Pamario laivavedžiai jau ruošiasi antrajam Laivų paradui

laivu paradasNemuno deltos regioninio parko direkcija net ir metams artėjant link pabaigos nesiruošia atsipūsti. Štai penktadienį Rusnėje įsikūrusiame Salos etnokultūros ir informacijos centre į susitikimą buvo pakviesti visi Pamario laivininkai, kurie dalyvavo šių metų gegužės mėnesį surengtame Laivų parade ir prisidėjo prie to, kad būtų pasiektas Lietuvos rekordas – suformuota ilgiausia laivų virtinė.

Nemuno deltos regioninio parko direktorius Vaidas Pavilonis sakė, kad ateinančiais metais, priešpaskutinįjį gegužės savaitgalį, vėl visus kvies į jau tradiciniu tampantį renginį, kuriuo bus siekiama pagerinti rekordą.

Į paradą kvies užsieniečius

Nemuno deltos regioninio parko rekreacininkė Aurelija Jakštaitė sakė, kad šiemet net nebuvo tikėtasi, jog pirmajame Laivų parade dalyvaus tiek daug laivų – jų užregistruota net 72. Nemažai laivų, tik nepriregistruotų, plaukiojo aplink.
Ateinančiais metais, priešpaskutinįjį gegužės savaitgalį, vienas didžiausių Nemuno deltos regiono direkcijos renginių trus dvi dienas.

Siekiant populiarinti kraštą ir laivavedybą, penktadienį vyks tarptautinė konferencija, kurioje numatyta surengti kontaktų mugę, pristatyti senovinius laivus, prisiminti istoriją.

Anot V.Pavilonio, jau deramasi ir su kaimynais: Lenkija, Vokietija, Danija bei Švedija, ir tikimasi, kad nemaža dalis šių šalių laivavedžių su savo senoviniais burlaiviais prisijungs prie Laivų parado. Tad ši šventė tik plėsis ir gražės.

Antrąją dieną, šeštadienį, visų lauks Laivų paradas. Tikimasi, kad prie pastarojo prisijungs senoviniai burlaiviai ir jų kapitonai iš užsienio šalių bei Lietuvos, taip pat jachtininkai.

Daugiau patogumų laivininkams ir žiūrovams

Pirmasis Laivų paradas buvo surengtas vos per du mėnesius, tad neišvengta ir klaidų. Kitais metais, kad būtų išvengta suirutės vandenyje, visi priregistruoti laivai gaus numerius.
Senieji laivai turėtų plaukti Laivų parado priekyje, toliau rikiuosis laivai pagal dydį mažėjančia tvarka.

V.Pavilonis pripažino, kad iš klaidų mokomasi: šiemet surengtame Laivų parade nebuvo tinkamai įvertintas šoninis vėjas, o išplaukus laivams ant kranto liko stovėti masė žmonių. Tad kitais metais ruošiamasi rezervuoti bent du didelius laivus, kad į mariaslaivu paradas dekoja galėtų išplaukti ir nuleisti vainikus visi, kas tik panorės.

Diskutuota ir apie tai, kad galbūt prie šios idėjos prisijungs bei vietos savo laivuose pasiūlys mažųjų laivų savininkai.

Norint išryškinti renginio unikalumą bei Pamario savitumą, yra minčių renginio organizatores moteris aprengti kraštą reprezentuojančiais rūbais.

Kitų metų Laivų parade tikimasi išvirti didelį puodą žuvienės ir ja pavaišinti dalyvius. Jau sulaukta pasiūlymo iš vieno tauragiškio laivavedžio, kuris paruoš patiekalą iš šernienos.

Nereikės vietoje trypčioti ir šventės dalyviams, jiems antrajame Laivų parade bus pastatyta suolų atsisėsti.

NDRP direktorius neslėpė, jog organizuojant kitų metų renginį tikisi finansinės paramos sulaukti ir iš rajono Savivaldybės administracijos.   Kviesdamas bei ragindamas teikti šventei siūlymus iki pavasario, V.Pavilonis dar kartą pasidžiaugė pasiektu Laivų parado rekordu, o atsidėkodamas kiekvienam laivavedžiui įteikė po agentūros „Factum“ atsiųsto rekordo pripažinimo kopiją.

Sprendžiamos laivybos problemos

Susitikimo metu V.Pavilonis priminė ir kasdienes laivybos Pamaryje problemas. Jis jau kreipėsi į Laivų inspekciją, kad būtų sugriežtinta tvarka laivų savininkams, norintiems pakrantėse nuleisti laivus.
„Prieš kelis metus buvo du inspektoriai, kurie kontroliavo tą situaciją – dar buvo tvarka. O paskutiniaisiais metais, turbūt visi pastebėjome, kad neliko jokių stabdžių. Prie pakrančių važiuoja visi, kas nori, daro, ką nori”, – kalbėjo V.Pavilonis.

Anot jo, pavyko įtikinti ir Aplinkos ministeriją, kad mūsų krašte pagaliau būtų pradėtos taikyti baudos už laivų nuleidimus ne tam skirtoje vietoje.
„Parke reikalingi 8 slipai nedideliems laivams, kateriukams nuleisti. Taip pat šiuo metu ruošiama sąmata, kad būtų pastatytos dvi automobilių stovėjimo aikštelės. Jau parinktos ir jų vietos: viena bus įrengta ties Aukštumalės upės kampu, antroji – Minijos kaime, kur šiuo metu pastatytas draudžiamasis ženklas. Būtent šioje vietoje ženklo visai nepaisoma ir automobilių pristatoma kaip turgaus dieną”, – sakė V.Pavilonis.