„Pamario altergrana“ ūkininkams nereikalingą žolę paverčia eksportine preke

MAJUS _1UAB „Pamario altergrana“ yra unikali įmonė, kuriai sekasi šienauti nelabai ūkininkams reikalingą žolę ir ją paversti eksportine preke. Šiemet ši bendrovė, veikianti Saugų seniūnijos Alkos kaime, apie 90 proc. savo pajamų gauna iš užsienio, o bendrovės metinė apyvarta jau pasiekė 300 tūkst. Eur. Pinigai gaunami už parduotą produkciją iš Vokietijos, Švedijos, Norvegijos bei Suomijos klientų, kurie pirko šieno granules, skirtas pašarams.

Tai puikus kokybinis produkcijos šuolis, kuris įvyko vos per trejus pastaruosius metus. Prieš penkerius metus bendrovės visa produkcija buvo skirta tik Lenkijos katilinėms, o dabar kuro pagamina tik 10 proc. nuo visos produkcijos.

Pakeitė produkcijos rūšį ir sulaukė naujų pirkėjų

Bendrovės „Pamario altergrana“ direktorius Sigitas Majus pasakoja, kad šiuo metu įmonė savo reikmėms naudoja pievas, esančias maždaug 8 kilometrų spinduliu aplink Alkos kaimą ir šiek tiek link Vilkyčių kaimo. Šiose pievose nušienauta žolė džiovinama ir rulonais suvežama į sandėlius, o vėliau įmonės įrengimai ją paverčia kokybiškomis pašarų granulėmis.

„Per trejus metus pakeitėme gaminamos produkcijos rūšį. Anksčiau gaminamos žolės granulės kurui, dabar jau tapo puikiu pašaru arkliams ir galvijams. Be to dalį granulių, užsienyje pašarų gamintojai perdirba pagal savo poreikius – taip, kad jos tiktų kitokių smulkių gyvūnų pašarui“, – pasakoja S.Majus.

Šiuo metu jau apie 90 proc. „Pamario altergranos“ gaminamos ir realizuojamos produkcijos sudaro žolės granulės pašarams. Pasak direktoriaus S.Majaus, ir dabar dirbama su tais pačiais įrengimais, kaip buvo nuo pat bendrovės įkūrimo pradžios, tik dabar gaminama paklausesnė ir brangesnė produkcija. „Džiugu, kad viskas ką pagaminame yra parduodama, ir paklausa tik auga“, – sako S.Majus. 

Gamina ir pigų kurą

Pasak direktoriaus, šienaujant tokius plotus pievų, apie 500 ha, pasitaiko ir nekokybiškos žolės ar šiaudų. Todėl, kad pievos būtų pilnai nušienautos kelis kartus, o pašarams netinkama žolė irgi būtų sunaudota, bendrovė iš žolės ir šiaudų dar gamina ir granules kurui.

Nemažą dalį tokio kuro nuperka Šilutės rajono ir visos šalies privačių namų šeimininkai, kurie yra įsirengę tokį kurą deginančius katilus savo namuose ir yra sudarę sutartis su „Pamario altergrana“. Pasak S.Majaus, įmonės specialistai jau yra suskaičiavę, kad toks kuras yra perpus ar trečdaliu pigesnis, nei granuliuota mediena ir kitų rūšių kuras. Tad galima prognozuoti, kad ateityje tokio kuro naudotojų atsiras vis daugiau.

Pokyčius gamyboje užtikrino darbuotojaiMAJUS _2

Penktus metus bendrovei „Pamario altergrana“ vadovaujantis S.Majus „Šilutės naujienoms“ sakė, kad nuo 2009 metų veikiančioje įmonėje nėra labai paprasta pakeisti gaminamą produkciją ir jos pirkėjus. Pasak jo, dirbti ir gyventi geriau norėjo visas kolektyvas, tik todėl permainos ir įvyko.

Dabar bendrovė savo sandėliuose jau turi tiek sušienautos žolės, kad jos granulių gamybai užtektų net iki kito derliaus.

Bendrovėje be vadovo dirba dar 8 žmonės. S.Majus džiaugiasi, kad darbuotojų kaita įmonėje visai nedidelė – per trejus metus kolektyvą papildė tik pora naujų žmonių. Darbuotojai atlyginimu nesiskundžia. Įmonė dirba dviem pamainomis po 8 valandas.

Pasak S.Majaus, jau sulaukiama pageidavimų pirkti dar daugiau bendrovės gaminamos produkcijos, todėl svarstoma, kad galbūt netrukus su tais pačiais įrengimais dirbs ir trečiosios pamainos žmonių grupė.