Palangos menininkai įamžino Švėkšną

sveksnos pleneras 10Švėkšniškiams savo dailės darbų parodą atvežė Palangos kūrybinės grupės „Mostas“ nariai bei prie jų prisijungusios menininkės iš Kretingos ir Klaipėdos. „Mostiečių“ kūryba Švėkšnoje pristatoma pirmą kartą.

Gausiai į seniūnijos salę rinkosi menui neabejingi švėkšniškiai, norintys pamatyti dailininkų, prieš porą mėnesių keturias dienas čia gyvenusių ir kūrusių, kūrybą, pasimėgauti profesionaliu menu, išgirsti plenero dalyvių mintis, pasidalinti savosiomis.

Pleneras (pranc. plein air – „atviras oras“) – tai tapymas gamtoje, tikroviškai pavaizduojant matomus vaizdus. Pastaruoju metu ši sąvoka įgavo platesnę reikšmę. Tokiose kūrybinėse stovyklose, įsikūrusiose vaizdingoje gamtoje, kuria įvairių sričių menininkai, vyksta patirties perdavimo pamokos. Pleneruose gimę kūriniai pristatomi ir visuomenei.

Plenere Švėkšnoje dalyvavo 10 menininkų. Per keturias dienas sukurta daugiau kaip pusšimtis darbų, iš kurių 35 atrinkti parodai. „Mosto“ pleneras turi ir pridėtinę vertę – Švėkšnos seniūnijai padovanota 10 – kiekvieno dailininko po vieną – plenero metu sukurtų darbų.

Menininkus pristatęs seniūnas Alfonsas Šeputis pasidžiaugė dailės darbuose atgijusiais Švėkšnos akcentais, kurie tarsi naujai suspindo. Seniūnas prisiminė lietų, sutrukdžiusį sumanytą plenere sukurtų darbų „blic“ parodą, kurią planuota eksponuoti bažnyčios šventoriuje, ir pakvietė kūrybinės grupės vadovą Juozą Griušį atidaryti parodą, papasakoti apie potyrius Švėkšnoje.

Plenero organizatorius neslėpė, kad dailininkų kūrybai didelę įtaką darė ir vieta, ir istorinė miestelio praeitis. Menininkai, vaikščiodami istoriniais Švėkšnos takais, galėjo iš šio laikmečio pažvelgti į praeitį, prisilietę prie senosios architektūros paminklų, perkelti juos į savo kūrinius. Erdvė kuria nuotaiką, diktuoja kompoziciją ir meno darbų koloritą. J.Griušys džiaugėsi, kad buvo pasirūpinta plenero dalyvių gyvenimo ir darbo sąlygomis, su švėkšniškiais maloniai praleistas ne vienas vakaras, apžiūrėti dvarai, bažnyčia.

Į parodos atidarymą atvykę menininkai Gražina Oškinytė – Eimanavičienė, Ieva Litvaitytė, Eglė Lipinskaitė, Dovilė Oškinytė, kretingiškė Dalia Skridailaitė, Miglė Jonaitienė ir Romas Paulikas, taip pat pasidalino kūrybinėmis mintimis ir įspūdžiais. Visi buvo sužavėti Švėkšna ir jos žmonių nuoširdumu.

Parodos paveiksluose – Švėkšnos katalikų ir evangelikų bažnyčios, Vilkėno dvaras ir malūnas, Genovaitės vila, parkai, architektūros paminklų detalės. Miestelio dvasia ir nuotaika tokia, kokią pajuto kūrėjai. Vaizdai, kurių neaprašysi: tiesiog reikia ateiti ir juos pamatyti. Paroda veiks iki metų pabaigos.

Būta malonių netikėtumų. Padėkojęs „Mosto“ kūrybinei grupei, A.Šeputis įteikė padėkos raštą ir suvenyrą su Švėkšnos herbu.

Pasak grupės vadovo J.Griušio, tai pirmoji oficiali padėka „mostiečiams“ už jų kūrybą. Helena Švanytė – Černiauskienė dovanojo, kaip ji teigė, tikrąsias Švėkšnos dvaro rožes, Violeta Astrauskienė pasidžiaugė tvirtėjančia draugyste ir palinkėjo, kad tiltas Švėkšna – Palanga – Švėkšna nesugriūtų ir neįlūžtų. Paskaičiusi pora miniatiūrų iš naujosios savo fotonovelių knygos „Kalbėjimai“, dovanojo ją M.Jonaitienei, plenero kuratorei.

Renginio dalyviams smagios nuotaikos dozės nepagailėjo Nogaičių šeimos ansamblis.

Kol dalyviai apžiūrinėjo parodą, su Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos informacijos ir bibliografijos skyriaus vedėja, menininke Migle Jonaitiene aptarėme ateinančių metų veiklą. Tvirtėjanti bičiulystė tarp Švėkšnos ir Palangos kūrėjų gimdo vis naujas kultūrines idėjas.

spaudos remimo fondas Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.