Pamario žolės užteks ir pašarui, ir kurui

ALTERGRANA 3Tie, kas domisi atsinaujinančio biokuro panaudojimo galimybėmis, neabejoja, kad Šilutės kraštas seniai galėtų šilumos gamybai naudoti tik atsinaujinantį biokurą. Atsinaujinančio kuro gamintojai vartotojams siūlo smulkintų medžių, krūmynų drožles ar granules, tačiau mažai kas suvokia, kad Pamario krašto pievose auga daug didesni biokuro rezervai nei smulkinta mediena. Tai yra žolė. Derlinga užliejamų pievų žolė gali duoti du, o kartais net tris šieno derlius, o tas šienas gali tapti kuro granulėmis.

UAB „Pamario altergrana“ direktorius Sigitas Majus ir gamybos vadovas Andrius Nazarovas pripažįsta, kad šieno – šiaudų granulės mūsų krašte dar nėra populiarus kuras, bet sako, kad apie tai reikia kuo plačiau informuoti visuomenę, nes vis dar vyrauja įvaizdis, jog biokuras – tai tik smulkinta mediena ar medienos granulės.

Žolės granulės pigesnės nei medienos

S.Majus, vedžiodamas po Kintų seniūnijos Alkos kaime esančią įmonę, pasakojo, kad UAB „Pamario altergrana“ šieno granules kurui pradėjo gaminti 2011 metais. Bendrovė iš Čekijos parsigabeno tris granulių gamybos linijas ir jas sumontavo šiame kaime buvusio žolės miltų agregato pastate.

Iki pat praėjusių metų visas pagamintas kuras – kasmet apie 2-3 tūkstančius tonų – iškeliaudavo tik Lenkijos vartotojams. Šilutės krašto ar Lietuvos biokuro katilinėse tuomet šieno granulių kuras buvo nepageidaujamas tik todėl, kad jose sumontuoti biokuro katilai buvo pritaikyti deginti smulkintą medieną ar medienos granules. Speciali įranga biokuro krosnių pakurose, kuri sklandžiai leistų panaudoti ne tik medienos granules, bet ir šieno – šiaudų granules, Lietuvoje pradėta projektuoti ir montuoti tik prieš kelerius metus.ALTERGRANA 2

Praėjusiais metais sąlygas Šilutės rajone pradėti kūrenti šieno granulėmis  sudarė UAB „Naujoji šiluma“. Šios bendrovės direktorius Vytenis Daunoravičius savo klientus, kuriems bendrovė konstruoja ir sumontuoja biokuro katilus, įtikino, kad juos naudinga pritaikyti ne tik medienos drožlių ir granulių kūrenimui, bet ir deginti šieno – šiaudų granules. Taip katilinių savininkams praplečiama kuro rūšių rinka.

Nors krosnys, kuriose galima deginti ir medienos, ir šieno granules, yra brangesnės nei krosnys, kurias galima deginti tik medieną, tačiau pats šieno granulių kuras yra trečdaliu pigesnis už medienos granules. Todėl brangesnes medienos ir šieno granulių krosnis įsigiję klientai vis tiek patalpas šildosi pigiau nei vien medieną kūrenantys klientai.

Pirmieji klientai Pamario krašte

Per dvejus metus UAB „Pamario altergrana“ kartu su kompanione – „Naująja šiluma“ Pamario žolės granulėmis pradėjo šildyti Rusnės specialiąją mokyklą, Inkaklių daugiafunkcį centrą, „Diemedžio“ ugdymo centrą Švėkšnoje bei Jūrininkų ligoninės Švėkšnos psichiatrijos departamentą.

Šioms įstaigoms šildyti per metus bus pagaminta apie 900 tonų šieno – šiaudų granulių.

„Pamario altergrana“ direktorius S.Majus neabejoja, kad Šilutės krašto viešosios įstaigos, sodybų šeimininkai, kurie planuoja rekonstruoti savo katilines ir atsisakyti iškastinio kuro – anglių ir vis brangstančios medienos kuro krosnių, statys savo katilinėse šieno – šiaudų granulių katilus ir ateityje šildysis pačiu ekologiškiausiu atsinaujinančiu kuru.

Kokie šieno rezervai?

ALTERGRANA 4S.Majus sako, kad Pamario pievos – beribis kuro šaltinis, nes žolė tūkstančius metų augo ir augs. Kuro granulėms dažniausiai yra panaudojamas tas šienas, kuris nebereikalingas ūkininkams. Dažnai tai dėl kokių nors priežaščių pievose likęs pernykštis nepanaudotas šienas, neretai – net papelijęs. Kiekvienas ūkininkas su džiaugsmu atiduoda „Pamario altergranai“ tokį „turtą“, kad tik nesusilauktų sankcijų dėl pievų užterštumo nepanaudotais rulonais.

Kitas šieno rezervas – pievos, kurias ūkininkai geranoriškai leidžia nusišienauti, nes tiek  žolės jiems nereikia. Kartais, suvėlavus šienapjūtei, ūkininkai nebenori peraugusios žolės naudoti pašarui, o pieva vis tiek turi būti nušienauta.

Todėl, pasak S.Majaus, „Pamario altergrana“ žaliavos šieno granulėms turi apsčiai. Kol kas įmonė sugeba sunaudoti nebereikalingą šieną ir pievose augančią žolę tik aplinkinėse teritorijoje – Saugų ir Kintų seniūnijose.

Gamina ir šieno granules pašarui

UAB „Pamario altergrana“ iš šieno gamina ne tik kurą, bet ir šieno granules pašarui. Pasak gamybos vadovo A.Nazarovo, tokių granulių gamybos technologija niekuo nesiskiria. Skiriasi tik žaliava – gyvuliams skirto šieno granulės yra gaminamos tik iš kokybiškos žolės.

Pasak S.Majaus, yra tik viena problemėlė: šieno granulių pašarui ūkininkai dar neįperka, nes už parduodamą produkciją – pieną ar mėsą – gauna mažai pajamų. Bet visi, kurie pabandė šerti gyvulius šieno granulėmis, pripažįsta, jog tokį pašarą gyvuliai mėgsta, jį lengva padalinti.

Dabar granuliuoto šieno pašarai gaminami pagal specialius užsakymus sportiniams žirgams ar veisliniams gyvuliams.