Pamaryje – vienas didžiausių Lietuvoje paukščių stebėjimo bokštas

BOKSTELISS 4Ties Kniaupo įlanka, Mingės kaimo pakraštyje, pastatytas kraštovaizdžio ir paukščių  stebėjimo bokštas – tikriausiai vienas didžiausių Lietuvoje. Taip sakė žymiausias mūsų krašto ornitologas Vytautas Jusys apie asociacijos „Pamario delta“ įgyvendintą unikalų projektą.

Pagal šį projektą pastatytame milžiniškame apžvalgos bokšte marių pakraščio gamtovaizdį, paukščius ir kitus gyvūnus vienu metu galės stebėti apie pusšimtį žmonių. Bokštas pastatytas vien tik iš medienos, todėl nedarko aplinkos, negąsdina paukščių ir kitų gyvūnų.

Siekė padėti turistams ir gamtai

Projekto sumanytoja ir įgyvendintoja asociacija „Pamario delta“ apžvalgos bokštą įrengė gavusi Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2007-2013 m. veiksmų programos paramą pagal IV prioritetinės krypties „Tvari žuvininkystės regionų plėtra“ BOKSTELISS 2priemonę – apie 100 tūkst. litų.

Asociacijos projektų vadovė Simona Bokštaitė – Dryžienė sakė, kad pagrindinis organizacijos veiklos tikslas yra Lietuvoje perinčių retų paukščių rūšių išsaugojimas. Šiose srityse asociacija „Pamario delta“ dirba jau daugiau kaip 7 metus. Triaukštis apžvalgos bokštas įrengtas siekiant pritraukti į rajoną kuo daugiau ornitologų ir natūralios gamtos mėgėjų, kurie čia galėtų stebėti unikalų Nemuno deltos gamtos kraštovaizdį. Pirmasis ir antrasis bokšto aukštai yra po 100 kv. m ploto ir gali sutalpinti kelias dešimtis turistų, o trečiojo aukšto aikštelėje, iškilusioje į 8,5 m į aukštį, telpa keliolika žmonių.

Tokių didelių matmenų apžvalgos aikštelių reikia norint priimti autobusais atvažiuojančių turistų grupes.

Iki šiol Nemuno deltoje buvo pastatyti keli apžvalgos bokšteliai, kuriuose vienu metu modernią paukščių stebėjimo įrangą galėjo pasistatyti keli ar keliolika stebėtojų. Naujajame bokšte yra vietos įsikurti su įranga net 50-čiai stebėtojų.

Prie natūralios Pamario gamtos labai dera Nijolės Mockaitienės įmonės suprojektuotas statinys, kurį iš rąstelių surentė puikiai užsirekomendavę kintiškiai meistrai iš UAB „Kuršmedis“.

BOKSTELISS 3Atokiau nuo bokšto, prie polderių siurblinės, įrengta skalda dengta automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje yra erdvės ir autobusui, ir keliems lengviesiems automobiliams sustoti. Seniūnija šienauja aplinką, prižiūri privažiavimo kelią.

Todėl, pasak S.Bokštaitės – Dryžienės, šis turizmo traukos objektas sudarys galimybes turizmo paslaugas teikiančioms įstaigoms siūlyti turistams įvairias paslaugas, tokias kaip ornitologinių stebėjimų bei fiksavimo įrangos nuoma, plukdymas laivais, ornitologinių maršrutų sudarymas, gido paslaugos.

Kol Pamaryje nebuvo įrenginių, pritaikytų paukščių ir gamtos stebėjimui, į mūsų kraštą atvykstantys ornitologai, gamtininkai buvo priversti patys ieškoti tinkamų vietų, kur retesni paukščiai suka lizdus ir peri, iš kur būtų galima grožėtis potvyniais bei kitais Nemuno deltai būdingais gamtos virsmais. Nerasdami jų poreikius patenkinančių vietų, turistai dažnai padarydavo žalos gamtai, augalams ir gyvūnams, važinėdami automobiliais draudžiamose vietose, triukšmaudami retų paukščių perimvietėse.

Naujajame stebėjimo bokšte bus galima stebėti aplinką nekeliant pavojaus sparnuočiams bei nedarant žalos gamtai. Beje, stalų, tinkamų puotoms, čia nėra, nes naujasis objektas ne tam skirtas.BOKSTELISS

Džiaugiasi investicijomis

Landšafto ir paukščių stebėjimo bokšto atidarymo metu asociacijos „Pamario delta“ pirmininkas Saulius Stankevičius dėkojo visiems, kurie prisidėjo prie tokio šaunaus projekto sumanymo ir įgyvendinimo. Kukliai įvertinęs savo pastangas („Tik visur pasirašinėjau kaip asociacijos pirmininkas“), jis dėkojo UAB „Efektyvūs projektai“ direktorei Marytei Janavičienei, kuri su savo komanda padėjo sklandžiai įgyvendinti asociacijos sumanymą.

Kintų seniūnas Antanas Kližentis ir Mingės seniūnaitis Jurgis Gečas džiaugėsi, kad ir jų kraštą pasiekia ES investicijos, kad Kintų seniūnijos svečiams įrengta dar viena patraukli vieta.

Šilutės turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė pasidžiaugė, kad asociacija „Pamario delta“ nesusigundė paramos lėšas panaudoti mokymams ar leidinukams, o investavo į tikrai prasmingą ir naudingą objektą.

Visi stebėjimo bokšto atidarymo dalyviai tapo ir pirmaisiais jo naudotojais – pasilipę net iki trečiojo aukšto gėrėjosi Nemuno deltos vaizdais.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume.