Pamario amatus šilutiškiai demonstravo vikingų krašte

silutiskiai svedijoje 9Rugsėjo 5-10 dienomis Švedijoje viešėjusi šilutiškių delegacija sėkmingai baigė pirmąjį trimečio tarptautinio kultūrinio projekto „Kultūros paveldo išsaugojimas Pietų Baltijos regione – CRAFTLAND“ etapą. Per miesto gimtadienį į folkloro festivalį projekto partnerius švedus ir lenkus Šilutėn pakvietę mūsiškiai su kolegomis vėliau susitiko Lenkijoje – ten varžėsi sporto turnyre. Švedijoje įvyko paskutinis šių metų renginys – trijų šalių amatų mugė.

Svečiavosi vikingų miestelyje

Į Vellingės savivaldybės Hollviken miestelyje esantį Foteviken muziejų ir jo darbuotojų sukurtą autentišką vikingų laikų gyvenvietę iš Šilutės išvažiavo 15 žmonių delegacija: jos vadovė merė Daiva Žebelienė, administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis, rajono Tarybos narys Vytautas Laurinaitis, projekto darbo grupės nariai, du vairuotojai ir penki amatininkai. Julius Katauskas pristatė raugo keramiką, Laima Stankutė ir Remigijus Jucius – juodąją keramiką, Angelė ir Vytautas Raukčiai – margučių meną ir medžio drožybą.

Šilutės kraštas garsėja kalviais, tačiau paskutinės darbinės konferencijos metu švedai nurodė amatų rūšis, kurios turėjo būti pristatytos mugės metu – senovinė drožyba, tekstilė, odos gaminiai ir keramika. „Esame dėkingi Kultūros skyriui, kuris padėjo atrinkti menininkus, galinčius pristatyti Pamario ir visos Lietuvos amatus“, – vos tik grįžusi iš kelionės sakė projekto Šilutėje vadovė, savivaldybės Planavimo ir plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Kmitienė.

Vos atvykę į miestelį, esantį ant jūros kranto, svečiai iš Šilutės ir Gdansko Pruščo miesto gminos puolė susipažinti su aplinka.

Kitą dieną amatininkai muziejaus teritorijoje įrenginėjo savo darbo vietas. Reikėjo susikurti patogias erdves ne tik kūrinių ekspozicijoms, bet ir amatų dirbtuvėms, kuriose pabandyti sukurti meno kūrinį galėjo kiekvienas norintis.silutiskiai svedijoje 13

Nesnaudė ir politikai. Vellingės savivaldybės mero kvietimu Šilutės savivaldybės atstovai dalyvavo apžvalginėje ekskursijoje po Vellingės savivaldybę, jiems buvo parodyti ir pristatyti įvairūs vykdomi ir jau įgyvendinti infrastruktūriniai ir socialiniai projektai.

Vakarą vainikavo oficiali vakarienė, kurioje buvo sutarta dėl tolesnio Šilutės ir Vellingės savivaldybių bendradarbiavimo.

„Vellingės merą pakvietėme į Šilutėje vyksiančią amatų mugę. Iki to laiko turime parengti partnerystės, bendradarbiavimo sutartis. Šis tarptautinis trimetis kultūrinis projektas mums labai svarbus ne tik tuo, kad padedame užmegzti bendravimą tarp sportininkų, menininkų, kultūros veikėjų. Jo dėka išeiti į platesnius vandenis ir megzti naujus ryšius gali ir rajono savivaldybė“, – sakė R.Kmitienė.

Rado kuo nustebinti

Amatininkų iš Lenkijos ir Švedijos dirbtuvės šilutiškiams paliko gerą įspūdį – vakarais ne kartą vyko pamatytų technologijų aptarimas. „Atrodo, žinojome tikrai daug, tačiau pirmą kartą pamatėme, kaip kailis išdirbamas rankiniu būdu, kaip riebalinis sluoksnis skutamas peiliuku. Stebėjome, kaip dažomi audiniai, kai naudojamos kitos žolelės nei pas mus Lietuvoje“, – pasakojo R.Kmitienė.

Kolegas nustebino ir šilutiškiai. Raugo keramikos dirbtuves įsirengęs J.Katauskas atsivežė visai prieš pat kelionę pasigamintas žiedimo stakles. Amatininkai iš Švedijos pasakojo, kad jų staklės sveria apie 700 kilogramų, tad transportuoti jų nepavyksta.

Švedus sudomino L.Stankutės ir R.Juciaus keramikos darbai. Kadangi jie lipdo rankomis, nesinaudodami jokiomis kitomis priemonėmis, švedų amatininkai negalėjo atsistebėti darbų lygumu ir švelnumu.

„Mūsų menininkai labai išradingi, pačiomis minimaliausiomis sąlygomis sugebėjo parodyti labai daug. Susidomėjimas tiek kūrybiniais darbais, tiek pačiu procesu buvo didžiulis“, – neslėpė projekto Šilutėje vadovė.

Kitąmet trijų šalių amatų mugė vyks Šilutėje. Ją planuojama surengti miesto šventės metu. R.Kmitienė tikisi, kad iki to laiko jau bus restauruoti H.Šojaus dvaro pastatai, tad šilutiškiai drąsiai galės lygiuotis su švedais ir amatų mugę surengti autentiškame vidiniame dvaro kieme.