Pamario pagrindinė mokykla pradeda patyčių prevenciją

pamario pagrindine prevencijaSu patyčių problema susiduria visos mokyklos. Mūsų Pamario pagrindinėje mokykloje nuspręsta imtis veiksmų, kurie padėtų užkirsti kelią patyčioms. Taikant Olweus patyčių prevencijos programą tai įmanoma, nes ši programa sėkmingai taikoma ne tik Lietuvos mokyklose, bet ir visame pasaulyje, ir duoda teigiamų rezultatų.

Mokykloje mokiniai praleidžia didesnę dalį dienos: mokosi, bendrauja, sportuoja, draugauja, myli, pykstasi… Visi norime, kad čia praleistas laikas būtų prasmingas, malonus, įdomus ir kad kiekvieną rytą norėtųsi eiti į mokyklą.

Dauguma mokinių  taip ir jaučiasi. Bet yra ir vaikų, kuriems mokykla nėra pati maloniausia įstaiga ir tai ne todėl, kad ji negraži ar čia neįdomu, bet todėl, kad jie kasdien patiria klasės draugų atstūmimą, nesupratimą.

Gal šie vaikai yra kitokie ir jiems sunkiau pritapti, o gal paprasčiausiai jie kai kuriems klasiokams nepatinka. Jie patiria patyčias, kurios skaudina, atima norą mokytis, kurti, tobulėti ir viltį turėti draugų. Tai turbūt yra sunkiausia.

Kad tokių problemų išvengtume ar jų būtų kuo mažiau, Pamario pagrindinės mokyklos bendruomenė įsitraukė į tarptautinės Olweus patyčių prevencinės programos veiklą.

Tai yra vieningos visų mokyklos darbuotojų pastangos ir darbas – prižiūrėti tvarką mokykloje ir įsikišti susidūrus su patyčiomis. Mokytojai jau nuo rugsėjo mėnesio kas antrą savaitę renkasi į užsiėmimus grupėse, kur mokosi atpažinti patyčias, reaguoti ir spręsti situacijas.

Pagal programos rekomendacijas, atsisakyta mokinių budėjimo. Mokiniai kas savaitę dalyvauja klasių valandėlėse, kurių metu sužino apie patyčių poveikį, žalą, apie tai kaip jie turi elgtis, susidūrę su patyčiomis, kaip spręsti tokias situacijas, kad reikia pranešti apie patyčias mokykloje dirbantiems suaugusiems, net jei tėra tik stebėtojai.

Kad programa vyktų sklandžiai, buvo paskirta programos mokykloje koordinatorė – direktoriaus pavaduotoja Birutė Skuodienė. Sudarytas ir koordinacinis komitetas, kurio nariai – direktorius Jonas Bendžius, socialinė pedagogė Edita Rimkutė, mokytojos Elvita Simaitienė, Raimonda Genienė, mokinių mamos Jūratė Kaktienė ir Kristina Normantienė bei mokiniai Vilmantė Daukšaitė ir Vilius Senūta.

Olweus patyčių prevencinė programa buvo pristatyta mokinių tėvams susirinkimo metu. Mokiniams suorganizuotas renginys, kurio metu jie daugiau sužinojo apie OPPP taikymą mokykloje: pristatyta programa, parodytas programos apžvalgos filmukas, suvaidinta mokykloje pasitaikanti  patyčių situacija. Renginio metu apie šios programos aktualumą ir reikšmingumą kalbėjo direktorius J.Bendžius bei kiti programos dalyviai.

Patyčios mūsų mokykloje niekada nebuvo toleruojamos, bet dabar ypač bus reaguojama į bet kurį atvejį, informuoti ir reaguoti turėsime visi. Pirmiausia – mokiniai, taip pat mokytojai, valytojos, valgyklos darbuotojai. Raginame visus įsitraukti į saugesnės, įdomesnės mokyklos kūrimą, kad visi be išimties čia jaustumėmės gerai.