Palangoje sklandė Švėkšnos dvasia

sveksnos dienos palangoje 8Aktyviems švėkšniškiams savas rajonas jau per mažas. Prieš kelias savaites mylimą miestelį jie pristatė Palangoje – kurorto viešojoje bibliotekoje suorganizuota Švėkšnos diena. Pajusti mažo miestelio didelę dvasią susirinko nemažas būrys palangiškių, kurių daugelis yra gimę ar gyvenę Švėkšnoje.

Švėkšnos dienos sumanytoja Violeta Astrauskienė pasakojo, kad renginio idėja pamažu rutuliojosi kone visus metus.

Praėjusiais metais šviesaus atminimo rašytojo Rimanto Černiausko žmonos Helenos Švanytės – Černiauskienės iniciatyva, Švėkšnoje apsilankė palangiškių delegacija. Grafikės Gražina Oškinytė – Eimanavičienė ir Miglė Jonaitienė tuokart pristatė savo darbų parodą. Taip prasidėjo kultūrinio tilto tarp dviejų miestelių statymas.

Fotografė, aktyviai laikmečio įvykius fiksuojanti V.Astrauskienė pamena, kad anuomet rašytojas svečiams iš pajūrio yra sakęs, jog tarp Palangos ir Švėkšnos miestelių esama nemažai panašumų: abu – prie pasienio, šalia vandens telkinių, tiek Švėkšnoje, tiek Palangoje gyventa grafų, miesteliai turi nuostabias bažnyčias.

„Šiemet Palangoje pagerbėme R.Černiausko atminimą, padėkojome H.Švanytei -Černiauskienei. Ir patiems buvo malonu gauti tiek dėmesio: palangiškiai domėjosi Švėkšnos istorija, fotografijomis“, – pasakojo V.Astrauskienė.sveksnos dienos palangoje 3

Pagal pirminį planą važiuoti į Palangą ir pristatyti fotografijų parodą „Švėkšnos grafai Pliateriai“ bei knygą „Laiko alsavimas“ turėjo tik V.Astrauskienė. Tačiau su Palangos miesto viešosios bibliotekos Informacijos ir bibliografijos skyriaus vedėja M.Jonaitiene derinant renginio laiką, švėkšniškės galvoje gimė idėja į pajūrį atsivežti ir daugiau kraštiečių.

Tad į pajūrį be V.Astrauskienės išvyko gausi delegacija: seniūnas Alfonsas Šeputis, kraštotyrininkas, buvęs matematikos mokytojas ir esperanto kalbos žinovas Petras Čeliauskas, muzikantas, režisierius bei kolekcininkas Mindaugas Nogaitis.

Švėkšnos seniūnas papasakojo apie Švėkšnos krašto tradicijas, bendruomenės gyvenimą, gyventojus, istoriją ir tradicinius renginius. P.Čeliauskas pristatė neseniai išleistą enciklopedinį žinyną „Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai“, o M.Nogaitis nudžiugino skambiais bandonijos garsais. Jų palangiškiai klausėsi tarpais tarp V.Astrauskienės skaitomų miniatiūrų.

Susižavėjęs turtinga Švėkšnos istorija, dviejų miestelių draugystę pratęsti suplanavo ir Palangos dailininkų kūrybinės grupės „Mostas“ vadovas Juozas Griušys. Pasak V.Astrauskienės, rugpjūčio mėnesį dailininkas kartu su bendraminčių komanda Švėkšnoje planuoja surengti kelias dienas truksiantį plenerą. Darbus, kuriuose kiekvienas plenero dalyvis išreikš savo požiūrį į miestelį, vėliau bus galima pamatyti parodoje.

  Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.