Pamario gyventojams tautybė – nebūtinas įrašas pase

tautybe pase1Nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojo Vyriausybės priimtas Paso įstatymo papildymas, pagal kurį, piliečiui raštu paprašius, į pasą gali būti įrašoma jo tautybė.

Šią naujovę, Tauragės apskrities VPK Migracijos skyriaus Šilutės grupės vyr. inspektorės Redos Jakštienės teigimu, šilutiškiai sutiko be didelio entuziazmo. Besibaigiant pirmajam šių metų mėnesiui, norinčiųjų, kad jų pase būtų įrašas apie tautybę, Šilutėje buvo vos vienetai.

Dauguma gyventojai sako, kad įrašas apie tautybę pase jiems visai nebūtinas.

Pirmasis įrašo paprašė vokiečių kilmės gyventojas

Migracijos skyriaus Šilutės grupės specialistė Vida Daučienė „Šilutės naujienoms” teigė, kad šiais metais vienas iš pirmųjų dėl tautybės įrašymo pase kreipėsi vokiečių kilmės pusamžis Šilutės gyventojas. Nors vyras, gyvenantis Lietuvoje ir turintis mūsų šalies pilietybę, visai neseniai buvo pasikeitęs pasą, tačiau, įsigaliojus naujai Paso įstatymo pataisai, pats paprašė, kad jam būtų įrašyta vokiečių tautybė. Savaime suprantama, dėl tautybės įrašo šilutiškiui buvo išduotas naujas pasas.

Kitiems gyventojams, imantiems naujus pasus, Migracijos skyriaus Šilutės grupės specialistės pačios primena apie naujai įsigaliojusią pataisą ir pasiūlo, ar jie nenorėtų, kad pase būtų įrašas apie tautybę. Tačiau dauguma, ypač jaunimas, kaip sakė V.Daučienė, sako, kad šio įrašo nereikia.

Anot specialistės, galbūt Lietuvos Respublikos piliečiams šis įrašas ir nėra labai aktualus, o svarbesnis išeiviams, kurie kelia klausimą dėl dvigubos pilietybės.

Populiaresnės už pasus yra asmens  tapatybės kortelės

Pasak Migracijos skyriaus Šilutės grupės vyr. inspektorės R.Jakštienės, gyventojai, kuriems reikia naujo asmens dokumento, pirmenybę teikia ne pasams, o asmens tapatybės kortelėms, nes jos yra pigesnės už pasus.
„Su asmens tapatybės kortelėmis galima keliauti visose Europos Sąjungos šalyse. Pasus ima tie, kurie planuoja vykti į Rusiją, Turkiją, Egiptą ar JAV“, – sakė R.Jakštienė.
Per 2014 metus Migracijos skyriaus Šilutės grupės specialistai asmens tapatybės kortelių išdavė 4955 gyventojams, o pasų – perpus mažiau – 2705.

Rinkliavos pakeitimai

Nuo 2015 m. sausio 1 d. įvedus eurą, už dokumentų išdavimą ar keitimą nustatyta tokia valstybės rinkliava:   asmens tapatybės kortelė bendra tvarka (per 1 mėn.) – 8,6 Eur;
asmens tapatybės kortelė skubos tvarka per 1 darbo dieną – 31,6 Eur;
asmens tapatybės kortelė skubos tvarka per 5 darbo dienas – 19,6 Eur;
LR pasas bendra tvarka (per 1 mėn.) – 43 Eur;
LR pasas skubos tvarka per 1 darbo dieną – 71 Eur;
LR pasas skubos tvarka per 5 darbo dienas – 57 Eur.

Piliečiams, kuriems nesukako 18 metų, taip pat asmenims, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, rinkliavos dydis mažinamas 50 proc. jų pasirinkimu tik už vieno iš šių dokumentų išdavimą ar keitimą bendra tvarka (tai yra už asmens tapatybės kortelės išdavimą ar keitimą bendra tvarka imamas 4,3 Eur mokestis, už pasą – 21,5 Eur).