Pamaryje – stichinė kaitra

Pliazas DSC 0053Pavojaus lygis dėl ekstremalios temperatūros – stichinis, kaitra čia – kaip prieš 20 metų

Per visą orų stebėjimų laikotarpį Lietuvoje absoliučiai didžiausia 33 laipsnių kaitra liepos 27-ąją, meteorologų duomenimis, buvo užfiksuota 1994 metais Šilutėje. Nedaug tetrūko, kad šiemet šis rekordas Šilutėje būtų buvęs pakartotas.

„Sekmadienį svilino 32,7 laipsnio karštis, šeštadienį – 31,3, penktadienį – 31,1 laipsnio. Šie tris dienas iš eilės kilusios temperatūros duomenys reiškia jau pasiektą  stichinį meteorologinį reiškinį – kaitrą. Apie jo pavojingumą hidrometeorologijos stotis perspėja visus gyventojus, nes ekstremali temperatūra, panašu, laikysis dar ne  vieną dieną“, – tai Šilutės hidrometeorologijos stoties vyresniosios stebėtojos Onutės Bubulienės žodžiai, išsakyti sekmadienio vakarą.

Gali imti strigti laivaiekstremalus orai kaitra 1

Kaitra ne tik miškus pavertė pavojingai degius – pasiekta ketvirta gaisringumo klasė, Šilutės urėdija gyventojų lankymąsi miškuose pasiryžusi riboti.

Karščiai be lietaus jau pavojingai išsekino ir upių vagas. Hidrometeorologai Šyšos upėje, dešiniajame Nemuno intake, sekmadienį užfiksavo tik 0,71 metro vandens lygį. Tai reiškia, kad  vanduo nukrito iki absoliutaus minimumo. Nedaug trūksta, kad didesnės grimzlės laivai imtų strigti.

„Bet dar nestringa, artėja saulės laida, sėkmingai iš Kuršių marių grįžo beveik visi šiandien išėję laivai. O jų mūsų uoste  dabar švartuojasi per šimtą“, – sekmadienį sakė Šilutės uosto budėtojas.

Vakarų Lietuvoje visų upių vandens baseinai jau trys mėnesiai yra beveik perpus seklesni negu likusioje Lietuvos dalyje, nes kritulių čia nuo pavasario iki dabar buvo ženkliai mažiau.

Akmenos (Kretingos r.) aukštupyje dabar – tik 46,4 cm, Danėje – 69 cm vandens lygis, seklumų nusėtas ir visas Minijos aukštupys.

Specialistai nuogąstauja, kad  krašto telkiniuose gamtosauginis vandens debitas, reikalingas, kad būtų užtikrinamos minimalios ekosistemų gyvavimo sąlygos, gali atsidurti prie pavojingos ribos. Nerimo nemažina pavojingos tendencijos – karščių tąsos prognozės.
ekstremalus orai siuskles
Poilsiautojų minios

Bet kad ir ženkliai nusekusios Vakarų Lietuvos upės šį savaitgalį vis tiek masino poilsiautojus, kurie čia ieškojo švaresnio ir gaivesnio nei Baltijos jūroje  ar Kuršių mariose vandens.

Tik ratuotieji vasarotojai, aptikę bent kiek laisvesnes prieigas prie vandens, užstatė pakrantes savo automobiliais taip, kad niekas kitas negalėtų greta su savo patiesalais ant žolės pievutėse įsikurti. Kūreno laužus, kepė mėsą, gurkšnojo, ką atsivežę, o butelius ir kitas šiukšles padriekė paupiais.

Greitaeigiai kateriai nepaisė laivybos taisyklių reikalavimų saugomų teritorijų upėse plaukti tik lėta eiga. Vėjo šuorai, sklendžiant visu greičiu, pramogautojus gaivino, tad draudimų niekas nepaisė. Nemuno delta po savaitgalio liko nudrengta.