„Palangos gintaro“ vizija – geriausia sanatorija Rytų Europoje

Įgyvendinus ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą, apšiltinti visi sanatorijos „Palangos gintaras“ gydomieji bei gyvenamieji pastatai.Netoli jūros, šalia botanikos parko jau daugiau kaip 20 metų stūkso „Palangos gintaras“ – didžiausia vaikų reabilitacijos sanatorija Lietuvoje.

Kasmet šioje gydymo įstaigoje apsilanko daugiau kaip 5000 mažųjų pacientų iš visos šalies, daugiausia – iš Šiaulių, Telšių, Klaipėdos bei Tauragės apskričių.

Sanatorijoje gydymo ir gyvenimo sąlygos nuolat gerinamos. Apie jau įvykdytus projektus, finansuojamus pačios sanatorijos, Lietuvos vyriausybės ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, apie tęsiamus darbus ir ateities ambicijas tapti geriausia vaikų reabilitacijos sanatorija ne tik Lietuvoje, bet ir Rytų Europoje, „Šilutės naujienoms“ papasakojo „Palangos gintaro“ direktorius Kęstutis Speičys.

Dirba įvairūs specialistai

K.Speičys pasakoja, kad 1990 metais įkurta vaikų sanatorija buvo niekam nežinoma įstaiga, per metus priimanti gydytis kelis šimtus mažųjų pacientų. Šiuo metu „Palangos gintaras“ – gerai žinoma vaikų reabilitacijos sanatorija, sėkmingai gydanti, turinti puikią materialinę bazę, subūrusi daugiau nei 200 darbuotojų kolektyvą.
Sanatorijoje dirba fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, pediatrai, gastroenterologas, kineziterapeutai, ergoterapeutai, socialinis darbuotojas, logopedas, psichologai, odontologas, kitas personalas.

Čia gydomi vaikai, sergantys nervų sistemos, atramos – judamojo aparato, kvėpavimo ir virškinimo sistemų, ausų – nosies – gerklės ligomis, turintys psichikos ir elgesio sutrikimų.

Natūralūs gamtos ištekliai – saulės vonios, jodo ir pušų aromato prisotintas oras, jūra, smėlio paplūdimiai, naudingas teigiamų ir neigiamų jonų derinys, reabilitacijos sanatorijoje taikomi gydymo metodai didina vaiko organizmo atsparumą ligai, normalizuoja jo psichofiziologinius procesus, medžiagų apykaitą, padeda grąžinti sveikatą, užkerta kelią negaliai.

Vaikams su negalia bei juos lydintiems artimiesiems sanatorija yra ta vieta, kur galima pasigydyti, sutikti likimo draugų, pradėti grąžinti neįgalų mažąjį pacientą į visuomenę.

Sumažėjo dujų sąnaudos

„Palangos gintaras“ įsikūręs ištisiniame pastatų komplekse, sujungtame šildomais koridoriais. Visą kompleksą sudaro 6 pastatai, iš kurių 4 naudojami reabilitacijai (teikiamos procedūros, apgyvendinami ir maitinami pacientai).

Iki įsikuriant dabartiniuose pastatuose Vaikų reabilitacijos sanatorijai, pastatai buvo pritaikyti vasaros poilsiui ir nelabai tiko naudoti ne vasaros metu. Palaipsniui investuojant į jų atnaujinimą buvo pakeisti langai, korpusai sujungti galerijomis, atlikti kiti pritaikymo vaikų sanatorijai darbai, įrengtos vandens gydyklos.
Nuo 2005 metų sanatorijoje vykdomas II ir III korpusų renovacijos tęstinis projektas, kuris finansuojamas Valstybės investicinių projektų (VIP) lėšomis. Iki 2014 metų vasaros šių lėšų buvo skirta 4 mln. 400 tūkst. litų. Už jas buvo atnaujinta II korpuso vandentiekio – kanalizacijos sistema, šildymo sistema, santechnika, pacientų kambarių, gydomųjų procedūrų kambarių bei personalo kabinetų vidaus apdaila. Dalį patalpų II korpuse sanatorija atnaujino savo uždirbtomis lėšomis. Visos renovuotos patalpos buvo apstatytos baldais bei kitais įrenginiais, įsigytais už sanatorijos uždirbtas lėšas.

Dar yra likęs nerenovuotas III korpusas, kuriam lėšos yra planuojamos 2015-2016 metams.

2010-2011 metais sanatorijoje buvo vykdomas 2007-2013 metų laikotarpio ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamas projektas „Viešosios įstaigos Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ pastatų modernizavimas“, kurio metu buvo apšiltinti visi gydomieji bei gyvenamieji pastatai ir jungiamosios galerijos bei pakeisti langai ir lauko durys iki tol buvusiame vasariniame IV korpuse.

Šiuo projektu taip pat buvo atnaujinti bei apšiltinti stogai. Tam buvo panaudota 7 mln. 98,4 tūkst. litų.

Kadangi sanatorija šiluminę energiją gamina savo dujinėje katilinėje, tai po renovacijos dujų sunaudojimas sumažėjo apie 23 proc., tai yra daugiau nei 100 000 kub. metrų dujų mažiau per metus. Tai sudaro apie 50 tūkst. Lt.

„Po ES paramos projekto įvykdymo IV korpusą, kuris iki tol buvo naudojamas tik vasarą, buvo galima pradėti eksploatuoti ir šaltuoju metų laiku“, – dėstė K.Speičys.

Apšiltinus pastatus, IV korpusą, kuris iki tol buvo naudojamas tik vasarą, buvo galima pradėti eksploatuoti ir šaltuoju metų laiku.Kambarius galima rinktis

Atlikus II korpuso renovaciją, finansuotą Valstybės investicijų programos lėšomis, visuose kambariuose buvo atnaujinti sanitariniai mazgai: įrengtos dušo kabinos, pakeista nuo sovietmečio buvusi santechnika. Renovuoti kambariai buvo apstatyti už sanatorijos lėšas įsigytais baldais, televizoriais, šaldytuvais.

„Jau galėjome pasiūlyti pacientams renovuotus bei pagerintus kambarius. III ir IV korpusuose už sanatorijos lėšas taip pat buvo renovuota keliolika kambarių, kuriuose buvo įrengta dar daugiau patogumų – atsirado ir mini virtuvėlės“, – pasakojo direktorius.

Šiuo metu sanatorijos pacientai, atvykstantys su Teritorinių ligonių kasų siuntimais, be jokių priemokų yra apgyvendinami nerenovuotuose kambariuose, kurių dar yra daugiau nei pusė – 171 kambarys. Pacientai, kurie pageidauja gyventi renovuotuose ar pagerintuose kambariuose, juos pasirinkę, turi primokėti papildomai pagal sanatorijoje patvirtintą kainyną. Renovuotų kambarių yra 131, pagerintų – 32.

Ne vasaros sezono metu sanatorijoje vietų yra visada, o birželio – rugpjūčio mėnesiais norintieji gydytis netelpa, todėl tuo metu taikoma išankstinio rezervavimo prieš 2-3 savaites tvarka.
Vasarą renovuotų kambarių poreikis smarkiai viršija galimybes juose apgyvendinti. Ne sezono metu renovuotus kambarius renkasi daugiau nei pusė besigydančių pacientų.

Sanatorijos administracija nuolat ieško būdų pagerinti savo mažųjų pacientų gydymosi sąlygas bei laisvalaikį. VIP lėšomis atlikus II korpuso renovaciją buvo atnaujinti fizioterapijos kabinetai, tačiau paslaugų nomenklatūra nepasikeitė (naujos aparatūros renovacijos projekte numatyta nebuvo).

Savo lėšomis renovavus kelias patalpas, buvo įrengtos kontrastinės vonelės bei deguonies kokteilių kabinetas. Šios paslaugos labai populiarios tarp jaunųjų pacientų.

Norint sudaryti galimybes turiningesniam jaunųjų pacientų laisvalaikiui, už sanatorijos lėšas buvo įrengta vaikų žaidimo aikštelė, kuri kainavo daugiau kaip 60 tūkst. litų, bei laisva interneto prieiga visoje sanatorijos teritorijoje, kurios įrengimo kaina viršijo 72 tūkst. litų.

Ateities planai – ambicingi

„Mūsų planai ateityje yra ambicingi“, – neslėpė K.Speičys.
Šiuo metu sanatorija baigia rengti Gydymo paskirties gydyklos priestato su baseinu ir vandens terapijos skyriumi techninį projektą. Pastačius šį priestatą, ši sanatorija taptų geriausia vaikų sanatorija ne tik šalyje, bet ir visoje Rytų Europoje.

Priestate numatytos patalpos vandens terapijos skyriui, ergoterapijos, kineziterapijos, fizioterapijos, šviesos terapijos, purvo terapijos, inhaliacijų kabinetams. Šiam projektui finansuoti sanatorija kol kas lėšų neturi.

Šiemet pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Klaipėdos bei Šiaulių universitetais bei delfinariumu dėl naujų, mokslu pagrįstų gydymo metodų kineziterapijoje, ergoterapijoje bei psichoterapijoje taikymo.

2014-2023 ES struktūrinės paramos Sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014-2023 m. veiksmų plano 6 priede „Efektyvios sveikatos priežiūros prieinamumo gerinimo neįgaliesiems krypties aprašas“ yra numatyta priemonės: vaikų su negalia socialinė – medicininė bei profesinė – medicininė reabilitacija“. Šios priemonės įgyvendinimas numatomas 2018-2020 metais. „Palangos gintaras“ sieks, kad šios paslaugos būtų teikiamos Palangoje.

Į sanatoriją važiuoja 10 metų

„Palangos gintare“ sutikome ir keletą šilutiškių.

„Jau 10 metų Matas važiuoja į sanatoriją ir grįžęs visada jaučiasi geriau“, – džiaugiasi šilutiškė Nijolė. Jos sūnui diagnozuota ilgųjų kaulų deformacija ir čiurnų sąnarių kontraktūros (tose vietose sąnariai nejuda). Tris savaites trunkančių procedūrų metu vaikui išmankštinamos čiurnos, jo sveikata pagerėja.

Nijolė pastebi, kad per dešimtmetį „Palangos gintare“ ženkliai pagerėjo ir buitinės sąlygos, ir teikiamų sveikatos paslaugų kokybė: sutvarkytos sporto salės, atsirado daugiau treniruoklių. Ji su sūnumi yra gyvenusi ir renovuotame, ir nerenovuotame kambaryje, ir, anot jos, visur sąlygos yra geros.