gyventi dienas, kai žinoma, kad ligos nebeįmanoma išgydyti. Morfijumi, nervų blokadomis malšinamas skausmas, pykinimas, kiti nemalonūs pojūčiai.
Slaugos skyrius 3
Suprantama, kad tokiu atveju, kai žmogus suserga sunkia, skausminga ir juolab nepagydoma liga, gydytojai turi ne tik gydyti, bet ir padėti jam, kad žmogus nekentėtų didžiulių kančių.

Atėjus Pasaulinei paliatyviosios pagalbos dienai užsukome į Šilutės ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių, kur vedėja, vidaus ligų gydytoja Nijolė Ramanauskienė sutiko papasakoti apie pacientų kasdienybę bei su kokiais sunkumais čia susiduria darbuotojai. Beje, pastarųjų šiuo metu skyriuje nėra tiek daug, kiek reikėtų, esant tokiam dideliam ligonių skaičiui.

Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius ligoninėje įkurtas 2006 m. rugsėjo 1 d. Tuo metu čia buvo tik 25 lovos. Šiuo metu jau stovi 60 lovų, kuriose visuomet yra pacientų. Ligoms paūmėjus, kaip pripažino gydytoja N.Ramanauskienė, skyriuje būna net iki 70 ligonių, jiems pastatomos papildomos lovos.

„Mūsų skyriuje oficialiai paliatyviosios pagalbos neteikiame, tačiau čia visuomet yra tokių ligonių, kuriems tokia pagalba yra būtina. Visada stengiamės mažinti pacientų skausmus, baimes, stengiamės, kad ligos patale leidžiamos dienos nevirstų kančia“, – sakė skyriaus vedėja.

Slaugos skyrius 1Anot N.Ramanauskienės, namiškiai ne visada sugeba ar atranda laiko tinkamai prižiūrėti garbaus amžiaus ligonį. Todėl vienintelė išeitis yra kreiptis į Socialinės paramos skyrių, kur, užpildžius prašymą, galima gauti dalinį finansavimą artimojo priežiūrai Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje.

Tokie ligoniai per metus, apmokant iš Teritorinės ligonių kasos, ligoninėje gali gydytis 120 dienų. O kur eiti toliau, jei tokia pagalba  vis dar būtina? Juolab kad dauguma ligonių yra garbingiausio amžiaus pacientės, jau perkopusios 90-metį.
Ne visi ligoniai gydomi tik dėl ligos

Dauguma šio skyriaus pacientų, pasak N.Ramanauskienės, skyriuje gydomi tik dėl ligos, tačiau būna ir kitaip.

„Kai kuriems ligoniams nuolat reikia medikų ir slaugytojų pagalbos: kasdien net po kelis kartus ligonius tepti tepaliukais, sugirdyti jiems vaistus, statyti lašines, perrišti žaizdas, o ne tik pamaitinti ar nuprausti.

Kartais būna gaila išleisti tokį ligonį, kai žinome, jog namuose nebus kam tinkamai juo pasirūpinti. O skyriuje visi kartu labai stengėmės jį sustiprinti, matėme ir paties ligonio norą sustiprėti“, – sako vedėja.

Pasak medikės, dažnai artimieji pripažįsta, jog namuose jie sunkiai ras laiko taip prižiūrėti senolius, kaip jie buvo prižiūrėti čia, ligoninėje.

Skyriuje vyksta intensyvus gydymas bei priežiūra. Daugumai pacientų nustatyti širdies kraujagyslių funkcijų sutrikimai, reikalingas specialus gydymas ir priežiūra po traumų, insultų, po onkologinių ligų, esant senatvinei demensijai.

„Ne paslaptis, kad į mūsų skyrių ligonį atveža tuomet, kai jau išbandyta viskas: kai reikia ir stacionarinės, ir reabilitacinės priežiūros. Stengiamės viskuo pagelbėti, bet daug kas priklauso ir nuo paties žmogaus“, – apie gydymą bei priežiūrą sakė N.Ramanauskienė. 

Trūksta tik kompiuterio

Slaugos skyrius 4 Antrą kartą Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje besigydantis 78-erių Antanas Lydžius iš Jonaičių kaimo juokavo, jog iki pilnos laimės jam čia betrūksta tik kompiuterio, nes namuose buvo pamėgęs virtualioje erdvėje žaisti šachmatais. Garbingo amžiaus senolis pripažino, kad priežiūra ligoninėje jam labai svarbi, nes šiuo metu sunkai gyja venų pažeistos kojos. Sustiprėjusio Antano namuose laukia ligos ir senatvės į patalą paguldyta žmona, kurią prižiūri žmogus, pasamdytas už varganus pačių senjorų pinigus.

Aplankėme ir medikių Šviesuliuku vadinamą jau ketvirtą mėnesį skyriuje besigydančią šilutiškę Juzefą Grigonienę, kuri neseniai skyriuje atšventė savo 77-erių metų gimtadienį. Moteris prisipažino, jog anksčiau bijojo ligoninės, tačiau dabar, gavusi profesionalią priežiūrą ir gydymą, jau bijo grįžti namo. Ji neslėpė džiugesio, jog Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje sulaukė didelio mielų slaugytojų bei rūpestingos gydytojos N.Ramanauskienės dėmesio.

Visą gyvenimą dirbusi sunkų fizinį darbą durpyne, bet nesiskundusi sveikata, senolė netikėtai sukniubo savo namuose. Laimė, laiku atvyko duktė ir spėjo iškviesti medikus. Patyrusi insultą, turinti silpną širdį ir šiek tiek ligos paveiktą atmintį, senolė bijo namuose likti viena.  Į pokalbį įsiterpusi skyriaus vedėja N.Ramanauskienė savo pacientę nuramino, jog laukiantys artimieji tikrai ras būdų tinkamai ja pasirūpinti.

Daugelis Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus pacientų sako, kad vargu ar kas geriau juos prižiūrės nei skyriaus personalas.