Paminklas – Vilkų Kampo vietovardžiui įamžinti

vilku kampo paminklasVilkų Kampas – Šilutės rajono kaimas, už 5 kilometrų į pietus nuo Švėkšnos, prie kelio į Žemaičių Naumiestį. Vilkų Kampas – trečias pagal dydį seniūnijos gyvenvietės centras (po Švėkšnos ir Inkaklių), kuriame gyvena apie 150 gyventojų.

Šį įdomų vietovardį ir kaimą įamžino paminklas, kurį ketvirtadienį atidengė Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis su paminklo autoriumi Vytautu Bliūdžiumi ir Vilkų Kampo gyventojais.

Garsus knygnešiais, didžiuliu rieduliu, bandonijų muziejumi

Gyvenvietei įamžinti pasirinktas lauko akmuo, stovėjęs šalia kelio, o nagingas menininkas ant akmens „apgyvendino“ porelę vilkų, kurie bylos apie praeitį ir čia gyvenančiųjų šaknis. Ir tegul pravažiuojantys pro šalį pavydi, kad čia, Švėkšnos seniūnijoje, yra toks kaimas, nuo seno garsus keistu pavadinimu Vilkų Kampas, knygnešiais, didžiuliu rieduliu, Alkakalniu, medžio skulptūromis, bandonijų muziejumi ir sėsliais žmonėmis.

Anot seniūno A.Šepučio, vietiniai pasakodavo tokią kaimo vardo legendą: į miškingą kampą ties Ašvos ir Švėkšnalės sankirta medžiotojai su varovais sugindavo žvėris, kurie pakilusio upių vandens neįveikdavę – ten užspeistus, daugiausia vilkus, ir medžiodavo.

Nuo XV a. vidurio Vilkų Kampas priklausė Švėkšnos dvaro valdai, 1820-1861 m. – Vilkėno dvarui, o vėliau Švėkšnos valsčiui, Švėkšnos apylinkei. 1864-1904 metais kaime veikė daraktorių mokykla, gyveno aktyvių knygnešių. 1919 m. buvo įsteigta pradinė mokykla. Sovietmečiu priklausė „Ašvos“ tarybiniam ūkiui.

Ties Vilkų Kampu Švėkšnalė įteka į Ašvą. Pietiniu pakraščiu teka Ašvos upė (Veiviržo intakas), upėje yra didžiulis riedulys – Ašvos akmuo, vietinių teigimu, – trečias pagal dydį Lietuvoje po Barstyčių ir Puntuko.vilku kampo paminklas autorius seniubnas

Vilkų Kampo kaimo ribose, netoli Ašvos, dešiniajame upės krante, prie kelio Gardamas – Švėkšna, yra Alkakalnis, vadinamas Alkos kalnu. Beje, 2005 m. Vilkų Kampe vyko tautodailininkų pleneras, kurio metu buvo ištašytos ir pastatytos 4 ąžuolinės skulptūros („Kario“ (aut. V.Bliūdžius), „Bičiaus“ (aut. R.Sūdžius), „Krivio“ ir „Perkūno“ (aut. P.Balsys) senkapiui įamžinti.

Paminklą atidengė ir vyriausias kaimo gyventojas

Rugpjūčio antrąją, po dienos darbų, kaimo bendruomenė rinkosi į šventę – akmens, skirto gyvenvietės vietovardžiui įamžinti, atidengimą. Prieš dvejus metus  seniūnui A.Šepučiui kilusią mintį įamžinti kaimo pavadinimą realizavo švėkšniškis, medžio drožėjas V.Bliūdžius.

Šventės dalyvius pasveikinęs seniūnas A.Šeputis sakė, kad Vilkų Kampas jam patinka dėl istorinio palikimo ir dėl to, kad čia gyvenantys žmonės myli savo gimtinę, jų jėga ir užsispyrimas yra jų vienybėje.

Paminklinio akmens atidengimas – graži proga pagerbti vyriausią kaimo gyventoją Juozą Šaulį, atšventusį savo 90 metų jubiliejų. Jubiliatas dėkojo seniūnui ir kaimynams už dėmesingumą, prisiminė savo vaikystės metus, praleistus čia, Vilkų Kampe.

Pasakojo, kad Alkakalnyje, prie aukuro, vaidilutės ugnį kūrendavusios, o aukurą – didelį, kokių 4 metrų skersmens akmenį – sovietmečiu sudaužė ir į statomų namų pamatus sudėjo. „Po akmeniu rado žalvarinių apyrankių“, – prisiminimais dalijosi seniausias šios vietovės gyventojas J.Šaulys.

Jubiliatą pasveikino seniūnas A.Šeputis ir socialinio darbo organizatorė N.Andrijauskienė, provaikaitė ir pakvietė kartu su išdrožtų vilkų autoriumi atidengti paminklą.

Perkirpus juosteles, nuvilnijus plojimų ir šūksnių bangai, iššovus šampaną, susirinkusieji dar neskubėjo skirstytis, apžiūrinėjo naują gyvenvietės puošmeną, kartu su kaimo muzikantu Mindaugu Nogaičiu dainas dainavo, džiaugėsi, kad sumanymas įamžinti vietovardį pagaliau įgyvendintas. Beje, šalia paminklo pakabintas informacinis stendas apie Vilkų Kampo kaimą.

 Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.